שתף קטע נבחר

כינתה את ח"כ חזן "סרסור" - והורחקה לשבוע מהמליאה

ועדת האתיקה של הכנסת הרחיקה את ח"כ בירן (המחנה הציוני) לשבוע מהמליאה לאחר שכינתה את ח"כ חזן (הליכוד) "סרסור" בוועדת הכספים - וסירבה להתנצל. חזן עצמו, שנגדו הוגשו ארבע קובלנות, צפוי להרחקה ארוכה. ח"כ שפיר (המחנה הציוני), שכינתה "מושחת" את ח"כ זוהר (הליכוד), הורחקה אף היא לשבוע

 

 

 

ח"כ מיכל בירן (המחנה הציוני) הורחקה היום (ג') לשבוע ממליאת הכנסת לאחר שכינתה את ח"כ אורן חזן "סרסור" במהלך דיון בוועדת הכספים על חוק קק"ל. הוועדה ציינה כי ח"כ בירן סירבה להתנצל על דבריה ואף הוסיפה כי בכוונתה להמשיך ולכנות את ח"כ חזן כך. ההרחקה תיכנס לתוקף החל מיום ראשון הקרוב. גם ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני), שכינתה את ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) "מושחת" בוועדת הכספים, הורחקה לשבוע מדיוני המליאה.  

 

הוועדה ציינה עוד בהחלטתה כי ח"כ חזן הגיש כבר מספר קובלנות כנגד חברי כנסת שכינו אותו בעבר "סרסור", אולם למרות שהוועדה סברה שמדובר בביטוי פוגעני ולא לגיטימי, היא בחרה שלא להטיל סנקציות עד כה. עם זאת, במקרה של בירן, וכיוון שלא התנצלה, הוחלט להרחיקה לשבוע מדיוני המליאה.

חברי הכנסת בירן וחזן (צילום: אוהד צויגנברג, יואב דודקביץ) (צילום: אוהד צויגנברג, יואב דודקביץ)
חברי הכנסת בירן וחזן(צילום: אוהד צויגנברג, יואב דודקביץ)

העימות המילולי החריף בין בירן לחזן אירע בחודש נובמבר, במהלך דיון בוועדת הכספים על חוק שבמסגרתו תעביר הקרן הקיימת לישראל (קק"ל) 80 אחוז מהכנסותיה לקופת המדינה. במהלך הדיון צעק חזן לעבר ח"כ רחל עזריה (כולנו) ואמר לה: "הייתי מלמד אותך כמה דברים". בשלב הזה התערבה בירן מהאופוזיציה והשיבה לחזן: "היא תסתדר בלי המיומנות של ניהול קזינו בבורגס".

 

בשלב הזה החריף העימות בין השניים. "לא הייתי נותן לך להיות דילרית", אמר חזן לבירן והיא השיבה: "סרסור, בושה שאתה בכנסת". חבר הכנסת מהליכוד, שידע לא מעט עימותים מילוליים, המשיך לתקוף: "את רוצה למלא טופס עבודה? גם ככה אף אחד לא יסתכל עלייך".

 

ח"כ בירן מסרה היום בתגובה להחלטה בעניינה: "אני מקבלת את החלטת ועדת האתיקה. התבקשתי להתנצל ולא יכולתי לעשות שקר בנפשי. חלק מתפקידי כנבחרת ציבור הוא להשמיע את קולן של נשים מנוצלות. מנשוי טרי ואב לילדה הייתי מצפה לחשוב בכובד ראש כיצד הוא מתנהג בעולם כדי להפסיק לבייש את אשתו וילדתו. יש לנו עוד כמה שנים עד שבתו הקטנה תתחיל להתבייש באבא שלה. אני מציעה לו להתאפס על עצמו כבר עכשיו".

 

שורת קובלנות נגד חזן

במקביל, ועדת האתיקה דנה בשורת קובלנות נגד ח"כ חזן: האחת - קובלנה שהגיש נגדו ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) בעקבות דברים שהפנה כלפי ח"כ ג'מאל זחאלקה (הרשימה המשותפת) במסדרונות הכנסת. השנייה - קובלנה של ח"כ בירן על כך שבדיון בוועדת הכספים חזן אמר לה "תמלאי טופס" (רמז לכאורה לכך שהיא יכולה לעבוד בזנות).

 

השלישית - תקרית שבמהלכה השמיע קולות של תרנגולת לעברו של ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת), שניהל את הישיבה. הרביעית - עימות עם ח"כ עבד אל-חכים חאג' יחיא (הרשימה המשותפת) במהלך דיון על הצעות חוק שמאפשרות עיכוב החזרת גופות מחבלים. ח"כ חזן קרא בדיון המדובר לח"כ חאג' יחיא: "ביוב".

 

הדיון בוועדת האתיקה נערך בהיעדרו של חזן והחלטה בעניינו צפויה להתקבל מחר. גורמים בכנסת טענו כי בשל ריבוי הקובלנות שהוגשו והתתבטאויות שבחלקן נחשבות חמורות, נבדקת האפשרות להרחקתו של חזן לתקופה ארוכה וייתכן שגם לקנס במשכורתו.

 

 

חברי הכנסת זוהר ושפיר (צילום: אוהד צויגנברג, יואב דודקביץ) (צילום: אוהד צויגנברג, יואב דודקביץ)
חברי הכנסת זוהר ושפיר(צילום: אוהד צויגנברג, יואב דודקביץ)

כאמור, גם ח"כ סתיו שפיר הורחקה לשבוע מדיוני המליאה לאחר שכינתה את ח"כ מיקי זוהר "מושחת". זוהר מסר בתגובה: "אני מברך על ההחלטה להרחיק את ח"כ סתיו שפיר לשבוע מהמליאה ומוועדות הכנסת. זהו אחד העונשים החמורים שהוועדה רשאית לתת ואני סבור שזו החלטה נכונה ומתבקשת. הכנסת חייבת לשמור על כבודה בדיוק כפי שנבחרי ציבור צריכים לשמור על כבודם של נבחרים אחרים. מותר לבקר נבחרי ציבור וגם באופן הקשוח ביותר אך אין מקום להוצאת לשון הרע והכפשות רדודות.

 

"ח"כ סתיו שפיר כינתה אותי 'מושחת' מספר פעמים באופן מחפיר ומביש למרות שביקשתי ממנה לחזור בה. כל חיי עבדתי והרווחתי את כספי ביושר ובכבוד.  מקומם בעיניי שאדם אחר יחליט שמותר לו לומר כל מה שהוא מוצא לנכון כדי לקדם את עצמו פוליטית גם כשמדובר בשקר מוחלט. אני מאמין בדמוקרטיה שלנו ולכן אינני זה שקובע האם ח"כ שפיר ראויה לכהן כחברת כנסת, את זה יקבעו אך ורק מתפקדי מפלגת העבודה והמצביעים של המפלגה שלה. אין לי ספק שהתנהגותה הרדודה קובעת כי היא אינה ראויה לכהן כחברה בכנסת ישראל".

 

ח"כ שפיר הגיבה: "הממשלה עושה צעד חריג של פחדנים שמנסים להשתיק אותי אחרי שחשפתי את השחיתות של מיקי זוהר וחבריו בקואליציה, אנשים שגנבו כספי ציבור והעבירו אותם למטרותיהם האישיות במקום לשרת את אזרחי ישראל. מאז שהתחלתי לחשוף את סיפורי השחיתות הללו - שחלקם כבר עוגנו שחור על גבי לבן בד"וחות מבקר המדינה - חברי הממשלה מנסים להפחיד אותי, לאיים עליי, ולמנוע מהציבור ששלח אותי לכנסת שאייצג אותו בדיונים הכי חשובים על חיינו.

 

"ועדת האתיקה מעולם לא עשתה דבר כדי לעצור את האיומים שהגיעו מחברי הקואליציה נגדי, או על מנת להגן עלי מפני אמירות סקסיסטיות, קללות והכפשות שכל ייעודן היה להרחיק אותי מוועדת הכספים ולאפשר לפוליטיקאים להמשיך לסחור בכספי ציבור. חבורת הפחדנים המושחתת בממשלה חושבת שהיא תוכל להכניע אותנו, אבל הם טועים. אני אמשיך להילחם למען הציבור הישראלי ולהגיד את האמת - ושום דבר לא יעצור אותי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג, יואב דודקביץ
מיכל בירן ואורן חזן
צילום: אוהד צויגנברג, יואב דודקביץ
מומלצים