שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחקר ישראלי: כדורי הגמילה עובדים רק על 8% מהמעשנים אחרי שנה

  חברות התרופות וקופות החולים משווקות את כדורי הגמילה כדבר היחיד שיציל אתכם מסיגריות, אבל בפועל התמונה שונה: מחקר ישראלי של אוניברסיטת תל-אביב, שריכז נתונים מ-61 מחקרים עם 28 אלף משתתפים, קבע - אחרי שנה של שימוש בתרופות, רק 8% מהמשתמשים הצליחו להיגמל בגלל התרופה

  כדורי הגמילה מעישון עובדים, אבל רק על אחוזים בודדים מאיתנו: חוקרים באוניברסיטת תל אביב, בהובלת ד"ר לאה רוזן מהחוג לקידום הבריאות בבית הספר לבריאות הציבור בפקולטה לרפואה, מצאו כי תועלתן של התרופות הנפוצות לגמילה מעישון הולכת ויורדת במהלך השנה הראשונה לאחר תחילת הטיפול.

   

  במחקר השתתפו: פרופ' לורנס פרידמן ממכון גרטנר והחוג לקידום בריאות בבית הספר לבריאות הציבור, ד"ר טל גלילי מהפקולטה למדעים מדויקים, וכן ד"ר ג'פרי קוט וד"ר מארק גודמן, בוגרי בית הספר לרפואה של אוניברסיטת תל אביב. המאמר התפרסם אתמול (ב') בכתב העת Addiction.

   

  תרופות לגמילה מעישון. יעילות מוגבלת (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  תרופות לגמילה מעישון. יעילות מוגבלת(צילום: shutterstock)

   

  "עישון סיגריות הינו הגורם הנפוץ בעולם למוות מוקדם שניתן למנוע", אומרת ד"ר רוזן. "מגוון תרופות לגמילה מעישון אושרו על ידי מנהל המזון והתרופות של ארה"ב (FDA), ויעילותן הוכחה במחקרים קליניים מבוקרים, שנערכו לאורך תקופת זמן מוגבלת. עם זאת, תועלתן לאורך זמן נותרה בגדר שאלה פתוחה. אנחנו ביקשנו לבחון את הסוגיה הזאת עם דגש על השאלה האם חלה ירידה בתועלת של מתן טיפול תרופתי במשך ההשתתפות בניסוי".

   

  החוקרים נעזרו בשיטות סטטיסטיות של מטא-אנליזה (ניתוח סטטיסטי של מספר מחקרים יחד) כדי לבחון את תוצאותיהם של 61 מחקרים מבוקרים מהספרות המדעית הבינלאומית, שהקיפו קרוב ל-28,000 מעשנים שביקשו להפסיק לעשן. המחקרים בחנו את יעילותן של שלוש תרופות נפוצות מקו ראשון שאושרו על ידי ה-FDA : זייבן (החומר הפעיל: בופרופיון), תחליפי ניקוטין, וצ'מפיקס (החומר הפעיל: ורניקלין).

   

  בכל המחקרים חולקו המשתתפים לקבוצות באופן אקראי: קבוצת ההתערבות קיבלה תרופה פעילה, ואילו קבוצת הביקורת קיבלה תרופת דמה (פלסבו). כמו כן, במרבית המחקרים הוצעו לכל המשתתפים – הן בקבוצת ההתערבות והן בקבוצת הביקורת - גם שיחות ייעוץ פנים מול פנים או שיחות טלפוניות במטרה להיגמל מהעישון.

   

  התרופות מועילות לחלק קטן מהמשתמשים אחרי שנה

  המחקר העלה את הנתונים הבאים: כ-40% מהמשתתפים שקיבלו תרופות פעילות לא חזרו לעשן כעבור 3 חודשים. כעבור 6 חודשים שיעורם של הלא מעשנים ירד לכ-25% בלבד.

   

  שנה לאחר תחילת הטיפול התמידו בהימנעות מעישון כ-20% ממקבלי התרופות, לעומת כ-12% מהמשתתפים בקבוצת הביקורת. המשמעות היא שאם לוקחים בחשבון את ההפרש בשיעורי הפסקת העישון בין מקבלי התרופות הפעילות לקבוצת הביקרת, רק 8% מהמעשנים שקיבלו תרופות לגמילה מעישון המשיכו להפיק מהן תועלת לאחר שנה מתחילת הטיפול.

   

  ד"ר רוזן מסבירה שייחודו של מחקר זה שונה בכך שהוא העריך את הירידה בתועלת מהתרופות לאורך זמן. נכון להיום, הטיפולים לגמילה מעישון כלולים בסל הבריאות הישראלי. קופות החולים מספקות לחבריהן סדנאות בחינם לגמילה מעישון, ומשתתפי הסדנאות זכאים לתרופות לגמילה מעישון במחיר מופחת. התרופות צ'מפיקס וזייבן נחשבות לתרופות קו ראשון להפסקת עישון, ותחליפי ניקוטין נחשבים לתרופות קו שני. בדצמבר 2017 הוכנס לסל התרופות גם ייעוץ טלפוני להפסקת עישון, ומעשנים הנעזרים בקו הטלפוני זכאים אף הם להנחה ברכישת התרופות.

   

  "על פי הממצאים שלנו, 8 מכל 100 מעשנים אכן הפיקו תועלת מהתרופות לגמילה מעישון, ועובדה זו מצדיקה את המשך המאמצים בטיפול תרופתי," מסכמת ד"ר רוזן. "עם זאת, ברור שלא די בכך. צריך לעשות הרבה יותר כדי להפחית את העישון בקרב האוכלוסייה, ולצמצם את הנזק העצום שהוא גורם.

   

  "אנו סבורים כי חובה למצוא שיטות מועילות יותר לסייע למעשנים להפסיק לעשן לתמיד, ומוקירים את מאמצי ה-FDA לפתח ניקוטין רפואי יעיל יותר עבור מעשנים המבקשים להפסיק לעשן. בנוסף, על קובעי המדיניות להיעזר בכל האמצעים על מנת למנוע את התחלת העישון בגיל צעיר. מניעת הכניסה למעגל ההתמכרות היא התרופה הטובה ביותר".

   

  איך העישון מזיק לכם? צפו

      

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  מה יעזור להיגמל מעישון?
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים