שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מחאה מתועדת נגד טראמפ: פלסטינים פגעו ברכב דיפלומטי אמריקני
  מפגינים בבית לחם פוצצו כנס בנושא שיווק בהשתתפות מרצה מארה"ב שלווה בצוות הקונסוליה האמריקנית. הם זרקו עגבניות ופגעו במראות המכונית, והיא נאלצה להימלט מהמקום בליווי המשטרה הפלסטינית. מחלקת המדינה: "ארה"ב מתנגדת לשימוש באלימות כאמצעי להבעת עמדה פוליטית"

    

   

  ממשיכה המחאה הפלסטינית בעקבות ההכרה של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בירושלים כבירת ישראל: מפגינים פוצצו בצהריים (יום ג') כנס בנושא שיווק בבית לחם משום שהגיע אליו מרצה אמריקני. כמה מהמפגינים פגעו ברכב הקונסוליה, בעטו בו וגרמו נזק למראות. אחרים יידו עגבניות אל המכונית, שנשאה לוחיות רישוי קונסולריות.

   

  אחמד עודה, ממנהיגי החבורה שגירשה את המשלחת האמריקנית, הסביר לאחר מכן: "הלשכה המסחרית של בית לחם ומשלחת רשמית של משרד החוץ האמריקני ערכו מפגש בניגוד להחלטות ההנהגה הפלסטינית והעם הפלסטיני - שלפיהן לארה"ב לא תהיה שום שותפות עם פלסטין. מנהל הלשכה המסחרית קיבל את פניה של משלחת בכירה ממשרד החוץ האמריקני והם ערכו ישיבה עסקית בתוך משרדיה. הפלסטינים בבית לחם מתנגדים לישיבה הזאת ולכן התקבלה החלטה לאומית לפזר את הפגישה הזאת בכוח. אנחנו דורשים מלשכת המסחר הבהרות בנוגע לפגישה הזאת ואנחנו דורשים את התפטרותו המיידית של מנהל הלשכה המסחרית של בית לחם".

  מפגינים תוקפים את מכונית הקונסוליה האמריקנית (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  מפגינים תוקפים את מכונית הקונסוליה האמריקנית(צילום: AFP)

   (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

   (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  זרקו עגבניות על הרכב האמריקני (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  זרקו עגבניות על הרכב האמריקני(צילום: AFP)

   (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

   (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

   (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

   (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  מפגין אחר הוסיף: "המשלחת הזאת לא מקובלת בפלסטין. יש לנו עמדה מדינית ברורה והיא החרמת הממשל האמריקני על כל שלוחותיו. יש על כך קונצנזוס לאומי. אנחנו אומרים לאמריקנים - אל תגיעו לפלסטין עד שתחזרו בכם מהחלטתכם להעביר את השגרירות לירושלים, כי ירושלים תישאר לנצח הבירה הפלסטינית".

   

  משתתף אחר במחאה הוסיף: "לא נסכים לזה ולא נרשה שאף גורם פלסטיני ואף סקטור, כולל הסקטור המסחרי, יפעל בשיתוף עם גורמים אמריקנים. העם הפלסטיני מאוחד בהתנגדותו לשיתוף פעולה עם הממשל האמריקני על כל שלוחותיו".

  הצוות האמריקני נאלץ לעזוב את לשכת המסחר בבית לחם בליווי המשטרה הפלסטינית. מנהל לשכת המסחר בבית לחם, סמיר חזבון, מסר לסוכנות הידיעות "רויטרס" שחמישה מפגינים פוצצו את הסדנה לשיווק דיגיטלי, שאותה סייעה לארגן הקונסוליה האמריקנית בירושלים.

   

  "אירחנו מומחה אמריקני, וכמה אנשים ניסו להביע את עמדתם ולמחות נגד ההחלטה האמריקנית בנוגע לירושלים ולמצב המדיני. הם הפריעו לסדנה ועצרו אותה", מסר מנהל לשכת המסחר.

  פלסטינים תלו בסוף השבוע בובות בדמות טראמפ ופנס (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  פלסטינים תלו בסוף השבוע בובות בדמות טראמפ ופנס (צילום: EPA)
   

  בסוף השבוע: מחאה נגד טראמפ במחנה הפליטים הסמוך לבית לחם (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  בסוף השבוע: מחאה נגד טראמפ במחנה הפליטים הסמוך לבית לחם(צילום: EPA)

   (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

   (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

   

  דובר במחלקת המדינה בוושינגטון מסר בתגובה: "ארה"ב מתנגדת לשימוש באלימות ובהפחדה כאמצעים לביטוי עמדות פוליטיות. התוכנית הלא-פוליטית הזו היא חלק ממעורבות אמריקנית ארוכת טווח שנועדה לייצר הזדמנויות כלכליות לפלסטינים".

   

  המרצה האמריקני לא היה איש הקונסוליה. ליוו אותו צוות ביטחון של הקונסוליה וכמה עובדים פלסטינים בקונסוליה, כך מסרו מארגני האירוע.

   

  הכרזתו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, שהכיר בתחילת החודש שעבר בירושלים כבירת ישראל, גררה שרשרת אירועי מחאה ביהודה ושומרון ובעזה והובילה הידרדרות מוחלטת ביחסים הדיפלומטיים בין רמאללה לוושינגטון.

   

  בביקור בישראל הבטיח סגן הנשיא מייק פנס כי השגרירות תעבור מתל אביב לירושלים עד סוף 2019. במחנה הפליטים אל-עאידה הסמוך לבית לחם הפגינו בסוף השבוע, הציתו את דמויותיהם של טראמפ ופנס ותלו אותן.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים