שתף קטע נבחר

טראמפ: "להעביר כסף רק לידידות ארה"ב ולא לאויבינו"

הנשיא האמריקני פתח את שנתו השנייה ובנאום "מצב האומה" שלח מסר למדינות שהצביעו באו"ם נגד ההכרה האמריקנית בירושלים: "כמו שאנחנו מחזקים חברויות כך אנו משיבים חזרה למתנגדים". טראמפ קרא לשקם את ארסנל הנשק הגרעיני כדי "להרתיע כל פעולה תוקפנית", הבהיר שיש לתקן את הסכם הגרעין והציג את תוכנית ההגירה שלו: "רגע אמריקני חדש"

 

הנשיא האמריקני דונלד טראמפ פתח הלילה (ד') את שנתו השנייה בבית הלבן עם נאום "מצב  האומה" המסורתי. טראמפ התייחס להכרזת ירושלים ולביקורת הבינלאומית נגדה וביקש מחברי הקונגרס לדאוג "שהכסף יגיע רק לידידותיה של ארצות הברית ולא לאויבינו".

טרמאפ עם סגן הנשיא פנס ויו"ר בית הנבחרים ראיין, הלילה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
טרמאפ עם סגן הנשיא פנס ויו"ר בית הנבחרים ראיין, הלילה(צילום: AFP)

לדבריו, "בחודש שעבר אימצתי החלטה שהתקבלה פה אחד כמה חודשים קודם לכן בסנאט - הכרתי בירושלים כבירת ישראל", אמר טראמפ וזכה למחיאות כפיים רמות. "זמן קצר לאחר מכן עשרות מדינות הצביעו בעצרת הכללית של האו"ם נגד זכותה הריבונית של ארה"ב להכרה זו. משלמי המסים האמריקנים הנדיבים שלחו לאותן מדינות מיליארדי דולרים מדי שנה", הוא הוסיף.

 

"לכן אני מבקש הערב מהקונגרס להעביר חוקים שיסייעו להבטיח שהכסף האמריקני לסיוע חוץ ישרת תמיד את האינטרסים האמריקנים וילך רק לידידותיה של ארצות הברית ולא לאויבינו", אמר טראמפ והוסיף: "כמו שאנחנו מחזקים חברויות ברחבי העולם, כך אנחנו גם משיבים חזרה למתנגדים שלנו".

טראמפ. "שהכסף האמריקני ילך רק לחברותיה של ארצות הברית" (צילום: Douliery Olivier/ABACA) (צילום: Douliery Olivier/ABACA)
טראמפ. "שהכסף האמריקני ילך רק לחברותיה של ארצות הברית"(צילום: Douliery Olivier/ABACA)

הנשיא האמריקני התייחס לאיומים שמרחפים מעל ארצות הברית וציין בין היתר את ארגוני הטרור ואת היריבות מול סין ורוסיה. לאחר מכן הצהיר טראמפ: "כחלק מההגנה שלנו, עלינו לשקם ולחדש את ארסנל הנשק הגרעיני שלנו, בתקווה שלא נשתמש בו, אלא כדי להפוך אותו לכל כך חזק כך שירתיע כל פעולה תוקפנית". טראמפ הוסיף: "אולי יום אחד בעתיד יהיה רגע קסום שבו כל מדינות העולם יחברו יחד לחסל את הנשק הגרעיני שלהן. למרבה הצער, אנחנו עדיין לא שם".

 

בנוגע לאיום הטרור טראמפ הרחיב: "מחבלים שמטמינים פצצות בבתי חולים אזרחיים הם מרושעים. כשהדבר אפשרי אנו עוצרים אותם לחקירה, אבל כשאין ברירה - עלינו לחסלם. עלינו להיות ברורים: הטרוריסטים אינם סתם פושעים. הם לוחמי אויב בלתי חוקיים. גם כשהם נתפסים מעבר לים, יש לנהוג בהם כטרוריסטים.

 

"בעבר באופן טפשי שחררנו מאות על מאות מהמסוכנים שבהם, רק כדי לפגוש בהם שוב בשדה הקרב. כך למשל מנהיג דאעש אבו בכר אל בגדאדי. לפיכך אני מבטיח שוב - חתמתי על צו שמנחה את שר ההגנה ג'יימס מאטיס לבחון מחדש את המדיניות הזו ולהותיר את מתקני המעצר בגוואנטנמו פתוחים". טראמפ פנה לחברי הקונגרס בבקשה "להבטיח שבמאבק בדאעש ובאל קאעידה אנחנו ממשיכים לעשות את כל הדרוש כדי לעצור טרוריסטים בכל מקום". 

 

טראמפ קרא לקונגרס לשים לב לליקויים בהסכם הגרעין עם איראן ולמחאות שהיו ברחבי איראן, אך הדגיש: "שום משטר לא דיכא את אזרחיו בצורה מלאה או ברוטלית יותר מאשר הדיקטטורה האכזרית בצפון קוריאה". הוא הוסיף: "המרדף של צפון קוריאה לטילים גרעיניים עלול בקרוב מאוד לאיים על המולדת שלנו. אנחנו מנהלים קמפיין של לחץ מקסימלי כדי למנוע את זה". הנשיא האמריקני עקץ את קודמיו ואמר: "ניסיון העבר לימד אותנו כי שאננות וויתורים רק מזמינים תוקפנות ופרובוקציה".

טראמפ. "ניסיון העבר לימד אותנו ששאננות וויתורים מזמינים תוקפנות ופרובוקציה" (צילום: Douliery Olivier/ABACA ) (צילום: Douliery Olivier/ABACA )
טראמפ. "ניסיון העבר לימד אותנו ששאננות וויתורים מזמינים תוקפנות ופרובוקציה"(צילום: Douliery Olivier/ABACA )

טראמפ התייחס למצב הכלכלי בארצות הברית והכריז: "זהו רגע אמריקני חדש". הוא פירט את ההצלחה הכלכלית שלו בשנתו הראשונה ואמר: "מעולם לא היה זמן טוב יותר להתחיל לחיות את החלום האמריקני. אם אתה עובד קשה, אם אתה מאמין בעצמך, אם אתה מאמין באמריקה, אז אתה יכול לחלום. אז אתה יכול להיות כל דבר, ויחד אנחנו יכולים להשיג כל דבר".

 

הנשיא האמריקני פירט את כל הטבות המס שיצר בשנה האחרונה ואמר בפני הקונגרס: "כמו שהבטחתי על הבמה הזאת לפני 11 חודשים עשינו את קיצוץ המס והרפורמה הגדולים בהיסטוריה של ארצות הברית". הוא הוסיף: "מאז שהעברנו את הקיצוץ במסים כשלושה מיליון עובדים קיבלו בונוסים, רבים מהם קיבלו אלפי דולרים לעובד".

טראמפ. "מדינה רחומה, אבל כנשיא המחויבות הגדולה שלי היא לילדים של ארה"ב" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
טראמפ. "מדינה רחומה, אבל כנשיא המחויבות הגדולה שלי היא לילדים של ארה"ב"(צילום: AFP)

טראמפ התייחס למדיניות ההגירה וטען כי כך יוכל לשפר את חייהם של קהילות נחשלות בארה"ב. טראמפ אמר: "במשך עשרות שנים הגבולות הפתוחים אפשרו לסמים ולכנופיות להגיע אל הקהילות הכי פגיעות שלנו. הם איפשרו למיליוני עובדים בשכר נמוך להתחרות על משרות ושכר נגד העניים האמריקנים". הנשיא האמריקני קרא לקונגרס לאשר את מדיניות ההגירה שלו ואמר: "אנחנו מדינה רחומה שעושה יותר מכל מדינה אחרת כדי לעזור לנזקקים בכל העולם. אבל כנשיא ארה"ב, המחויבות הגדולה שלי היא לילדים של ארה"ב והנזקקים של ארה"ב".

 

הנשיא האמריקני פירט את תוכנית ההגירה שלו שבחלקה הראשון הוא יעניק אזרחות ל1.8 מיליון מהגרים בלתי חוקיים שהובאו על ידי הוריהם בגיל צעיר. לפי התוכנית, מי שיעמוד בדרישות החינוך והעבודה ויראה אופי מוסרי טוב יוכל להפוך לאזרח מלא של ארה"ב. החלק השני הוא אבטחת הגבולות - בין היתר על ידי בניית הגדר בגבול הדרומי עם מקסיקו.

טראמפ יוצא מהבית הלבן (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
טראמפ יוצא מהבית הלבן(צילום: רויטרס)

החלק השלישי של התוכנית הוא ביטול הגרלת הוויזות - תוכנית שלטענת טראמפ "חילקה באופן אקראי גרין קארד בלי להתייחס לכשרון או לביטחון של עמנו". לדבריו, "הגיעה הזמן לעבור למערכת הגירה שמודה לאנשים שרוצים לעבוד ולתרום לחברה שלנו". החלק הרביעי הוא הגבלת "איחוד המשפחות" על ידי צמצום הגדרות הזכאים להגיע לארה"ב במסגרת סעיף זה.

 

הוא עקץ את התוכנית של הנשיא הקודם ברק אובמה לאשר אזרחות למהגרים שהגיעו לארצות הברית בעת שהיו ילדים ונקראת "החולמים". במהלך נאומו הוא אמר: "גם אמריקנים הם חולמים". קודם לכן פנה טראמפ ברגע של אחדות וקרא לשיתוף פעולה חוצה מפלגות :"הערב אני מושיט יד פתוחה לעבודה עם חברים משתי המפלגות, רפובליקנים ודמוקרטים, כדי להגן על אזרחינו ללא הבדלי רקע, גזע, צבע ואמונה".

טראמפ. "גם אמריקנים הם חולמים" (צילום: AP) (צילום: AP)
טראמפ. "גם אמריקנים הם חולמים"(צילום: AP)

טראמפ התייחס גם לנושא התשתיות הרעועות בארצות הברית וביקש מהקונגרס לאשר את תוכנית שיקום התשתיות שלו בשווי מוערך של טריליון וחצי דולרים. טראמפ אמר: "אנחנו אומה של בנאים. בנינו את האמפייר סטייט בתוך שנה, אז מה זה לתקן כביש פשוט?". על רקע השסע בחברה האמריקנית הוא קרא לשיתוף פעולה בין המפלגות: "אני מבקש משתי המפלגות לעבוד יחד כדי להעניק לנו את התשתית הבטוחה, המהירה, האמינה והמודרנית שהכלכלה שלנו זקוקה לה ושהאומה שלנו ראויה לה".

 

הנשיא האמריקני התייחס גם לכמה מהסערות שהיו בארצות הברית בשנה האחרונה. הוא עקץ את שחקני ליגת הפוטבול שכורעים ברך במהלך שירת ההמנון לאות מחאה ואמר: "אנחנו מצדיעים לדגל ועומדים בגאווה כשנשמע ההמנון הלאומי". הוא גם התייחס לסוגיית החזקת הנשקים והצהיר: "אנחנו תומכים בתיקון השני לחוק (שמאפשר החזקת נשק)".

מלניה טראמפ. הגיעה ברכב נפרד (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מלניה טראמפ. הגיעה ברכב נפרד(צילום: EPA)
 

הגברת הראשונה מלניה טראמפ הגיעה אל הנאום במכונית נפרדת, בניגוד למסורת שלפיה הנשיא והגברת הראשונה מגיעים יחד לקונגרס. התקשורת מייחסת את ההחלטה למתיחות בין בני הזוג מאז נחשף סיפור הרומן לכאורה שהיה לטראמפ עם כוכבת פורנו והפרסומים כי שולמו לה דמי שתיקה על ידי פרקליטיו של טראמפ.

 

החודש דיווח העיתון "וול סטריט ג'ורנל" כי עורך דינו של טראמפ גיבש הסדר שבמסגרתו שילם טראמפ לכוכבת פורנו בשם סטורמי דניאלס כסף כדי שלא תחשוף פגישה שהייתה להם לפני שטראמפ היה נשיא.


פורסם לראשונה 30/01/2018 22:56

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Douliery Olivier/ABACA
טראמפ, הלילה
צילום: Douliery Olivier/ABACA
מומלצים