שתף קטע נבחר

פולין: הסנאט אישר את החוק שאוסר להאשים פולנים בשואה

החוק שאוסר על האשמת פולנים בפשעים נגד יהודים בשואה עבר גם בבית העליון וממתין לחתימתו של הנשיא הפולני. ארה"ב קראה לפולין להימנע מקידום החוק, שאושר לאחר שראש הממשלה הפולני הבטיח השבוע לנתניהו דיאלוג בניסיון להגיע להבנות

 

 

 

הסנאט הפולני אישר הלילה (ה') את "חוק השואה" שלפיו אמירות שיש בהן הטלת אחריות על פולין לפשעים נגד האנושות שביצעה גרמניה הנאצית יהיו בגדר פשע, והעונש עליו יהיה עד שלוש שנות מאסר. החוק, שעורר התנגדות רבה בישראל, יועבר כעת לחתימת הנשיא הפולני, אנדז'יי דודה, ואז ייכנס לתוקף.

זוועות הנאצים. מחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו. ינואר, 1945 (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
זוועות הנאצים. מחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו. ינואר, 1945(צילום: gettyimages)

אישור החוק בסנאט הפולני (צילום: EPA) (צילום: EPA)
אישור החוק בסנאט הפולני(צילום: EPA)

החוק עבר ברוב גדול (צילום: EPA) (צילום: EPA)
החוק עבר ברוב גדול(צילום: EPA)

"אין שום איום על דיבור וניתוח העבר". סגן שר המשפטים (צילום: EPA) (צילום: EPA)
"אין שום איום על דיבור וניתוח העבר". סגן שר המשפטים(צילום: EPA)

אושוויץ. אסור לקרוא לומר שזה "מחנה פולני" (צילום: AP) (צילום: AP)
אושוויץ. אסור לקרוא לומר שזה "מחנה פולני"(צילום: AP)

57 מחוקקים הצביעו בעד החוק, 23 התנגדו לו ושניים נוספים נמנעו. החוק קובע כי כל מי שינסה להאשים את פולין או את הפולנים בביצוע פשעי גרמניה הנאצית נגד היהודים בשואה יסתכן בעונש מאסר של עד שלוש שנים. החוק לא יחול על יצירות אמנות ועבודות מחקר. מפלגת החוק והצדק, שמקדמת את הצעת החוק, אמרה כי הרקע להצעה הוא המאבק שהיא מנהלת נגד הקריאה למחנות השמדה כמו אושוויץ "מחנות השמדה פולניים", כיוון שמדובר במחנות נאציים על אדמת פולין.

יום השואה הבינלאומי באושוויץ (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
יום השואה הבינלאומי באושוויץ(צילום: רויטרס)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

יו"ר הסנאט סטניסלב קרצ'זווסקי אמר: "הייתה פגישה של ראשי המפלגה. שוחחנו ארוכות על המצב. אנחנו מאוד עצובים ומופתעים מכך שהמאבק שלנו על האמת ועל כבודם של הפולנים נתפס באופן שכזה".

 

סגן שר המשפטים, מרצ'ין וורצ'ול, אמר כי "חקר העבר אינו מאוים בשום צורה. אין שום איום על דיבור וניתוח העבר, אפילו האפל ביותר – פרק מביש בעבר הפולני. פולין היא מדינת חוק דמוקרטית המכבדת את חופש השיח הציבורי, את החופש המדעי ואת הזכות למתוח ביקורת".

 

חבר האופוזיציה בוגדן קליץ' אמר כי "לחוק הזה יש השלכות נרחבות. הוא משפיע על הדיון בנוגע לעבר המתקיים בכל מדינה, גם בפולין, בייחוד בנוגע להיסטוריה החדשה של הכיבוש הנאצי. הדיון הזה צריך להתקיים ללא מגבלות. אי אפשר לפקח עליו בהשגחת התביעה הכללית". חבר אופוזיציה אחר, מארק בורבסקי, אמר כי "לא יכול להיות חוק שידכא את הדיון. החוק הזה מדכא את הדיון כאן בפולין וגם בחו"ל. וזה החשש הגדול ביותר".

 

הנשיא הפולני, אנדז'יי דודה, צריך לחתום ב-21 הימים הקרובים על החוק כדי שהוא ייכנס לתוקף. ייתכן כמובן שהוא יטיל וטו על החוק, אך לא ברור שכך יעשה לאחר שהצהיר השבוע כי לעולם לא יאפשר להכפיש את פולין ואת הפולנים בכלל באמצעות "האשמות שווא". דודה הוסיף כי הוא "נדהם מההתנהגות האלימה והבלתי רצויה" של ישראל בתגובה לחוק. הוא גם התעקש כי לא הייתה השתתפות ממוסדת ושיטתית של פולין או של העם הפולני בשואה, אך הודה כי היו פולנים שנקטו מעשים "מרושעים" נגד שכניהם היהודים.

דודה. צריך לחתום על החוק בתוך 21 ימים (צילום: EPA) (צילום: EPA)
דודה. צריך לחתום על החוק בתוך 21 ימים(צילום: EPA)

 

בכיר במשרד החוץ הפולני אמר במהלך הדיון כי ישראל ידעה כבר מזמן על השינויים הצפויים בחוק וכי פולין צריכה כלים יעילים כדי להילחם על שמה הטוב. סגן שר המשפטים ויוזם החוק, פטריק ג'אקי, אמר כי השינויים בחקיקה נחוצים משום ש"המדיניות ההיסטורית של פולין איננה קיימת".

 

אחד מחברי הסנאט התנגד להצעה ואמר כי החוק כבר גרם למשבר ביחסי ישראל ופולין. הוא ציין גם כי החוק אינו מכיל את הניסוחים של "מחנה השמדה פולני" או "מחנה ריכוז פולני". על טענה זו ענה לו חבר במפלגת השלטון, שמקדמת את החקיקה, כי החוק לא כולל את הביטויים הספציפיים האלה מכיוון שהבעיה רחבה יותר. מטרת החוק לדבריו היא למנוע גם אמירות כמו "אס-אס פולני" או "תאי גזים פולניים".

הדיון בסנאט. "ישראל ידעה מזמן על השינויים" (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הדיון בסנאט. "ישראל ידעה מזמן על השינויים"(צילום: EPA)

מחלקת המדינה האמריקנית התייחסה הלילה להצעת החוק וקראה לפולין שלא לקדם אותו. דוברת מחלקת המדינה אמרה כי ארצות הברית מבינה שהגדרת מחנות השמדה כמו אושוויץ כ"מחנות פולניים" אינה נכונה, אך היא חוששת שהחקיקה עלולה לערער את חופש הדיבור ואת המחקר האקדמי בנושא השואה.

 

"אנחנו מודאגים מההשלכות של הצעת החוק, אם תתקבל, על האינטרסים האסטרטגיים של פולין ועל היחסים שלה - כולל עם ארה"ב וישראל", אמרה הדוברת. "אנו מעודדים את פולין לבחון מחדש את החוק לאור השפעתו האפשרית על עקרון חופש הביטוי ועל יכולתנו להיות שותפים יעילים".

 

 

בישראל רואים בהצעת החוק מעשה אנטישמי וניסיון לטשטש את תפקידם של כמה מהפולנים בהשמדת העם היהודי בשואה. ראש הממשלה בנימין נתניהו תקף את החוק בישיבת הממשלה השבוע: "אין לנו שום סבלנות לסילוף האמת ושכתוב ההיסטוריה או להכחשת השואה. לא נקבל בשום פנים ואופן כל ניסיון לשכתב את ההיסטוריה לא נקבל שום הגבלה על חקר האמת ההיסטורית".

 

סגן השגריר הפולני בישראל זומן לשיחת הבהרה במשרד החוץ שלאחריה שוחח נתניהו עם ראש הממשלה הפולני מתאוש מורביצקי. בשיחה בין המנהיגים הוחלט כי צוותים משתי המדינות יערכו דיון לאלתר כדי לנסות להגיע לעמק השווה. למרות ההבטחות, צלח כאמור החוק משוכה נוספת.

 

"ישראל רואה בחומרה רבה פגיעה באמת ההיסטורית"

משרד החוץ אמר כי "מדינת ישראל מתנגדת בתוקף להחלטת הסנאט הפולני. ישראל רואה בחומרה רבה כל ניסיון לפגוע באמת ההיסטורית. שום חוק לא ישנה את העובדות". גורם מדיני הביע אכזבה עמוקה לנוכח העובדה שמערכת היחסים בין המדינות חשובה לשני הצדדים. "העברת החוק מנוגדת לרוח השיחה בין שני ראשי הממשלה, שהתקיימה ביום ראשון", אמר אותו גורם. ישראל בוחרת בינתיים לא להסלים את המשבר עם פולין. גורם מדיני אומר עם זאת שהאפשרות של החזרת השגרירה הישראלית מוורשה להתייעצוית קיימת, אך עוד לא התקבלה החלטה.

 

השר ישראל כץ קרא לראש הממשלה להורות באופן מיידי על החזרת שגרירת ישראל בפולין להתייעצות בישראל. "החוק שחוקקו הפולנים הוא חמור ומהווה הסרת אחריות והתכחשות לחלקה של פולין בשואת ביהודים. במאזן בין השיקול המדיני לשיקול המוסרי חייבת להיות הכרעה ברורה- הנצחת זכרם של קורבנות השואה על פני כל שיקול אחר".

 

שר הבינוי יואב גלנט (כולנו) צייץ בתגובה: "החוק שאישר הלילה הסנאט בפולין הוא הכחשת שואה. זיכרון ששת המיליונים חזק מכל חוק. ננצור את זכרם ונפנים את הלקח - היכולת להגן על עצמנו בכוחות עצמנו".

 

ח"כ ציפי לבני מהמחנה הציוני אמרה בתגובה כי אישור החוק בסנאט הפולני הוא "התנהלות בלתי נסבלת ויריקה בפרצופה של ישראל פעמיים - גם במדינת העם היהודי וגם בראש הממשלה שהצהיר שהגיע לסיכומים עם הפולנים (אם אכן היו כאלה). ישראל צריכה להגיב בתקיפות, להעלות מיידית ופומבית על סדר היום את תיעוד פשעי הפולנים במהלך השואה ולהעביר מסר ברור: שלא ניתן להשכיח את העבר".

 

ח"כ איציק שמולי שיזם את החוק בכנסת בתגובה לחוק הכחשת השואה הפולני, אמר כי "שום חוק לא יוכל לעמוד בפני העדויות המצמררות ושרידי המחנות וההיסטוריה היא שתשפוט את פולין מעכשיו פעמיים - גם על שותפות בפשעים עצמם וגם על ניסיון ממסדי להכחישם. נמשיך לקדם במרץ את החקיקה שסותרת את החוק הפולני ומעניקה הגנה משפטית לכל ניצול שואה שמספר את עדותו או איש חינוך שעוסק בהנחלת הזיכרון".

 

מ"יד ושם" נמסר בתגובה: "מצער מאוד שבפולין בחרו, למרות הכשלים בניסוחו הנוכחי ולמרות המחאות החריפות, לאשר את החוק הבעייתי שעלול לגרום לעיוות האמת ההיסטורית בשל ההגבלות שהוא מציב על התבטאויות שונות בנוגע לשותפות של חלקים מהאוכלוסייה הפולנית, במישרין ובעקיפין, לפשעים שבוצעו על אדמתם בתקופת השואה.

 

"'יד ושם' חוזר ומדגיש כי אין ספק שהמושג 'מחנות השמדה פולניים' הוא טעות. מחנות ההשמדה הוקמו בפולין הכבושה על ידי גרמניה הנאצית במטרה לרצוח את בני העם היהודי במסגרת תוכנית 'הפתרון הסופי'. אולם החוק שעבר הלילה בסנאט הפולני מתייחס לאלמנטים נוספים שמעמידים בסכנה את הדיון החופשי והכנה בחלקם של בני העם הפולני ברדיפת היהודים באותה תקופה. 'יד ושם' ימשיך לתמוך במחקר החותר לחשיפת האמת המורכבת של יחס האוכלוסייה הפולנית ליהודים בתקופת השואה ויקדם פעולות חינוך והנצחה ברוח זו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
מחנה ההשמדה אושוויץ
צילום: AFP
מומלצים