שתף קטע נבחר

שוב: גזים רעילים נפלטו מבתי הזיקוק

אזרחים תיעדו את הלפיד שבער בעקבות תקלה במתקן אתילן: "אי אפשר היה לנשום פה בשעות הבוקר. בהמשך הייתה קצת הקלה"

 

 

תושבים במפרץ חיפה התעוררו הבוקר וגילו כי הלפיד שבוער במפעל כרמל אולפינים, השייך לבתי הזיקוק, שוב בוער בלהבה גדולה ופולט עשן שחור. בעבר היו כמה תקלות במפעל שגרמו ללפיד לבעור בצורה חזקה. עיריית חיפה ניסתה בשעתו לסגור את המפעל אך בבית המשפט איפשרו לו להמשיך ולפעול, ובמשרד להגנת הסביבה נערכו שימועים למנהליו.

הפליד, הבוקר בבתי הזיקוק (צילום: עומר כרפס) (צילום: עומר כרפס)
הפליד, הבוקר בבתי הזיקוק(צילום: עומר כרפס)

נעמי שחר, משכונת גבעת טל בקריית אתא, סיפרה כי הבחינה בלפיד בשעות הבוקר המוקדמות מחלון חדר השינה. "זה לא משהו יומיומי אבל אנחנו רואים את זה מדי פעם, בעיקר בלילות. אנחנו גרים קצת רחוק מבתי הזיקוק ולכן לא הרגשנו את הריח. מאוחר יותר הייתי בחוצות המפרץ (מרכז מסחרי הצמוד לבתי הזיקוק) והיה ריח נוראי. אי אפשר היה לנשום פה בשעות הבוקר. בהמשך הייתה קצת הקלה", סיפרה.

הלפיד שנצפה הבוקר בבתי הזיקוק (צילום: נעמי גלוק שחר) (צילום: נעמי גלוק שחר)
הלפיד שנצפה הבוקר בבתי הזיקוק(צילום: נעמי גלוק שחר)
 

באיגוד ערים לאיכות סביבה אמרו כי המקרה מוכר אך לא היו חריגות שנרשמו בתחנות הניטור. לעומת זאת, אלה נווה, אפידמיולוגית מעמותת "אמהות ואבות מצילים את חיפה והקריות", מתעדת את הנתונים מתחנות הניטור ולדבריה בהחלט יש שינוי ועלייה בכמות המזהמים, ולא מדובר באירוע חד-פעמי. "כבר כמה לילות שתושבים באזור מתלוננים על ריחות, ואפשר לראות בגרפים, שבעיקר בלילות, אחרי חצות, יש עלייה בכמות המזהמים", אמרה.

 

מחברת בתי הזיקוק נמסר, כי "תקלה במתקן אתילן בשעה 5:00 לפנות בוקר גרמה לפליטה מוגברת ללפיד. הנושא טופל ודווח לרשויות". בחברה טענו כי התקלה תוקנה כעבור שעה, אולם התמונות וסרטוני הווידיאו צולמו כשעתיים לאחר תחילת האירוע, סמוך לשעה 7:00 הבוקר.

 

בחודשים ספטמבר ונובמבר האחרון היו תקלות דומות, שגרמו ללפיד, והן נחקרות על ידי המשרד להגנת הסביבה. בעקבות התקלות הגדולות, שאירוע שנה קודם לכן באוקטובר 2016, הטיל המשרד להגנת הסביבה קנס על החברה, בשיעור של 2.17 מיליון שקל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עומר כרפס
הלפיד שנצפה הבוקר
צילום: עומר כרפס
מומלצים