שתף קטע נבחר

טראמפ: "ה-FBI חוקר על פי העדפות פוליטיות"

על רקע ההתכתשויות סביב האפשרות שיפורסם המסמך שמראה "יחס מוטה נגד טראמפ" ב-FBI, ממשיך הנשיא להאשים את הבולשת בהעדפת מתחריו. "עשו פוליטיזציה לתהליך הקדוש של תהליך חקירה והיו מוטים לטובת הדמוקרטים"

"ה-FBI חוקר על פי העדפות פוליטיות". טראמפ (צילום: Douliery Olivier/ABACA ) (צילום: Douliery Olivier/ABACA )
"ה-FBI חוקר על פי העדפות פוליטיות". טראמפ(צילום: Douliery Olivier/ABACA )

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ממשיך גם היום (ו') להאשים את ה-FBI ב"חקירה מוטה על פי העדפות פוליטיות". טראמפ צייץ בחשבון הטוויטר שלו כי "הפיקוד הבכיר וחוקרי ה-FBI ומשרד המשפטים עשו פוליטיזציה לתהליך הקדוש של תהליך חקירה והיו מוטים לטובת הדמוקרטים ונגד הרפובליקנים".

 

טראמפ הוסיף כי מדובר ב"מעשה שלא ניתן היה להעלות על הדעת עד לפני זמן קצר". זאת על רקע ההתכתשויות סביב סוגיית פרסום התזכיר המסווג של ועדת המודיעין בבית הנבחרים, שלטענת הרפובליקנים מוכיח שהבולשת הפדרלית ומשרד המשפטים מוטים נגד טראמפ.

 

 

גורמים רשמיים בבית הלבן אומרים כי הנשיא טראמפ יאשר את פרסום התזכיר המסווג, שעוסק בחקירת ההתערבות הרוסית בבחירות לנשיאות ארה"ב. בכיר בבית הלבן אף אמר אתמול לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי המסמך יפורסם עוד היום.

 

ה-FBI הביע השבוע התנגדות נחרצת לכוונת הבית הלבן לפרסם את התזכיר. בהתבטאות נדירה של הבולשת הפדרלית נמסר כי יש לה "חששות כבדים" בנוגע לאמינות של המסמך הנפיץ, ושלא היה לה מספיק זמן לבחון אותו. ה-FBI פרסם את התנגדותו שעות אחרי שג'ון קלי, ראש הסגל בבית הלבן, אמר שהוא מצפה שהתזכיר שעוסק בחקירת "רוסיה-גייט" יתפרסם "די מהר".

 

רשת CNN דיווחה אמש כי בבית הלבן חוששים כי ראש ה-FBI כריסטופר ריי עלול להתפטר אם יפורסם המסמך המסווג. עוד דווח כי ריי מתוסכל מכך שטראמפ בחר בו להחליף את ראש ה-FBI שפוטר, ג'יימס קומי, אך לא מתייחס לדעתו בנוגע לתזכיר.

בבית הלבן חוששים שיתפטר אם המסמך יפורסם. ראש ה-FBI כריסטופר ריי (צילום: AP) (צילום: AP)
בבית הלבן חוששים שיתפטר אם המסמך יפורסם. ראש ה-FBI כריסטופר ריי(צילום: AP)

מוקדם יותר השבוע, בנאום מצב האומה הראשון שלו כנשיא, אמר טראמפ בקונגרס שיש סיכוי של "100 אחוז" שהמסמך יתפרסם. את התזכיר כתב דווין נונס, היו"ר הרפובליקני של ועדת המודיעין, בשעה שהמאבקים בין שתי המפלגות הגדולות על חקירת ההתערבות הרוסית בבחירות נמשכים.

 

בהודעת ה-FBI בעניין התזכיר נאמר: "ה-FBI קיבל זמן מוגבל כדי לבחון את התזכיר יום לפני שהוועדה הצביעה על פרסומו. לפי ההתרשמות שלנו בבדיקה הראשונית יש לנו חששות כבדים שעובדות מהותיות הושמטו – מה שמשפיע בצורה מהותית על הדיוק של התזכיר".

 

הרפובליקנים, שסיכלו ניסיון לפרסם תזכיר נגדי של הדמוקרטים בוועדת המודיעין, טענו שהמסמך מראה יחס מוטה של ה-FBI ומשרד המשפטים נגד טראמפ, במטרה להשיג צו מעצר כדי לבצע האזנה למטרות מודיעין.

 

הדמוקרטים טענו שהתזכיר משתמש באופן סלקטיבי בחומרים מסווגים כדי לפקפק באמינותם של רוברט מולר, התובע המיוחד שמונה כדי לחקור את ההתערבות הרוסית בבחירות, ושל רוד רוזנשטיין, סגן התובע הכללי שמינה אותו לתפקיד.

 

אחרי שוועדת המודיעין אישרה לפרסם את התזכיר הועברה ההחלטה לנשיא טראמפ, שצריך להחליט בסוף השבוע הזה אם לפרסם את המסמך. למרות דבריו בנאום מצב האומה אמרה דוברת הבית הלבן, שרה האקבי סנדרס, שהתזכיר עדיין נבדק וש"תמיד יש סיכוי" שהוא לא יתפרסם.

 

גורמים במשרד המשפטים הזהירו שפרסום התזכיר הוא מעשה פזיז. בתחילת השבוע המליצו במשרד לראש הסגל קלי שלא לפרסם את המסמך, מכיוון שמדובר בחומרים מסווגים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Douliery Olivier/ABACA
דונלד טראמפ
צילום: Douliery Olivier/ABACA
מומלצים