שתף קטע נבחר

ראש ממשלת פולין על "חוק השואה": "העיתוי היה אומלל"

מטאוש מורבייצקי ביקר במוזיאון להנצחת פועלם של פולנים שהצילו יהודים בשואה, והתייחס פעם נוספת לחוק שאוסר השמעת אמירות שיש בהן הטלת אחריות על פולין לזוועות הנאצים במלחמת העולם השנייה. מורבייצקי אמר כי ניתן היה לבחור "תזמון טוב יותר" להעברת החוק, מאשר ערב יום השואה הבינלאומי, אך עמד על דעתו שמדובר בחוק נחוץ

 

ראש ממשלת פולין באנדרטה לזכר הפולנים שהצילו יהודים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ראש ממשלת פולין באנדרטה לזכר הפולנים שהצילו יהודים(צילום: רויטרס)

ראש ממשלת פולין, מטאוש מורבייצקי, התייחס אתמול (יום ו') פעם נוספת לחוק האוסר על השמעת אמירות שיש בהן הטלת אחריות על מדינתו לזוועות הנאצים במלחמת העולם השנייה, ואמר כי אפשר היה לבחור "תזמון טוב יותר" להעברתו, מאשר ערב יום השואה הבינלאומי, כמו גם "להציגו בצורה טובה יותר". עם זאת, הוא המשיך ודבק בעמדתו כי החוק נחוץ כדי להגן על האמת ההיסטורית בנוגע לפולין בתקופת המלחמה. ראש הממשלה הפולני אמר את הדברים בשיחה עם עיתונאים זרים במוזיאון המנציח את פועלם של הפולנים הנוצרים שסיכנו את חייהם כדי להציל יהודים בתקופת השואה.

 

מורבייצקי, שנכנס לתפקידו כראש ממשלה לפני כחודשיים, מנסה בימים האחרונים להפיג את החששות מהחוק, אך עם זאת ממשיך להגן עליו. הוא אמר אתמול כי מטרת החוק היא למנוע הטחת האשמות בעם הפולני בכללותו בגין מעשי הגרמנים בפולין הכבושה, שבה הם הקימו מחנות ריכוז והשמדה. "את כל הזוועות וכל הקורבנות, כל מה שקרה במלחמת העולם השנייה על אדמת פולין - צריך לייחס לגרמניה", אמר מורבייצקי. "לעולם לא נואשם בשותפות בשואה. זה ה'להיות או לחדול' שלנו".

מורבייצקי מסייר במוזיאון במרקובה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מורבייצקי מסייר במוזיאון במרקובה(צילום: רויטרס)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)


 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
הוא עמד על כך שהחוק, שעבר בפרלמנט ומחכה לחתימת הנשיא, לא יפגע בחופש הביטוי, כפי שחוששים בישראל ובארצות הברית. "החוק הזה לא יגביל את חופש הביטוי, אפילו לא קמצוץ ממנו", אמר מורבייצקי. הוא הוסיף, עם זאת, כי פולין הייתה צריכה להסביר טוב יותר לעולם את כוונותיה, והודה כי העיתוי היה "אומלל". הבית התחתון של הפרלמנט הפולני אישר את החוק ביום שישי שעבר, ערב יום השואה הבינלאומי. הסנאט הפולני נתן את אישורו שלשום. לנשיא אנדז'יי דודה יש כעת שלושה שבועות לחתום על החוק או להטיל עליו וטו. עד כה הוא הביע תמיכה בחוק.

 

 

 

מורבייצקי סייר במוזיאון על שם יוזף וויקטוריה אולמה להנצחת פולנים שהצילו את היהודים בעיירה מרקובה במהלך השואה. לפני כן הוא חלק כבוד לפולנים שסייעו ליהודים בתקופת השואה באנדרטה שהוקמה לזכרם מחוץ למוזיאון. לאחר מכן הוא התיישב לשיחה עם כתבים שבה הסביר את עמדתו לגבי החוק. כשנשאל האם הוא חש שהצעת החוק הזיקה לתדמית של פולין, הוא ענה שהוא מודאג מהאפשרות הזאת.

 

מוזיאון מרקובה, שנפתח ב-2016, ניצב ליד המקום שבו חיילים גרמנים רצחו ב-1944 את יוזף אולמה, את אשתו ההרה ויקטוריה ואת ששת ילדיהם הקטנים, כמו גם שמונה מבני המשפחות גולדמן, גרונפלד ודידנר, שיוזף וויקטוריה העניקו להם מחסה. מתאוש שפיטמה, סגן מנהל המוזיאון, אמר כי ההערכה היא שבין 700 ל-1,100 פולנים נרצחו על ידי הגרמנים בגלל שסייעו ליהודים בתקופת המלחמה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מורבייצקי באנדרטה
צילום: רויטרס
מומלצים