שתף קטע נבחר

הממשלה אישרה את הסדרת חוות גלעד

לפני האישור אמר ראש הממשלה נתניהו בפתח ישיבת הממשלה כי שוחח עם אלמנתו של הרב רזיאל שבח, תושב היישוב שנרצח בפיגוע: "אמרתי לה שמי שחשב שהרצח המתועב ישבור את רוחנו טעה טעות מרה"

 

הממשלה אישרה היום (א') פה אחד את הסדרת היישוב חוות גלעד לפי הבטחה שהובטחה בעקבות הפיגוע שבו נרצח תושב היישוב הרב רזיאל שבח ז"ל לפני כשלושה שבועות.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בפתח ישיבת הממשלה: "שוחחתי עם אלמנתו יעל ואמרתי לה שכל העם וכל חברי הממשלה מחבקים אותה ואת הילדים בימי יגונם, וביקשתי ממנה גם לחבק את הילדים עבורנו. אמרתי לה שהמדיניות שלנו מתבצעת בשני מישורים. אחד, מיצוי הדין. אתמול שוב פעלו כוחותינו בניסיון לתפוס את אחרוני המרצחים והסייענים לרצח של הרב שבח ז"ל. אנחנו לא נשקוט עד שנביאם לדין ואנחנו גם נביא את כולם לדין".

בדרך להסדרה. חוות גלעד (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
בדרך להסדרה. חוות גלעד(צילום: רויטרס)

נתניהו הוסיף כי "הדבר השני שמנחה את המדיניות שלנו זה חיזוק ההתיישבות. מי שחשב שעל ידי הרצח המתועב של תושב חוות גלעד, אב לשישה, שהוא ישבור את רוחנו וירפה את ידינו – טעה טעות מרה. הממשלה מסדירה את מעמד היישוב כדי לאפשר המשך של חיים סדירים במקום".

 

את ההודעה על אישור הישוב קיבל ראש מועצת שומרון יוסי דגן משרת התרבות ח"כ מירי מירי רגב, ומסר את ההודעה ליעל שבח ליו"ר הישוב שלום דוד מן, למשה זר ולאיתי זר שנכחו במקום ולתושבי הישוב כולו. "זה רגע היסטורי ומרגש. למשפחת שבח, לישוב חוות גלעד, למדינת ישראל כולה", אמר דגן. החלוצים של חוות גלעד הוכיחו כי לא ניתן לנצח את הרוח. זהו ניצחונה של האמת ושל הציונות מעל הכול". 

 

אלמנתו של הרב שנרצח סיפרה: "חבל שהגענו ליום הזה. אבל אם כבר הגענו אז אני שמחה שאנחנו מצליחים להוציא ממנו את התשובה המנחמת ביותר שיכולה להיות. רזיאל בטח היה אומר שצריך להגיד הלל, ושככה נראית הגאולה".

חגיגות בחוות גלעד (צילום: מועצת שומרון) (צילום: מועצת שומרון)
חגיגות בחוות גלעד(צילום: מועצת שומרון)

איתי זר, אחד ממקימי היישוב: "אני מאוד מתרגש מאוד שמח. אנחנו לא שוכחים לא את גלעד ולא את רזיאל. אני בטוח שרזיאל שמח ומחייך עכשיו למעלה. האמנו תמיד שחוות גלעד תהיה יום אחד ישוב מן המניין. זה קרה יותר מהר ממה שחשבנו. ואנחנו גאים בממשלתנו שהלכה על הצעד הזה".

 

ההצבעה התקיימה היום כעבור כמה שבועות שבהם נדחה הדיון בנושא. גורמים פוליטיים המעורים בפרטים אמרו כי הדיון התעכב והנושא לא עלה לאישור הממשלה, עקב סירובו של נתניהו לעסוק בנושא בשל העיתוי הרגיש על רקע ביקור סגן הנשיא האמריקני מייק פנס ופגישת נתניהו עם הנשיא דונלד טראמפ בדאבוס.

 

הצעת המחליטים היא למעשה שלב ראשון בתהליך מורכב וארוך של הסדרת היישוב, והיא בעיקרה הצהרתית. תוכנה של ההצעה היא כי הממשלה מעוניינת למעשה להסדיר את היישוב, אולם היא לא מפרטת את הדרכים לעשות זאת.

 

בחוות גלעד נמצאות כיום קרקעות פרטיות בבעלות יהודית, קרקעות בבעלות המדינה שדורשות פיתוח, וישנן גם קרקעות שאינן מוגדרות וככל הנראה לא יוכלו להיות חלק מהיישוב בהסדרתו. נוסף על כך נדרשים להסדרת היישוב גם תקציבים לא מבוטלים להנחת תשתיות, כבישים, תאורה וחשמל ביישוב. אלו אמורים לקרות בהדרגה, רק לאחר אישור הצעת המחליטים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים