שתף קטע נבחר

הרופאים נתנו ליהודה שנה לחיות: "שמן קנאביס ריפא לי את הסרטן"

לפני כשנתיים הפך הגידול במוחו של יהודה הבר, לוחם לשעבר בחיל הים שצלל בקישון, לאלים במיוחד. ההערכות האופטימיות של רופאיו העניקו לו כשנה לחיות. במקביל לטיפולי הקרנות וכימותרפיה הוא טופל בשמן קנאביס בריכוז גבוה. בחודש שעבר התבשר שהגידול נעלם. "יצאתי ממצב אבוד. שמן הקנאביס הציל את חיי", הוא מספר. אונקולוג מאסף הרופא: "לא ניתן לומר באופן מבוסס מדעית ששמן הקנאביס הוא שהביא לריפוי"

בחודש נובמבר 2015 הפך הגידול הסרטני שהתגלה במוחו של יהודה הבר (57) לאלים במיוחד. רופאיו הכינו את בני משפחתו לגרוע מכול – לדבריהם, סיכויו להגיב באופן חיובי לטיפולים עמד על פחות מ-40 אחוזים.

 

"אני זוכר שאשתי אמרה לרופא שסיכויי החלמה של 40 אחוזים הם דווקא לא רעים, והרופא תיקן אותה ואמר שזה הסיכוי שאגיב כלל לטיפול שיעניק לי עוד שנה או שנתיים לחיות. על החלמה אף אחד בכלל לא דיבר איתי", מספר יהודה.

 

צילום ה-MRI האחרון שעשה יהודה בחודש ינואר האחרון גילה שהסרטן האגרסיבי שבמוחו נעלם. יהודה טוען כי הוא ניצח את הסרטן באמצעות טיפול בשמן קנאביס בריכוז גבוה. "בזכות שמן הקנאביס ניצלו חיי", מכריז יהודה, שסיפורו נחשף במגזין "קנאביס".

 

"שמן הקנאביס הציל את חיי". יהודה הבר (צילום: באדיבות המצולם) (צילום: באדיבות המצולם)
"שמן הקנאביס הציל את חיי". יהודה הבר(צילום: באדיבות המצולם)

 

הרופא אמר: "תתכוננו, המצב קשה"

יהודה אובחן כחולה סרטן בגיל 40. בשירותו הצבאי ביחידה למשימות תת-מימיות של חיל הים צלל יהודה במים המזוהמים של נחל הקישון ומקורות מים מזוהמים אחרים. לדבריו, רבים מבני מחזורו בצבא חלו גם הם בסרטן.

 

במשך 16 שנה לא הצריך הגידול בראשו של יהודה טיפול, אלא רק מעקב. בנובמבר 2015, כאמור, הפך הגידול לאלים.

 

"הרופא אמר לאשתי ולבני הבכור 'חבר'ה, תתכוננו, המצב קשה'", נזכר יהודה. החולה קיבל טיפול כימותרפי במשך שלושה שבועות ועבר 30 הקרנות ממוקדות. בה בעת הוא החל גם את הטיפול בשמן הקנאביס.

 

עבר 30 הקרנות ממוקדות. יהודה במהלך הטיפולים (צילום: באדיבות המצולם) (צילום: באדיבות המצולם)
עבר 30 הקרנות ממוקדות. יהודה במהלך הטיפולים(צילום: באדיבות המצולם)

 

ביקורת שערך יהודה בפברואר 2016 גילתה כי הגידול הצטמק בכ-30 אחוזים. "כשראינו את התוצאות הטובות התחיל ויכוח סוער בחדר – הרופא שלי טען שזה בזכות ההקרנות והכימו ואני טענתי שזה בזכות השמן", מספר יהודה. "הרופא שלי רצה להגביר את הטיפול ולהסתער על הגידול. אמרתי לו שאני מעדיף להמתין חודש, לראות אם ההצטמקות נמשכת ואז לקבל החלטה. כך אכן היה".

 

הגידול (מסומן באדום) כשהפך אלים בשנת 2015 (צילום רנטגן)
הגידול (מסומן באדום) כשהפך אלים בשנת 2015

 

יהודה טופל בשמן שמופק מצמח הקנאביס בריכוז של 70 אחוזי THC ו-30 אחוזי CBD. השמן שבו טופל יהודה הופק במיוחד עבורו על פי שיטת המיצוי שפיתח ריק סימפסון מזני המריחואנה "אלסקה" ו"אבידקל" של חברת "תיקון עולם". את השמן צרך יהודה בטבליות. "לשמן הקנאביס יש אפקט מעייף מאוד. בדרך כלל אחרי שאתה לוקח את זה כל מה שאתה רוצה הוא לשכב לישון", מתאר החולה.

 

יהודה אומר שגם בביקורת שערך חודש לאחר מכן התגלה כי הגידול ממשיך להצטמק. "מגידול בקוטר של מטבע של חמישה שקלים הוא הגיע לגודל של ראש סיכה", מפרט החולה.

 

"הגידול הגיע לגודל של ראש סיכה" (צילום רנטגן)
"הגידול הגיע לגודל של ראש סיכה"

 

"יצאתי ממצב אבוד"

"כבר השלמתי עם כך שאאלץ לחיות עם הגידול הקטנטן הזה בראש", מוסיף יהודה, "בחודש שעבר ביצעתי סריקה נוספת. הגעתי עם הדיסק הביתה ולא הצלחתי להתאפק. הכנסתי את הדיסק למחשב וראיתי שאין גידול. הסתכלתי והשוויתי שוב ושוב בין הצילומים וראיתי שהגידול נעלם. חששתי לשמוח עד שקיבלתי את הפענוח הרשמי מהרופא. הוא אישר שהגידול שלי נעלם. קשה לתאר את התחושה. יצאתי ממצב אבוד".

 

הצילום מחודש ינואר שהראה כי הגידול נעלם (צילום רנטגן)
הצילום מחודש ינואר שהראה כי הגידול נעלם

 

"לא במקום טיפולים קונבנציונליים"

יהודה מתאר כי תחילה הרופא שלו היה מאוד ספקן לגבי יעילות הטיפול בשמן קנאביס. "הרופא שלי לא הודה בפירוש שבזכות הטיפול בשמן החלמתי. מבחינתו באופן רשמי הגידול נמחק בזכות הכימו וההקרנות שקיבלתי לפני כשנתיים. בשיחות פרטיות בינינו הוא הודה שגרמתי לו להאמין ביעילות של הטיפול".

 

כיום ממשיך יהודה את הטיפול בשמן, אך הוא משתמש בשמן שמכיל ריכוז גבוה יותר של CBD, שנועד לסייע לו בהתקפי האפילפסיה שמהם הוא סובל. "המסר שלי הוא לחלוטין לא נגד הטיפול הקונבנציונלי. להפך. הטיפול בשמן והטיפולים הקונבנציונליים תמכו זה בזה. אסור לבטל את ההשפעה של הטיפולים המסורתיים, אבל חשוב שכל חולה יהיה קשוב לעצמו ויחליט באופן מושכל מה טוב עבורו".

 

שמן הקנאביס של תיקון עולם (צילום: AFP) (צילום: AFP)
שמן הקנאביס של תיקון עולם(צילום: AFP)

 

"אין עדויות מדעיות ליעילות הטיפול"

פרופסור ברוך ברנר, מנהל מרכז "דוידוף" לטיפול ולחקר הסרטן בבית החולים בילינסון, מבהיר כי אינו מכיר עדות מדעית ליעילות של שמן קנאביס לטיפול בסרטן. "עד היום לא נתקלתי באף מקרה חד-משמעי של ריפוי סרטן באמצעות שמן קנאביס. כל הדיווחים שאני מכיר הם של חולים שטופלו במקביל לטיפול בשמן קנאביס גם בטיפולים קונבנציונליים".

 

פרופ' ברנר מוסיף ומציין: "גם כשהטיפולים הקונבנציונליים מעניקים סיכויי יעילות נמוכים, נדיר מאוד שאותם טיפולים מעניקים אפס סיכויי הצלחה, כך שגם אם הסיכוי הוא נמוך הוא עדיין קיים. גם במקרה הספציפי הזה, שפרטיו ידועים לי רק מהדיווח אצלכם, לא מדובר בהכרח בריפוי. מדובר בתגובה מצוינת לטיפול. תגובה מצוינת לטיפול אנחנו רואים גם במצבים קשים וגם כשסיכויי היעילות שמעניקים הרופאים הם נמוכים. לעיתים נדירות אנחנו רואים תגובות מאוד מרשימות, כולל רמיסיות מלאות, במקרים שבהם ההערכות מדברות על סיכויי ריפוי נמוכים. מפה ועד לייחס את ההטבה לשמן הקנאביס המרחק הוא רב".

 

מנהל המרכז מתאר כי ליעילות של קנאביס רפואי בהקלה על הסימפטומים של הטיפול בסרטן יש עדויות מחקריות רבות, אך הרופא מבהיר כי הוא אינו מכיר בספרות הרפואית מחקר שמוכיח את היעילות של שמן הקנאביס לריפוי הסרטן.

 

"אין לי דרך להוכיח כמובן שההטבה במצבו של החולה לא הייתה בזכות שמן הקנאביס, אך זה לא תפקידנו להוכיח זו, אלא זה תפקידו של מי שמציע את הטיפול", מבהיר פרופ' ברנר.

 

"מכיר מטופלים שחל מפנה במחלתם בעזרת שמן קנאביס"

ד"ר יונתן (ג'וני) גרינפלד, נוירולוג מבית החולים "אסף הרופא", מציין מנגד כי הוא מכיר מספר מקרים שבהם השימוש בשמן קנאביס צמצם את הגידול הסרטני "לא ניתן לומר באופן מבוסס מדעית ששמן הקנאביס הוא שהביא לריפוי, אך יש לי כמה מטופלים עם גידולי מוח שחל מהפך מבחינת המחלה שלהם בעקבות הטיפול במיצוי קנאביס", מתאר הרופא.

 

"יש לי מטופל שסבל מכאבי ראש שהשביתו אותו לחלוטין. הוא לא היה יכול לעבוד וחיי החברה שלו ניזוקו בצורה בלתי רגילה", מוסיף ומתאר ד"ר גרינפלד. "השיפור שלו בתפקוד היה גדול מאוד בעקבות הטיפול בשמן. הוא חזר לעבודה, ואחרי סימנים שהגידול גדל, הגידול התייצב ואף הצטמצם מעט. אני מכיר מקרה נוסף של מטופל במיצוי קנאביס שהמחלה עברה ממצב של החמרה למצב של איזון ואף נסיגה".

 

המסתייגים מהטיפול מציינים שבכל המקרים שבהם יש טענה כי שמן קנאביס היטיב עם החולה, החולה טופל גם באמצעים קונבנציונליים.

"זה נכון, אבל קשה להתווכח עם מראה עיניים. במקרים שציינתי הטיפול הקונבנציונלי נמצא לא אפקטיבי עבור החולה. אלו מטופלים שמקבלים במשך שנים טיפול במיצוי קנאביס ללא טיפולים אחרים, והמצב שלהם נותר יציב ואף משתפר. מבחינתנו כקליניים, מה שחשוב הוא כיצד אנו עוזרים ככל האפשר למטופלים שלנו. אני מכיר מקרים רבים שבהם שמן קנאביס תרם רבות לאיכות החיים של המטופלים וגם למאבק שלהם במחלה. לגידולים אין התנהגות ליניארית. לעיתים הם אף יכולים לסגת באופן ספונטני. אותי זה מפתיע שהמקרים של צמצום ספונטני של הגידול מתרחש דווקא אצל מי שמטופל בשמן קנאביס. אלו תצפיות שלא מאפשרות לבסס מסקנה מדעית, אבל הן כן מחייבות אותנו להעמיק את המחקר בנושא. בעיניי יש הצדקה בנסיבות של מבוי סתום לאפשר לחולה גישה לטיפול. בטיחות השימוש בשמן קנאביס וכן העדויות שהוא מיטיב עם איכות חייהם של מטופלים גם מצטרפים לשיקולים של מתן הטיפול, אם כי חשוב להזהיר מטופלים שלא יפתחו ציפיות לא מציאותיות ביחס לשמן קנאביס".

 

היתרונות של שמן קנאביס. צפו:

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: באדיבות המצולם
יהודה הבר. בזכות שמן הקנאביס
צילום: באדיבות המצולם
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים