שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  קופ"ח התבלבלה במייל ומידע רגיש נשלח לאדם זר
  לפני יותר משנה החל אלון עמית לקבל דואר אלקטרוני מקופת חולים "מכבי" שהכיל פרטים של אדם אחר. לאחרונה נשלח אליו מייל שבו פרטים רפואיים חסויים של ילד שחלה בסרטן. גם לאחר שהודיע לקופת החולים על התקלה - היא לא תוקנה. מכבי: "טעות אנוש חריגה"

  כיצד מסמכים רפואיים של ילד כבן 11 שמטופל במחלקה אונקולוגית בבית חולים נשלחים לאדם זר? בחודש מאי אשתקד החל אלון עמית לקבל לתיבת הדואר האלקטרוני שלו מיילים מ"מכבי שירותי בריאות" המיועדים לאדם אחר.

   

  עמית הודיע על התקלה לנציגת קופת החולים, וזאת הבטיחה כי היא מעבירה את הנושא לטיפול מיידי, אך מאז הוא המשיך לקבל מיילים מסמכים שמיועדים עבור הילד.

   

  "המייל הראשון שקיבלתי כלל את שמו של הילד, כתובתו, פרטי הוריו ופרטי ביטוח שהם רכשו", מתאר עמית ומוסיף כי "המייל עם המידע הכי חושפני היה בתחילת ינואר, וכלל את פרטי הילד והתחייבות של קופת החולים להליכים רפואיים פולשניים שהוא עתיד לעבור".

   

  הדואר האלקטרוני שהכיל מידע רפואי רגיש ( ) ( )
  הדואר האלקטרוני שהכיל מידע רפואי רגיש

   

  המייל שנשלח בשוגג אל עמית חושף גם שהילד מאושפז במחלקה האונקולוגית של אחד מבתי החולים בארץ וכן פירט אילו טיפולים הוא צפוי לעבור בשל מחלתו.

   

  לא נקטו שיטה פשוטה לווידוא כתובת המייל

  "במכבי לא וידאו לפני שליחת המיילים שהכתובת שלי היא הכתובת הנכונה של הנמען", מפרט עמית. "אין ארגון בעולם שלא מוודא שהם שולחים לכתובת הנכונה לפני שהם שולחים מידע כלשהו, בטח כשמדובר במידע חסוי או רגיש. יש פרוטוקולים פשוטים וקלים לווידוא כתובת אי-מייל. בעיניי זה לא תקין שארגון גדול כמו מכבי לא עושה זאת. מעבר לכך, מסמכים רגישים צריכים להיות מאובטחים בסיסמה. הקבצים שנשלחו אליי לא היו מוגנים באופן הזה, וזה לא תקין".

   

  ההתכתבות בין עמית וקופ"ח מכבי ( ) ( )
  ההתכתבות בין עמית וקופ"ח מכבי

   

  לבסוף מלין עמית כי גם שלושה שבועות לאחר שמנהלת דף הפייסבוק של קופת החולים הבטיחה לו כי הנושא יטופל מייד - הוא קיבל מייל שבו מידע על הילד. "מדובר בילד חולה סרטן, כך שבאמת קשה לדמיין מקרה יותר חמור. זה מעיד על בעיה שורשית וחוסר אכפתיות מרתיח", טוען עמית.

   

  למרות ההבטחה לטיפול התקלה חזרה על עצמה ( ) ( )
  למרות ההבטחה לטיפול התקלה חזרה על עצמה

   

  מכבי: טעות אנוש חריגה

  ממכבי נמסר בתגובה כי "מדובר בטעות אנוש חריגה בשל דמיון בין כתובות המייל. עם היוודע דבר הטעות היא תוקנה במערכות מכבי. פנינו למשפחה על מנת לוודא איתם את כתובת המייל הנכונה".

   

  "דמיון בכתובת המיילים זה תירוץ מגוחך", מטיח עמית. "בשביל זה יש את הפרוטוקול של וידוא כתובות, בטח כשמדובר במסמכים עם מידע כל כך רגיש כמו הליכים רפואיים שהילד עובר, היכן ומתי".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  מידע רגיש על ילד חולה סרטן הגיע לאדם זר
  צילום: shutterstock
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים