שתף קטע נבחר

מחקר מגלה: אלו סוגי הרעש שמגבירים הסיכון להתקפי לב

מחקר חדש קובע: חשיפה לרעש חזק עלולה להגביר את הסיכוי לחלות במחלות לב, בייחוד אצל אנשים שנמצאים בקבוצות סיכון. גרים ליד כביש סואן? אולי כדאי להשתמש באטמים

כביש סואן מלא במכוניות, שאון נחיתה והמראה של מטוסים, שיחות קולניות או אפילו צלצול טלפון עלולים לגרום לאי־נוחות כללית, לקושי בשינה, למריטת עצבים ומתברר — לבעיות לב. מחקר חדש טוען כי רעשים חזקים עשויים להיות קשורים לעלייה בסיכון לחלות במחלות לב.

  

המחקר, שפורסם בכתב העת היוקרתי Journal of the American College of Cardiology, מראה כי לרעש עשויה להיות השפעה משמעותית על בריאות הלב וכלי הדם. חוקרים בגרמניה ובדנמרק סקרו שנים של נתונים ומחקרים קודמים כדי לקבוע מה הקשר בין רעש לבין מחלות לב.

 

לפי הממצאים אנשים ובעלי חיים שנחשפו לרעשים סביבתיים, במיוחד רעשי תחבורה, לקו בשיעור גבוה יותר בשבץ מוחי, בהתקפי לב, באי־ספיקת לב, בקצב לב לא סדיר, בלחץ דם גבוה, ובסוכרת.

 ( ) ( )

עלייה בהורמוני הסטרס בגלל הרעש

החוקרים מאמינים כי רעש בעוצמה גבוהה גורם לעלייה בהורמוני הסטרס, דבר שגורם לחוסר איזון מטבולי, לנטייה לקרישיות מוגברת של הדם ולנזקים בריאותיים משמעותיים במערכת הלב, כלי הדם ובמערכות אחרות.

 

החוקר הראשי ד"ר תומס מינזל מהמרכז הרפואי האוניברסיטאי מיינץ בגרמניה הסביר כי רעש צריך להיחשב גורם סיכון למחלות לב, בדומה לכולסטרול גבוה או השמנת יתר. "אם כבר יש לך גורמי סיכון קיימים למחלות לב, כגון לחץ דם גבוה או סוכרת, הרעש יגביר את הסיכון".

  

"אין ספק שרעש מגביר את גורמי הסיכון לחלות במחלות לב", אומר ד"ר יצחק אבנד, קרדיולוג מומחה, סמנכ"ל רפואה בשחל. "ככל ששיעור האוכלוסייה שנחשף לרמות מזיקות של רעש סביבתי עולה, עולה החשיבות לבריאות הציבור של אסדרה וחקיקה להפחתת החשיפה לרעש".

  

הרופאים מעריכים כי אף שאין סף סיכון קבוע, כל רעש מעל 60 דציבלים יכול להגדיל את הסיכון למחלות לב.


 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
הקשר בין התקף לב לרעש
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים