שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  בעקבות השפעת: בן 36 מת; בת 49 מורדמת ומונשמת
  השפעת מכה גם בישראל: תושב אלעד בן 36 שלקה בדלקת שריר הלב בעקבות שפעת - נפטר מהמחלה. במקרה אחר הועברה אישה בת 49 מביה"ח ברזילי לאיכילוב אחרי קריסת מערכות בעקבות שפעת, וארבעה אחרים לקו בדלקת שריר הלב עקב שפעת ומאושפזים במצב בינוני עד קשה ביחידות לטיפול נמרץ. משרד הבריאות קורא: "גשו להתחסן לשפעת"

  לא רק בארה"ב - גם בישראל גובה השפעת מחיר כבד: צעיר בן 36 תושב אלעד מת לאחר שלקה בדלקת שריר הלב, סיבוך של מחלת השפעת. הבוקר (ה') הועברה אישה בת 49 מבית החולים ברזילי לאיכילוב עקב קריסת מערכות לאחר שחלתה בשפעת, וארבעה אנשים נוספים לקו בדלקת שריר הלב לאחר שחלו בשפעת. משרד הבריאות החל בבירור וקורא הבוקר (ה') לציבור בישראל לגשת ולהתחסן.

   

  ב-24 בינואר קיבל המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, הפרופ' איתמר גרוטו, הודעת וואטסאפ מרופאה בטיפול נמרץ קרדיולוגי, שם דווח על חמישה מקרים של שפעת מזן B ודלקת שריר הלב "מהירה וקטלנית". בהמשך נמסר על חולים בתמונה דומה בטיפול נמרץ סורוקה.

   

  מיוקרדיטיס מוכר כסיבוך של השפעת. מיוקרדיטיס עם שפעת מזן B הוא פחות מוכר, אך נמצא בספרות הרפואית בלפחות שלושה תיאורי מקרה. האגף לאפידמיולוגיה במשרד הבריאות יצא לבירור ארצי לאימות המקרים ולגילוי מקרים נוספים.

   

  מיוקרדיטיס. סיבוך נדיר של שפעת (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  מיוקרדיטיס. סיבוך נדיר של שפעת
   

   

  למשרד הבריאות הגיעו חמישה מקרים המתאימים לתמונת הפגיעה בלב בעקבות השפעת: אישה בת 57 עם רקע של היפותירואידיזם (תת-פעילות בלוטת התריס) שלקתה בשפעת B ובמיוקרדיטיס, גבר בן 56 שאושפז בבית החולים זיו בצפת עם מיוקרדיטיס (דלקת שריר הלב) ובדיקה חיובית לשפעת, אישה הרה בת 44 שלקתה בשפעת B ומיוקרדיטיס קלה ואישה בת 61, אחותה של החולה הראשונה, עם פגיעה לבבית אקוטית בשם טוקוצובו ותיאור קליני המתאים לשפעת.

   

  בת 49 במצב אנוש אחרי שחלתה בשפעת

  בתוך כך התקבל דיווח על מותו הפתאומי של גבר בן 36 תושב אלעד בביתו. הוא לא סבל ממחלות רקע או מרקע לבבי משפחתי ולקה יומיים במחלת חום. בהודעת הפטירה מופיעה האבחנה מיוקרדיטיס, שנחתמה על ידי רופאת טיפול נמרץ שדיווחה לראשונה על מקרי המיוקרדיטיס. עם זאת, לדעת משרד הבריאות, הנפטר לקה בהתקף לב לאחר ההדבקה בשפעת, ולא מדלקת שריר הלב כפי שסברה רופאת טיפול נמרץ שדיווחה על כך.

   

  הבוקר נוספה לרשימה גם אישה בת 49 שנמצאת במצב אנוש וחוברה למכונת לב ריאה אקמו. היא הועברה מבית החולים ברזילי לאיכילוב להמשך טיפול. בנוסף התקבלו מקרים של ישראלים אחרים שלקו בסיבוך הלבבי מיוקרדיטיס, אולם אלה היו בעלי מחלות רקע. 

   

  במשרד הבריאות שלחו הבוקר חוזר מיוחד לרופאים, שבו קראו לגלות ערנות לגבי מקרים דומים ולדווח על כך למשרד הבריאות. כמו כן קורא המשרד לציבור בישראל לגשת ולהתחסן בהקדם.

   

  בעולם: השפעת מכה קשה, בארה"ב נפטרו עשרות ילדים

  בינתיים ברחבי העולם נמשכת מגפת השפעת, שהוכתרה השנה כקשה ביותר מזה עשור. בארה"ב דווח עד כה על מותם של 54 ילדים בריאים מהמחלה. בארה"ב הוכרז על מצב חירום, ובתי ספר רבים נסגרו עקב התחלואה הרבה. מקרי תמותה רבים מדווחים גם באנגליה.

   

  דו"ח משרד הבריאות מצא בניטור השבועי כי ישנה פעילות משולבת של שפעת מסוג B, שפעת מתת-סוג A/H3 ושפעת A/H1N1, והזן שהדביק יותר מכולם הוא זן B מתת-הזן YAMAGATA. תת-זן זה נמצא בחיסון המרובע הניתן במכבי ומאוחדת, אך לא בתרכיב שניתן בקופות החולים כללית ולאומית.

   

  עם זאת במשרד הבריאות מרגיעים כי זן שפעת B גורם למחלה קלה יחסית בהשוואה לשאר הזנים, וכי גם החיסון המכיל שלושה זנים מגן מפניו.

   

  אף שקופות החולים ממשיכות בחיסונים, הישראלים לא ממהרים להתמגן, ייתכן בשל החורף היבש יחסית: עד כה התחסנו רק כמיליון ו-700 אלף ישראלים נגד השפעת העונתית, כ-18.7% מאוכלוסיית ישראל. לשם השוואה, באותה תקופה אשתקד חוסנו 20.2% מהישראלים.

   

  הכיסוי החיסוני בקרב קשישים בני 65 ומעלה מגיע ל-58.4% (בהשוואה ל-61% באותה תקופה אשתקד). הכיסוי החיסוני אצל ילדים מגיע ל-18.1% (בהשוואה ל-21.1% באותה תקופה אשתקד).

   

   


   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים