שתף קטע נבחר

חוזר לירדן: נבחר שגריר חדש לשגרירות בעמאן

משרד החוץ בחר באמיר וייסברוד לשמש כשגריר ישראל בירדן, שבעה חודשים לאחר תקרית הירי שגרמה למשבר דיפלומטי בין עמאן לירושלים. וייסברוד, דובר ערבית שוטפת שבעבר שימש דובר השגרירות בירדן, יחליף את עינת שלאין, שעליה אמרו: תרומתה תקבל ביטוי הולם בתפקיד עתידי

 

וייסבורד ()
וייסבורד

ועדת המינויים לראשי נציגויות של משרד החוץ בראשות מנכ"ל המשרד יובל רותם בחרה היום (ה') באמיר וייסברוד לשגריר הבא של ישראל בירדן. כמו כן, רונן גיל נבחר לשמש כשגריר ישראל במיאנמר. המינויים טעונים את אישור הממשלה. גורם ירדני אמר לרשת "אל-ג'זירה": "לא קיבלנו מישראל שום דבר רשמי בעניין מינוי שגריר חדש".

 

וייסברוד משמש כיום ראש חטיבת מזרח תיכון במרכז למחקר מדיני במשרד החוץ. הוא דובר ערבית שוטפת ושירת בעבר בשירות החוץ בירדן, בין השאר כדובר השגרירות. בין היתר שירת גם במרוקו וכיועץ מדיני במשלחת ישראל באו"ם הוא בעל שליטה מקיפה בערבית ובמתרחש במזרח התיכון.

 

ההחלטה התקבלה בעקבות המשבר הדיפלומטי שפרץ בין ישראל לירדן על רקע תקרית הירי בשגרירות בחודש יולי האחרון, שבה נהרגו שני ירדנים על-ידי מאבטח ישראלי. ירדן דרשה את פיטוריה של השגרירה עינת שלאין והעמדתו לדין של המאבטח זיו מויאל.

 

ועדת המינויים התייחסה בהרחבה לתפקיד שאותו מילאה שלאין וחזרה על מחויבותו האישית והמקצועית של המשרד לתת לתרומתה של עינת ביטוי הולם בתפקיד עתידי.

 

הפיצוי הישראלי בעקבות התקריות 

לפני שבועיים אישר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי ישראל הסכימה לשלם פיצויים לממשלת ירדן, ואלו יועברו לפי דיווחים ירדניים למשפחות ההרוגים מתקרית הירי בשגרירות הישראלית וכן למשפחת השופט ראיד א-זעייתר שנורה למוות במעבר אלנבי בחודש מרס 2014.

 

עם זאת, נתניהו הדגיש כי ישראל הביעה חרטה ונכונות לשלם את הפיצויים לממשלה בלבד – ולא למשפחות ההרוגים. העיתון הירדני "אל-רד" דיווח כי גובה הפיצוי שהועבר למשפחות ההרוגים עומד על 5 מיליון דולר.

 

וייסברוד זכור גם בנאום שנשא בשנת 2009 באו"ם  בדיון מיוחד לרגל יום האוטיזם הבינלאומי כשסיפר את סיפורו האישי כאב לילד אוטיסט, אז ילד בן 13, יונתן וייסברוד. "אני ניצב כאן כנציג מדינת ישראל, אך גם כאב לילד אוטיסט. אני מכיר את הנושא באופן אישי ומקרוב. החיים שלך משתנים דרמטית כתוצאה מכך שבן משפחה לוקה באוטיזם. ההתמודדות היא לא פשוטה. רק בני משפחה החווים אותה בחיי היומיום יודעים במה מדובר ואדם מבחוץ לא יוכל להבין זאת. בהתמודדות הלא פשוטה הזאת גיליתי גם דברים טובים על המין האנושי. גיליתי אנשים רבים שרוצים לעזור ואנשי חינוך מדהימים המקדישים לילדים עם אוטיזם את כל חייהם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים