שתף קטע נבחר

ירושלים: נתלו מודעות נגד העסקת ערבים

על המודעות חתומה תנועה עם שם דומה מאוד לנציבות לשוויון הזדמנויות בעבודה, שמתכוונת להתלונן במשטרה. "מדובר בקמפיין שקרי, הזוי וגזעני שנעשה על גבה של הנציבות וללא שום קשר אליה"

 

אחת המודעות בירושלים. נתלו אחרי גל הטרור ב-2015 וחודשו עכשיו ()
אחת המודעות בירושלים. נתלו אחרי גל הטרור ב-2015 וחודשו עכשיו

"בעל עסק, יש לך עובד שמביע שמחה על רצח יהודים?אתה לא בטוח לגבי כוונותיו? אי אפשר לפטר אותו באופן חוקי, זוהי גזענות. אתה חייב להעסיק עובד גם אם הוא מסכן את חייך". מודעות פרסום בלשון הזו נתלו בכמה רחובות בירושלים, וחתומה עליהן "נציבות ש=יון הזדמנויות בעבודות", שם דומה מאוד ל"נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה" שפועל במסגרת משרד העבודה והרווחה. בעקבות הפרסום הודיע המשרד כי מדובר בקמפיין שקרי וכי הוא יגיש תלונה במשטרה על התחזות. 

 

הקמפיין שהוביל לפרסום המודעות החל בעקבות גל הפיגועים בירושלים באוקטובר 2015, בין השאר פיגוע הדריסה שאותו ביצע עובד בזק מג'בל מוכבר. הפיגועים אז הובילו לשיח ציבורי על העסקת בני מיעוטים, כולל כמה הפגנות בירושלים של אנשים שהתנגדו להעסקת בני מיעוטים. אחרי שהתנועה שעומדת מאחורי הקמפיין החליטה לפרסם את המודעות, היא קיבלה מכתב מנציבות שוויון הזדמנויות בעבודה המביע חשש מהפליית עובדים מהאוכלוסייה הערבית ובכך להפר את חוק שוויון הזדמנויות בעבודה.

 

המודעה נגד העסקת בני מיעוטים ()
המודעה נגד העסקת בני מיעוטים

לאחר חלופת מכתבים ופגישה בין אנשי התנועה לנציבות, ניסחה התנועה מודעה נוספת: "בעל עסק, יש לך עובד שמביע תמיכה במעשי טרור? מביע שמחה על רצח יהודים? אתה לא בטוח לגביי כוונותיו? לצערנו, המציאות מוכיחה שיש סיבה לחשוש. אתה לא חייב להעסיק עובד שעלול לסכן את חייך או חיי לקוחותיך. פנה לייעוץ משפטי".

 

הנציבות התנגדה גם לנוסח הזה ובמכתב ששלחה לתנועה נכתב: "נוסח זה עדיין מרמז על הבחנה על בסיס לאום ועלול לשדל מעסיקים להפלות על בסיס לאום. חשש הנציבות כי פרסום כזה - ששם דגש על עובדים ערבים בצורה קולקטיבית ושלילית - עלול היות נפיץ. הובהר לכם כי כל פרסום הרומז לאבחנה בין עובדים או מועמדים יהודים לאלה שאינם, פוגע בתכלית חוק שוויון הזדמנויות בעבודה ולכן יש להסירו".

 

מסיבה זו החליטה התנועה לעתור לבג"צ כנגד הנציבות לשיוויון הזדמנויות בעבודה, שצריכה להשיב בשבועיים הקרובים. רגע לפני תשובתה של הנציבות החליטה התנועה להפיץ שוב מודעות ולפרסמן ברחבי ירושלים.

 

ממשרד העבודה והרווחה נמסר בתגובה: "נציבת שוויון הזדמנויות במשרד העבודה והרווחה תמצה את כל ההליכים העומדים לרשותה ובכוונתה לפנות למשטרה להתלונן על המתחזים. מדובר בקמפיין שקרי, הזוי וגזעני שנעשה על גבה של הנציבות וללא שום קשר אליה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים