שתף קטע נבחר

גרסת מילצ'ן לתיק המתנות: "זה לא שוחד"

לראשונה מאז נקשר שמו בתיק המתנות של נתניהו, פרקליטו של ארנון מילצ'ן מביא בריאיון ל-ynet ו"ידיעות אחרונות" את גרסת ההגנה של המיליארדר. "בשלבים מסוימים הועלו בקשות מצד בני הזוג נתניהו, והן נענו על רקע החברות. השאלה היא לא אם מדובר במשהו מגעיל, אלא אם מדובר בשוחד - וברור שלא"

 

"בין מילצ'ן לביבי יש קשר חברי שהתחיל לפני שנים ארוכות" (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
"בין מילצ'ן לביבי יש קשר חברי שהתחיל לפני שנים ארוכות"(צילום: gettyimages)
 

"מהזווית של מילצ'ן, תיק 1000 זה לא תיק שוחד. הוא לא העלה על דעתו שלאורך שנות החברות בינו לבין נתניהו יכולה להיטען טענה כזאת בנוגע אליו". כך אומר פרקליטו של ארנון מילצ'ן, רגע לפני פרסום המלצות המשטרה בתיק המתנות.

 

המשטרה צפויה להגיש בשבוע הבא את המלצותיה בפרשת המתנות של ראש הממשלה בנימין נתניהו, הידועה גם כ"תיק 1000". ההערכה היא שחוקרי המשטרה יקבעו כי יש תשתית ראייתית להגיש כתב אישום נגד נתניהו, כשההתלבטות היא אם להאשים אותו בעבירה של קבלת שוחד או להסתפק בעבירה פחותה יותר של מרמה והפרת אמונים.

 

בפרשת המתנות נחקר החשד שראש הממשלה קיבל במשך שנים מתנות יקרות ערך במאות אלפי שקלים מאנשי עסקים, בהם אנשי העסקים ארנון מילצ'ן וג'יימס פאקר. על פי החשד נתניהו ורעייתו קיבלו ממילצ'ן אספקה שוטפת של סיגרים ובקבוקי שמפניה, וכן תכשיטים שקנה מילצ'ן במספר הזדמנויות לשרה נתניהו.

 

כך למשל פורסם כי מילצ'ן העיד שבאחד המקרים שרה ביקשה ממנו לקנות לה במתנה תכשיט בשווי 10,000 דולר, ובמקרה אחר דרשה להשלים סט תכשיטים שרק חלקו נקנה. על פי הפרסומים את הסיגרים סיפק על פי דרישת נתניהו, כולל תזכורות שהעבירו אליו לקנות עוד בכל פעם שהמלאי נגמר.

 

במסגרת החקירה בדקה המשטרה אם בתמורה למתנות סייע נתניהו לקידום עסקיו של מילצ'ן, מה שיסייע לבסס את עבירת השוחד. גרסתו של נתניהו דחתה את החשד לשוחד מכל וכל, והייתה שמדובר במתנות מותרות בין חברים שניתנו על רקע קשרי הידידות הקרובים בינו לבין מילצ'ן.

 

אם יוחלט בסופו של דבר להעמיד לדין את נתניהו בעבירה של קבלת שוחד, יתקשו במערכת אכיפת החוק להסביר מצב שבו מילצ'ן לא יואשם בעבירה המקבילה של מתן שוחד. על רקע זה התראיין לראשונה פרקליטו של המיליארדר, עו"ד בועז בן צור, וחשף את קו ההגנה שנועד להרחיק ככל האפשר את מילצ'ן מעבירת השוחד. 

 

"כשמדברים על שוחד", אומר עו"ד בן־צור, "צריך להראות שניתנה טובת הנאה מושחתת עבור פעולה הקשורה לתפקידו של עובד הציבור. במקרה שלנו אין שום קשר בין הנסיבות לבין עבירת השוחד". 

 

"מהזווית של מילצ'ן, תיק 1000 זה לא תיק שוחד" (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
"מהזווית של מילצ'ן, תיק 1000 זה לא תיק שוחד"(צילום: gettyimages)
 

אז איך את המסביר את העובדה שנטען כי מילצ'ן ביקש חסינות מהפללה עצמית בעקבות הדברים שסיפר לחוקרים?

"מילצ'ן נקרא לתת עדות כמה פעמים ולא היית שום בקשה או דרישה לקבל חסינות, וממילא לא ניתנה הבטחה שכזאת. לא היה צורך לבקש חסינות שכזאת".

 

ועדיין, הוא נחקר באזהרה בחשד למתן שוחד וחוקרי המשטרה עדיין חלוקים בדעתם אם להמליץ גם לגביו על כתב אישום.

"מילצ'ן היה בכמה חקירות כעד, וזאת שאלה טובה אם יש סיבה לשנות את סטטוס החקירה לאחר תקופה ארוכה. יש לנו ביטחון מוחלט שההליך הזה לא ימשיך לכתב אישום על שוחד. אני נוטה להניח שהפרקליטות והיועמ"ש ייבחנו טוב ויחליטו בסוף שלא להגיש".

 

למה הוא היה צריך לתת לנתניהו מתנות לאורך כל השנים?

"בין מילצ'ן לביבי יש קשר חברי שהתחיל לפני שנים ארוכות. את זה אי אפשר לטשטש. לכן כשאנחנו בוחנים אם יש כאן טובת הנאה מושחתת, זה לא מתיישב עם הקשר החברי".

 

ובין חברים נהוג לבקש מתנות?

"נכון שבשלבים מסוימים גם הועלו בקשות מצד בני הזוג נתניהו, והבקשות נענו על רקע החברות ועל רקע זה שמדובר בדברים שוליים. אין בזה שום דבר מושחת".

 

אם מדובר בדברים שוליים, מדוע מילצ'ן ביקש עזרה במימון המתנות מג'יימס מפאקר?

"נוצר קשר בין פאקר לבין מילצ'ן ובין פאקר לבני הזוג נתניהו. מדובר באנשים מבוגרים שחולקים את אותם אנשי צוות בישראל, ובגלל זה הייתה השותפות הזאת".

"בשלבים מסוימים הועלו בקשות מצד בני הזוג נתניהו, והן נענו על רקע החברות ועל כך שמדובר בדברים שוליים" (באדיבות חדשות 2, מתוך המהדורה המרכזית ) (באדיבות חדשות 2, מתוך המהדורה המרכזית )
"בשלבים מסוימים הועלו בקשות מצד בני הזוג נתניהו, והן נענו על רקע החברות ועל כך שמדובר בדברים שוליים"(באדיבות חדשות 2, מתוך המהדורה המרכזית )
 

במשטרה טען מילצ'ן כי נתן "קארט בלאנש" לאנשיו לתת לבני־הזוג נתניהו מתנות.

"נכון. הוא לא רצה להתעסק באישור של כל מתנה קטנה. לא מדברים כאן אם מדובר במשהו נאה או לא נאה, השאלה היא אם יש מתן שוחד או לא, אם נעברה עבירה על ידי מילצ'ן או לא - וברור שלא קיימת עבירה. זה ניסיון מלאכותי לייצר כזאת. לדעתי גם הסיכוי שיוגש נגד נתניהו כתב אישום בעבירת שוחד נמוך מאוד מאוד".

 

מילצ'ן אמר בעדותו ש"הרגיש גועל" מהדרישה למתנות.

"המציאות מורכבת יותר ממילה פה ומילה שם. הבסיס ביניהם הוא קשר של חברים. הוא לא נתן מתנות וציפה שיצטרך עזרה עם הוויזה אחרי שנים".

 

גם החוקרים עדיין חושבים שיש תשתית לשוחד.

"למשטרה יכולה להיות נטייה להקצין לפעמים, ויכול להיות פער בין עמדתם לבין עמדת הפרקליטות והיועמ"ש. מילצ'ן לא העלה בדעתו לפני שנים ארוכות שיום אחד הנושא הזה יתעורר".

 

הוא מצטער על כך?

"ברור שמה שהוא עובר עם כל החקירות והפרסומים זה לא דבר נעים. הוא מאוד מקווה שההליך יסתיים בשלב הזה של המלצות המשטרה או בשלב מאוחר יותר בפרקליטות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP, EPA
ארנון מילצ'ן ובני הזוג נתניהו
צילום: AFP, EPA
מומלצים