שתף קטע נבחר

מצב חדש בצפון: האיראנים יוזמים ומסכנים את הרוסים

ההסלמה והפרובוקציה נועדה להראות שאיראן מסוגלת לחדור לישראל - ויחד עם ירי הנ"מ זו פגיעה חמורה כפולה בריבונות | בשדה שממנו שוגר המל"ט יש נוכחות רוסית, לכן נדרשה פעולה מדויקת | המסר בתקיפה הישראלית - גם לרוסיה ולארה"ב

 

 

 

האירועים החמורים לפנות בוקר בשבת מסמנים כנראה תחילתו של מצב חדש, שבו האיראנים והסורים בפעילות צבאית מתואמת יוזמים פעילות התקפית נגד ישראל. עד עתה הגיבו הסורים וגם האיראנים בעיקר בצינורות דיפלומטיים או בירי נ"מ בעת ואחרי תקיפות ישראליות. הפעם מדובר בפעילות יזומה שהתחילה בשיגור כלי טיס בלתי מאויש (כטב"ם) לתוך ישראל והמשכו בירי נ"מ מסיבי על המטוסים שתקפו בתגובה על ההתגרות האיראנית.

 

ככל הנראה כתוצאה מירי הנ"מ הזה הופל אחד ממטוסי חיל האוויר מדגם F-16i ("סופה"). זהו הדגם המתקדם ביותר של מטוסי F-16 שנמצאים בשירות חיל האוויר ואם אמנם המטוס הזה נפגע מטיל נ"מ סורי, חיל האוויר יצטרך להפיק במהירות את הלקחים ולשנות שיטות פעולה ואמצעים.

 

 
שרידי טיל נ"מ סורי ביישוב בצפון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
שרידי טיל נ"מ סורי ביישוב בצפון(צילום: AFP)

שרידי מטוס ה-F-16 שהתרסק, סמוך לקיבוץ הרדוף (צילום: AFP) (צילום: AFP)
שרידי מטוס ה-F-16 שהתרסק, סמוך לקיבוץ הרדוף(צילום: AFP)

מוצב של צה"ל בגולן (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מוצב של צה"ל בגולן(צילום: EPA)

האירוע היום הוא חמור מאוד מבחינה נוספת: עצם העובדה שהסורים שיגרו טילי נ"מ נגד מטוסים של חיל האוויר שכבר היו עמוק בשטח ישראל, היא פגיעה חמורה בריבונות. יש לה רק תקדים אחד, לפני כשנה ירו סורים טילים נגד מטוסים מדרג SA-5 נגד מטוסים ישראלים שתקפו בשטחם. התגובה הישראלית הקשה נועדה להמחיש לסורים ולאיראנים שבפעם הבאה התגובה תהיה קשה יותר.

 

ישראל לרוסיה: אמרנו לכם

הכטב"ם האיראני שוגר משדה התעופה הסורי T-4 שנמצא כ-60 קילומטר צפון מערב לעיר תדמור – בינה לבין העיר חומס. זהו אחד משדות התעופה הגדולים והחשובים של חיל האוויר הסורי והוא משמש דרך קבע גם את חיל האוויר הרוסי הפועל בסוריה וגם גורמים איראניים.

 

הפרובוקציה האיראנית סיכנה ישירות אנשים ואינטרסים רוסים - בדיוק כפי שהזהיר נתניהו את פוטין. לאור היכולות להגן על המרחב האווירי, בישראל החליטו לתת לכטב"ם האיראני לחדור לשטחנו - ורק אז הוא הופל. נראה למעשה כי האיראנים ירו לעצמם ברגל במטרה לקצור רווח תודעתי קצר טווח.

 

 

 
נפל במחוז אירביד שבירדן ()
נפל במחוז אירביד שבירדן

התקיפה הישראלית בשדה התעופה שממנו שוגר הכטב"ם הייתה צריכה להתבצע במדויק על-ידי חיל האוויר כדי שלא לפגוע באנשי צבא ובמטוסים רוסיים. קרון הבקרה ומתקני השיגור של הכטב"ם האיראני הם מטרה קטנה שיש לדייק מאוד כאשר תוקפים אותה. וכמובן צריך להיזהר מהחטאה, כדי שלא לפגוע בנכסים צבאיים רוסיים.

 

ייתכן שבנסיבות אלה היה חיל האוויר צריך לשגר את מטוסיו לפעולה ב"פרופיל טיסה" שמאפשר דיוק בפגיעה אך מעמיד את המטוס בסכנה. עובדות אלה עוד יתבררו. צריך גם יהיה לתחקר ולוודא שהפגיעה במטוסינו לא קרתה כתוצאה משאננות, ביטחון עצמי מופרז, הן ביכולות אמצעי השיבוש של מטוסי הקרב של חיל האוויר והן ביכולות הטייסים.

 

על פי הדיווחים חיל האוויר הישראלי ביצע בהצלחה חסרת תקדים עשרות פעולות תקיפה בסוריה מבלי שאיבד אף מטוס וכמעט מבלי שמטוסים שלנו היו בסכנה, אף שמערך הנ"מ הסורי – שהוא מודרני ואחד הגדולים בעולם – "נעל" עליהם את המכ"מים שלו ואף שיגר לעברם טילי נ"מ כולל מהסוג ארוך הטווח SA-5, המכונה גם SA-200.

 

המסר: כך לא תשיגו רגיעה מדינית

עוד מבחינה מדינית אסטרטגית, ישראל צריכה להיערך למצב שבו האיראנים בעתיד כבר לא רק יספגו ויסתפקו בתגובות מילוליות על תקיפת מתקניהם בסוריה, אלא ייכנסו למערכה פעילה במטרה להרתיע את ישראל ולגונן על ההתבססות שלהם בשטחה של סוריה.

 

הפגיעה הקשה מאוד בנכסים האיראניים ובעיקר בנ"מ הסורי בתקיפה השנייה היום בסוריה, נועדה לגרום לאיראנים ובעיקר לסורים לשקול מחדש את פעולותיהם ולהרתיע אותם מ"יוזמות" נוספות. המסר הוא גם לרוסים ולאמריקנים, שנוכחות האיראנים בסוריה לא תאפשר להם להגיע לרגיעה ולהסדרה מדינית.

 

לסיכום - ייתכן שהכטב"ם האיראני נועד לבדוק ערנות ואת יכולות צה"ל לפעול נגד כטב"מים. ייתכן גם שהפעולה נועדה להוכיח לישראל שאפשר לחדור לשטחה ולהשיג בכך הישג תודעתי–תעמולתי. ישנן עוד כמה אפשרויות, אבל כדאי להמתין לתחקיר הצה"לי ולמסקנות הצה"ליות מהאירוע. סביר להניח שבטוח המיידי האירוע הזה לא יגרום להסלמה רבתי בחזית הצפונית. 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אפי שריר
תצפיות צה"ל בצפון
צילום: אפי שריר
מומלצים