שתף קטע נבחר

צה"ל יירט מל"ט איראני שחדר לישראל; תקיפה בסוריה, F-16 התרסק בשטח ישראל

הסלמה חמורה בצפון בשבת לפנות בוקר: אחרי שאפאצ'י יירט את המל"ט והפעיל אזעקות באזור בית שאן, תקף צה"ל מטרות איראניות בסוריה. הסורים ירו עשרות טילי נ"מ, וטייסי "סופה" נטשו - אחד מהם נפצע קשה והשני קל. המטוס התרסק ליד הרדוף. בסביבות 9:00 הופעלו אזעקות כמה פעמים בגליל, בגולן ובעמק הירדן. סוריה: צה"ל ממשיך לתקוף בפרברי דמשק. שיבושים נרשמו בנתב"ג

 

 

אירוע דרמטי בצפון - מל"ט איראני חדר לישראל, צה"ל תקף בסוריה, מטוס F-16 התרסק: מסוק אפאצ'י של צה"ל יירט בהצלחה לפנות בוקר (שבת) מל"ט איראני שחדר לשטח ישראל. המל"ט המריא משדה תעופה ליד העיר תדמור שבסוריה. בהמשך הותקפו מטרות בסוריה, ועקב ירי נ"מ - טייסי מטוס F-16 ("סופה"), שהיה חלק מרביעיית מטוסים, נטשו אותו והוא התרסק בשטח ישראל. טייס אחד נפצע באורח קשה והשני באורח קל. השניים מטופלים בבית החולים רמב"ם. לפי צה"ל "איראן גוררת את האזור להרפתקה והיא תשלם את המחיר".

 

הסלמה בצפון - עוד עדכונים 

המצב החדש בצפון / פרשנות של רון בן ישי

עדויות מהלילה המבהיל בצפון

התנועה בנתב"ג הופסקה לזמן קצר

 

בשעה 8:53 הופעלה שוב סדרת אזעקות בעמק הירדן ובגליל העליון, אולם לא דווח על נפילות. האזעקות נשמעו בין השאר במבוא חמה, ברמת מגשימים, בקצרין, במג'דל שמס, באלוני הבשן, בחצור הגלילית, בראש פינה, בדפנה, בכפר בלום ובתל חי. רבע שעה עברה, ואזעקות הופעלו שוב ברמת הגולן, בגליל העליון - והפעם גם בגליל המערבי. גם הפעם לא דווח על נפילות. באותה שעה בדיוק דיווחה הטלוויזיה הסורית כי צה"ל תוקף בפרברי דמשק. ב-9:30 נמסר כי עקב האירועים בצפון הופסקו ההמראות מנתב"ג ועוכבו הנחיתות בו. בחלוף שעה קלה שבה הפעילות בנמל התעופה לסדרה.

מקום נפילת מטוס חיל האוויר, ליד הרדוף ()
מקום נפילת מטוס חיל האוויר, ליד הרדוף
 
 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 

 

שמעתם את האזעקה? נמצאים באזור? צלמו סרטונים ותמונות, שלחו וכתבו לנו במייל האדום

 

האירוע החל באזעקה שנשמעה בשעה 4:25 לפנות בוקר בבית שאן ובמועצות האזוריות גלבוע ועמק המעיינות. מצה"ל נמסר בתחילה כי הסיבה לאזעקה לא הייתה זיהוי ירי לעבר ישראל, ובהמשך נמסרה ההודעה הבאה:

 

"צה"ל באמצעות מסוק קרב יירט בהצלחה מטוס איראני ללא טייס ששוגר מסוריה וחדר לשטח ישראל. כלי הטיס זוהה במערכות ההגנה האוויריות בשלב מוקדם והיה במעקב עד להפלתו. בתגובה, צה"ל תקף מטרות איראניות בסוריה. האזעקות שנשמעו ברמת הגולן הינן כתוצאה מירי סורי נגד מטוסים. האירוע עודנו נמשך. צה"ל ימשיך לפעול נגד ניסיונות חדירה למרחב האווירי ויפעל בנחישות למניעת הפרת הריבונות הישראלית".

הפעילות האווירית באזור הצפון, הלילה ()
הפעילות האווירית באזור הצפון, הלילה

מקום הנפילה (צילום: גיל נחושתן) (צילום: גיל נחושתן)
מקום הנפילה(צילום: גיל נחושתן)

עוד אמרו בצה"ל: "המל"ט האיראני נפל בשטחנו ונמצא בידינו. כתוצאה מכך, כחלק מהתפיסה, הופעלה אזעקה באזור. תקפנו את קרון השיגור האיראני שממנו שוגר המל"ט. התקיפה הייתה מורכבת וכירורגית. המטרה נפגעה והושמדה. במהלך האירוע זיהינו נטישה של מטוס F-16 שנפל באזור בקעת בית נטופה. הטייסים בידינו, במצב בריאותי טוב. הסיבה לנטישה לא ברורה לפי שעה. בנוסף יש נפילה אחת של טיל סורי נגד מטוסים בשטח הגולן. האירוע נמשך וצפויים אירועים נוספים". בהמשך נמסר כאמור כי מצב אחד החיילים קשה, ולא כפי שנמסר בתחילה.

 

הרמטכ"ל סיים בסביבות 7:00 בבוקר הערכת מצב בחיל האוויר. דובר צה"ל הוסיף: "איראן גוררת את האזור להרפתקה שלא ידוע כיצד תסתיים. זו הפרה חמורה של ריבונות ישראל על ידי איראן. כל מי שהיה מעורב בשיגור המל"ט הותקף".

 

הודעה נוספת של דובר צה"ל נוסחה כך: "צה"ל באמצעות מטוסי קרב תקף מטרות איראניות בשטח סוריה בהמשך ליירוט המל"ט האיראני לפנות בוקר. צה"ל תקף את רכיבי השיגור של המטוס האיראני בעומק סוריה. במהלך תקיפת חיל האוויר שוגרו טילי נ"מ לעבר מטוסי צה"ל. טייסי אחד המטוסים הפעילו נוהל נטישה. הטייסים נחתו בשטח ישראל ופונו לקבלת טיפול רפואי בבית חולים. צה"ל רואה בתקיפה האיראנית ובתגובה הסורית הפרה חמורה וחריגה של הריבונות הישראלית. צה"ל עוקב ונמצא במוכנות מלאה להמשך פעולה על פי החלטה וצורך".פינוי פצוע לרמב"ם (צילום: שי וקנין/TPS) (צילום: שי וקנין/TPS)
פינוי פצוע לרמב"ם(צילום: שי וקנין/TPS)

ליד מקום הנפילה במצפה הרדוף ()
ליד מקום הנפילה במצפה הרדוף

אחרי ירי עשרות טילי נ"מ, נפילת מטוס הקרב של חיל האוויר הייתה ליד הרדוף. מהמשטרה נמסר: "סמוך למצפה הרדוף נפל כלי טיס צה"לי בשטח פתוח. ללא נפגעים או נזק ביישוב. שוטרי משטרת ישראל חוסמים צירים המובילים למצפה". תושבי עמק המעיינות ובעיקר כפר רופין הונחו שלא להגיע לאזורים שממזרח לקיבוץ עקב הפעילות הצבאית.

 

עוד בעקבות אירועי הלילה, המרחב האווירי מצפון לשפיים על קו החוף של ישראל נסגר לכל הטיסות בשל פעילות חיל האוויר.

 

בטלוויזיה הסורית ציטטו "גורם צבאי" שמסר כי "ישראל ביצעה לפנות בוקר תוקפנות חדשה נגד אחד מבסיסי הצבא במרכז המדינה, ומנגנוני ההגנה האווירית שלנו התנגדו לכך ופגעו ביותר ממטוס אחד".

 

פיצוץ לפני האזעקות

התושבים דיווחו על תנועה ערה של מטוסי חיל האוויר באזור עמק בית שאן והגבול עם ירדן מסביבות השעה 4:00. בהמשך נשמעו כמה אזעקות נוספות ברמת הגולן, והדי הפעילות האווירית נשמעים ברחבי הצפון ואף במרכז.

 

תושבים באחד הקיבוצים סיפרו כי שמעו פיצוץ מרוחק עוד לפני שנשמעה האזעקה, ולדבריהם מסוק חג לאחר מכן באזור הגבול עם ירדן. עם זאת, בחלק מהקיבוצים התקבלה הודעה כי מדובר בתקלה.

בסביבות 5:45 שוב נשמעו אזעקות - הפעם ברמת הגולן ובאופן חריג במיוחד גם בצפון עמק הירדן. גם שם דיווחו תושבים על פיצוצים וכן על פעילות ערה של כלי טיס. אחרי הנחיה מהיישובים (לא מצה"ל) להישאר במרחבים המוגנים הודיע מוקד ההפעלה של המועצה האזורית רמת הגולן כי התושבים מורשים לצאת ונדרשים להיות קשובים להוראות ולהישמע להנחיות הביטחון.

 

לפני הודעת צה"ל, אתר החדשות הלבנוני "א-נשרה" דיווח כי חיל האוויר הישראלי ביצע כמה תקיפות בשטחי סוריה, ובסמוך לגבול עם לבנון. הדי הפיצוצים נשמעו באזור בקעת הלבנון. בסוריה ירו טילי נ"מ, דווח, ועוד לפני כן נמסר על תנועה מוגברת של מטוסי חיל האוויר בשמי דרום לבנון והגולן.

 

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי מאז תחילת האירועים לפנות בוקר מקיים ראש הממשלה בנימין נתניהו התייעצויות ביטחוניות ומאשר את הפעולות הנדרשות בזמן אמת. "רה"מ נתניהו מעודכן בפרטי האירועים כל העת וממשיך לעקוב מקרוב אחר המתרחש", נמסר. "גם שרי הקבינט המדיני-ביטחוני עודכנו בפרטים".

 

מתח גובר עקב איום טילים מדויקים

הפעם האחרונה שבה נשמעה אזעקה באזור הגבול עם ירדן הייתה במרס אשתקד, כאשר טילי נ"מ סוריים שוגרו לעבר מטוסי חיל האוויר שתקפו בסוריה, ועלה חשש שייפלו בבקעת הירדן. בסופו של דבר הטילים יורטו על ידי טילי חץ 2 הישראליים.

 

שלשום בערב, בתקרית חריגה, נורתה אש מקלעים משטח סוריה לעבר מזל"ט "רוכב שמיים" של צה"ל ברמת הגולן, שפעל לאיסוף מודיעין בצפון הרמה. באותו ערב גם כמה כדורים פגעו בבית במג'דל שמס שבצפון רמת הגולן. איש לא נפגע, נזק נגרם לבית.

 

בשנים האחרונות תקפה ישראל פעמים רבות בסוריה, ובהתקפות האלה לפי הדיווחים הותקפו מתקנים ושיירות נשק מתקדם שיועד להגיע לחיזבאללה, לרוב במימון איראן. בשבועות האחרונים גבר המתח בגזרת הצפון, במיוחד אחרי האזהרה הישראלית החריגה מפעולה נגד הניסיונות האיראניים להשגת טילים מדויקים בלבנון.


פורסם לראשונה 10/02/2018 05:03

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מקום נפילת המטוס באזור הרדוף
מומלצים