שתף קטע נבחר

הפלת המטוס: חיל האוויר יצטרך לשנות שיטות תקיפה

רביעיית מטוסי ה-F-16 טסה בגובה רב בשטח ישראל משום שבחיל האוויר כנראה לא העריכו שהסורים יעזו או ירצו לשגר טילי נ"מ לשטח הריבוני שלנו. טילי הנ"מ מתוצרת רוסית כנראה שודרגו לאחרונה וטיסה בגובה נמוך הייתה עשויה למנוע את הפגיעה

לעובדה שטיל נ"מ שירו הסורים ממרחק גדול במהלך הלחימה בצפון לפנות בוקר (שבת) הצליח כנראה להפיל מטוס קרב של צה"ל בתחומי ישראל - פירושה שחיל האוויר יצטרך לשנות שיטות תקיפה ופרופיל טיסה במקרים מסוימים, כולל מעל שטחה הריבוני של ישראל.

 

שרידי המטוס שהתרסק אחרי פגיעת הנ"מ (צילום: AFP) (צילום: AFP)
שרידי המטוס שהתרסק אחרי פגיעת הנ"מ(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

מה בדיוק קרה הבוקר?

לפנות בוקר יירט מסוק אפאצ'י של צה"ל מל"ט איראני שחדר לישראל, ומטוסים ישראליים יצאו לתקוף מטרות סוריות ואיראניות בסוריה. הסורים הגיבו באש נ"מ ואילצו צוות של מטוס F-16 ישראלי לנטוש את המטוס. אחרי שנטשו אותו הוא התרסק, ושני הטייסים נפצעו – האחד קשה והשני קל. אחר כך המשיכה ישראל לתקוף באופן נרחב 12 מטרות בסוריה והסורים המשיכו בירי נ"מ. הוא גרם להפעלת אזעקה פעמים רבות בגליל, בגולן ובעמק הירדן. כמה שרידי טילים סוריים נפלו בשטח ישראל.
 

איך הופל המטוס?

ככל הנראה הסורים והאיראנים לא הציבו לצה"ל מארב מתוכנן. להערכתי, הפלת המטוס התרחשה כתוצאה מכך שרביעיית מטוסי ה"סופה" שלנו טסה בגובה רב בשטח ישראל, מפני שבמטה לא העריכו שהסורים יעזו או ירצו לשגר טילי נ"מ לשטח הריבוני של ישראל בתגובה על תקיפת מטרה איראנית.

 

טילי SA-5 נמצאים בידי הסורים כבר עשרות שנים, וידוע שהם מכסים את רוב שטח ישראל עד גדרה ואף דרומה משם. זהו טיל מתוצרת רוסיה המיועד לפגוע במטוסים הטסים בגובה רב ובמרחק רב. ייתכן שלאחרונה שיפרו הרוסים את מערכת הביות של הטיל ועשו אותו חסין לשיבוש, אבל אין ספק שלו מטוסינו היו טסים נמוך בשובם מהמשימה בסוריה - הם לא היו נפגעים.

 

 
חיילי צה"ל בתצפית בצפון (צילום: אפי שריר) (צילום: אפי שריר)
חיילי צה"ל בתצפית בצפון(צילום: אפי שריר)

מה הייתה מטרת האיראנים?

ככל הנראה מטרת האיראנים בשיגור המל"ט הייתה לבדוק עד כמה המרחב האווירי של ישראל חדיר למל"טים. מטרה נוספת הייתה לקצור הישג תודעתי-תעמולתי במקרה של הצלחת החדירה. על כל פנים, סביר להניח שלא היה כאן מארב נ"מ.
 
עצם הפעלת מל״ט חמקן, כנראה חיקוי של מל"ט אמריקני שנפל בעבר באיראן, עשויה הייתה בראיית האיראנים להעניק להם הישג יוקרתי וגם מתווה פעולה נגד ישראל.

 

עד כמה האירוע חמור?

האירועים החמורים לפנות בוקר מסמנים כנראה תחילתו של מצב חדש, שבו האיראנים והסורים בפעילות צבאית מתואמת יוזמים פעילות התקפית נגד ישראל. עד עתה הגיבו הסורים וגם האיראנים בעיקר בצינורות דיפלומטיים או בירי נ"מ בעת ואחרי תקיפות ישראליות. הפעם מדובר בפעילות יזומה שהתחילה בשיגור כלי טיס בלתי מאויש (כטב"ם) לתוך ישראל ונמשכה בירי נ"מ מסיבי על המטוסים שתקפו בתגובה על ההתגרות האיראנית.

 

שרידי טיל נ"מ סורי באלוני אבא שבצפון (צילום: אבי דויץ) (צילום: אבי דויץ)
שרידי טיל נ"מ סורי באלוני אבא שבצפון(צילום: אבי דויץ)

האירוע היום חמור מאוד מבחינה נוספת: עצם העובדה שהסורים שיגרו טילי נ"מ נגד מטוסים של חיל האוויר שכבר היו עמוק בשטח ישראל היא פגיעה חמורה בריבונות. יש לה רק תקדים אחד: לפני כשנה ירו סורים טילים נגד מטוסים מדרג SA-5 נגד מטוסים ישראליים שתקפו בשטחם. התגובה הישראלית הקשה נועדה להמחיש לסורים ולאיראנים שבפעם הבאה התגובה תהיה קשה יותר.

 

מה הקשר הרוסי לסיפור?

רוסיה נוהגת בסוריה לפי הכלל – כל עוד לא מפריעים לאינטרסים שלי, כל אחד יכול לעשות מה שהוא רוצה. הפרובוקציה האיראנית סיכנה ישירות אנשים ואינטרסים רוסיים - בדיוק כפי שהזהיר נתניהו את פוטין.

 

לאור היכולות להגן על המרחב האווירי, בישראל החליטו לתת לכטב"ם האיראני לחדור לשטחנו - ורק אז הוא הופל. נראה למעשה כי האיראנים ירו לעצמם ברגל במטרה לקצור רווח תודעתי קצר טווח.

 

התקיפה הישראלית בשדה התעופה שממנו שוגר הכטב"ם הייתה צריכה להתבצע במדויק על-ידי חיל האוויר כדי שלא לפגוע באנשי צבא ובמטוסים רוסיים. קרון הבקרה ומתקני השיגור של הכטב"ם האיראני הם מטרה קטנה שיש לדייק מאוד כאשר תוקפים אותה.

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
שריד מהטיל הסורי שנפל בלבנון
צילום: EPA
מומלצים