שתף קטע נבחר

המטוס ננטש עקב נ"מ סורי; צה"ל תקף 12 מטרות סוריות ואיראניות; דיון חירום בקריה

חילופי האש בגבול סוריה: צה"ל ביצע תקיפה "רחבת היקף" נגד 3 סוללות הגנה אווירית סוריות ו-4 מטרות איראניות בסוריה. הסורים: בסיס איראני הותקף ליד תדמור. לפנות בוקר: צה"ל יירט מל"ט איראני שחדר לישראל, מטוס F-16 ישראלי שלעברו נורתה אש נ"מ התרסק - הטייסים הספיקו לנטוש, אחד מהם נפצע קשה. שר הביטחון מכנס דיון חירום בקריה

 

 

העדכונים האחרונים על ההסלמה בצפון: צה"ל מסר הבוקר (שבת) כי ביצע תקיפה "רחבת היקף" שכללה ירי על שלוש סוללות הגנה אווירית סוריות וארבע מטרות איראניות בסוריה. לפי צה"ל התקיפה בוצעה בסך הכול נגד 12 מטרות. בסביבות 9:00 בבוקר דיווחה הטלוויזיה הסורית על סדרת תקיפות ישראליות בפרברי דמשק, ושעה קלה אחר כך פורסמה הודעת צה"ל. בהודעה נמסר כי התקיפה המתוארת בוצעה "לפני מספר דקות". ביישובים רבים בצפון נפתחו המקלטים ליתר ביטחון ושלא בהנחיית הצבא. בירושלים מעריכים כי האירוע טרם הסתיים.

 

במקביל, מפקד החמ"ל של "בעלי הברית של סוריה" - המיליציות שפועלות בהכוונה איראנית לטובת הנשיא אסד - פרסם הודעה ולפיה "פעולות הטרור שביצעה ישראל לא יעברו בשקט מעתה ואילך. כל תקיפה ציונית חדשה תזכה לתגובה רצינית".

 

מסר לרוסיה: התערבו למנוע הסלמה

מצב חדש בצפון / הפרשנות של רון בן ישי

הטיסות בנתב"ג הופסקו לזמן קצר

 

חלקי טילים סוריים שנפלו בישראל הבוקר (צילום: אבי דויץ) (צילום: אבי דויץ)
חלקי טילים סוריים שנפלו בישראל הבוקר(צילום: אבי דויץ)

 (צילום: אבי דויץ) (צילום: אבי דויץ)
(צילום: אבי דויץ)

גם בירדן נפלו חלקי טילי נ"מ סוריים ()
גם בירדן נפלו חלקי טילי נ"מ סוריים

בוחנים את שרידי המטוס הישראלי שהתרסק ליד הרדוף (צילום: AFP) (צילום: AFP)
בוחנים את שרידי המטוס הישראלי שהתרסק ליד הרדוף(צילום: AFP)

לפי צה"ל הותקפו סוללות סוריות מסוג SA5 ו-SA17, והמטרות האיראניות שהותקפו נמצאות סמוך לשטח של דיוויזיה סורית מספר 4. בהודעה נוספת של דובר צה"ל נמסר כי "ישראל מבצעת בשעות האחרונות פעולת הגנה מובהקת כנגד פעולה חתרנית של איראן נגד ישראל. ההחלטה, הניהוג וכלל הרכיבים של המל"ט היו איראניים. היירוט אירע היכן שרצינו ובהצלחה רבה מאוד. הסורים והאיראנים משחקים באש כדי להוריד את המסכה מפני איראן, שמשתמשת בסוריה נגד ישראל".

 

צה"ל מסר עוד: "האירוע בשליטה מלאה בכל שלביו. כל שלבי האירוע נוהלו מהבור בקריה על ידי בכירי צה"ל בראשות הרמטכ"ל. תוצאות התקיפה שלנו לא ידועות להם עד הסוף, וייתכן שהם יופתעו כשיגלו מה תקפנו. ארבע המטרות האיראניות שתקפנו שייכות לאיראן, כולל מחסנים".

 

בעקבות האירוע הבוקר ביקשה ישראל מרוסיה להתערב בדחיפות כדי למנוע הסלמה בצפון. גורמים מדיניים אומרים כי ישראל הבהירה למוסקבה שכל אזהרותיה מהתבססות איראנית בסוריה התממשו וכי איראן גורמת לחוסר יציבות שרוסיה אינה מעוניינת בו. ישראל העבירה לרוסיה מסר שלפיו אף שהנחיתה מהלומה כבדה על הסורים והאיראנים – היא מעדיפה שהאירוע יסתיים בזה ואין לה עניין בהסלמה נוספת. גורם ישראלי בכיר אמר כי ישראל רואה בחומרה את מה שהתרחש.

 

ישראל העבירה מסרים ברוח זו גם לארה"ב, הפועלת בימים אלה בניסיון לתווך בין ישראל ללבנון סביב הסכסוך על הקמת החומה הישראלית בגבול בין המדינות.

 

מל"ט איראני הופל, F-16 ישראלי התרסק

הפעולה של צה"ל בסוריה באה אחרי האירוע הביטחוני החריג בצפון לפנות בוקר: מל"ט איראני חדר לישראל והופל על-ידי מסוק אפאצ'י של צה"ל. אחר כך תקפה ישראל מטרות בסוריה, ועקב ירי נ"מ נטשו טייסים של מטוס "סופה" F-16 את מטוסם והוא התרסק. טייס אחד נפצע קשה והשני נפצע באורח קל. שרידי הטילים נפלו בשטחים פתוחים בישראל. צה"ל הזהיר כי "איראן גוררת את האזור להרפתקה והיא תשלם את המחיר".

 

במהלך הבוקר נשמעו אזעקות רבות – בגליל, בגולן ובעמק הירדן. צה"ל מסר כי הן נשמעו כתוצאה מירי הנ"מ הסורי. בישראל היו שלוש או ארבע נפילות של רכיבים מטילי הנ"מ הסוריים בשטחים פתוחים. בסך הכול ירו הסורים כ-20-15 טילי נ"ט.

זירת התרסקות המטוס, הבוקר ()
זירת התרסקות המטוס, הבוקר

אחד החיילים שנטשו את המטוס צונח אל הקרקע (צילום: מיה הימלהוך) (צילום: מיה הימלהוך)
אחד החיילים שנטשו את המטוס צונח אל הקרקע(צילום: מיה הימלהוך)

שרידי המטוס ליד הרדוף (צילום: גיל נחושתן) (צילום: גיל נחושתן)
שרידי המטוס ליד הרדוף(צילום: גיל נחושתן)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

בהודעת צה"ל לקראת 10:00 על התקיפות הנוספות שביצע הצבא בשטח סוריה נמסר כי האזעקות שהופעלו בגליל ובגולן בסביבות 9:00 הופעלו בעקבות ניסיונות של הסורים לבצע ירי נ"מ נגד מטוסי צה"ל. "צה"ל פועל בנחישות כנגד ניסיון ההתקפה האיראני והסורי ונגד הפרת הריבונות הישראלית", נמסר מהצבא. "צה"ל נמצא במוכנות למגוון תרחישים וימשיך לפעול על פי הצורך ככל שיידרש".

 

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, הגיע הבוקר לקריה בתל אביב, והוא מקבל עדכונים שוטפים על האירועים בצפון ומקיים התייעצויות עם הרמטכ"ל גדי איזנקוט ועם בכירי מערכת הביטחון. שר הביטחון זימן גם דיון הערכת מצב מיוחד בהשתתפות הרמטכ"ל ובכירי צה"ל ומערכת הביטחון.

חיילי צה"ל מתצפתים, הבוקר (צילום: אפי שריר) (צילום: אפי שריר)
חיילי צה"ל מתצפתים, הבוקר(צילום: אפי שריר)

 (צילום: אפי שריר) (צילום: אפי שריר)
(צילום: אפי שריר)

ביעדים שהותקפו: שדה התעופה T4

התקשורת הסורית דיווחה הבוקר כי אחד היעדים שתקף חיל האוויר בסוריה הוא בסיס צבאי איראני בשטח שדה התעופה הצבאי T4 שבמזרח מחוז חומס, כ-60 קילומטר ממזרח לעיר תדמור. זהו שדה התעופה שממנו המריא המל"ט האיראני שחדר לשטח ישראל. "אל-ג'זירה" דיווחה כי תנועת המטוסים בשדה התעופה TB הופסקה לחלוטין בעקבות התקיפה הישראלית, וכי בתקיפה נפגע בין השאר מגדל הפיקוח בשדה.

 

בתקשורת הערבית דיווחו כי מלבד הבסיס בשדה התעופה T4 אלה היעדים שהותקפו: בסיס צבאי באזור א-דימאס, ממערב לדמשק ובסמוך לגבול סוריה-לבנון; שדה התעופה אל-מזה שבדרום-מערב דמשק; בסיס של חטיבה 104 של משמר הרפובליקה; ומחסן אמצעי לחימה של המשטר הסורי ממערב לעיר אל-כסווה שמדרום לדמשק. גורם צבאי סורי טען כי התקיפות הישראליות גרמו נזק מצומצם בלבד - נגרם נזק לרכוש וכמה אנשי צבא נפצעו.

שובלי העשן נראים בשמים מטבריה, הבוקר ()
שובלי העשן נראים בשמים מטבריה, הבוקר
 


האירועים החמורים בצפון החלו באזעקה שנשמעה בשעה 4:25 לפנות בוקר בבית שאן ובמועצות האזוריות גלבוע ועמק המעיינות. זמן מה אחר כך מסר צה"ל כי מסוק קרב יירט מטוס איראני ללא טייס שזוהה במערכות ההגנה האוויריות בשלב מוקדם והיה במעקב עד להפלתו. הצבא מסר כי בתגובה תקף מטרות איראניות בסוריה, וכי האזעקות שנשמעו בגולן הן תוצאה של ירי סורי נגד מטוסים. המל"ט האיראני נמצא כעת בידי ישראל וקרון השיגור שממנו הוא שוגר נורה. צה"ל מעריך כי הוא יודע מה הייתה מטרת המל"ט האיראני, אך דובר צה"ל מסר: "אנחנו לא רוצים להגיד מהי כעת".

 

בצה"ל אישרו כי במהלך האירוע ננטש מטוס F-16. הוא התרסק ליד הרדוף. בתחילה נמסר מצה"ל כי מצב הטייסים טוב, אולם אחר כך התברר כי אחד מהם נפצע קשה. הטייס השני נפצע קל. הטייס שנפצע קשה נותח בבית החולים רמב"ם. לפני הצהריים אישר צה"ל כי נטישת המטוס נעשתה עקב תקיפת נ"מ רחבה של הצבא הסורי – כלומר לא כתוצאה מתקלה טכנית. לדברי צה"ל "הטייסים שנטשו זיהו נעילת נ"מ על מטוסם ואז נטשו".

 

סגן מנהל בית החולים רמב"ם, ד"ר מיקי הלברטל, עדכן הבוקר ששני הטייסים הובאו לבית החולים בהכרה מלאה: "אחד מהם סובל מפציעה חודרת וקשה יותר, והוא הורדם בחדר המיון. הוא נלקח לבדיקות דימות ומשם לחדר הניתוח. הניתוח הסתיים והוא נמצא בטיפול נמרץ, מורדם ומונשם. הטייס השני הגיע עם פציעות קלות. הוא סובל מחבלות ומצבו יציב לחלוטין. שניהם תקשרו עם הצוות הרפואי, ושתי המשפחות פגשו את יקיריהן".

 

האזעקות העירו מטיילים, האתרים בצפון פתוחים

בעקבות האירועים קיים הרמטכ"ל הערכת מצב בחיל האוויר והיא הסתיימה ב-7:00 בבוקר.

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי מאז תחילת האירועים לפנות בוקר מקיים ראש הממשלה בנימין נתניהו התייעצויות ביטחוניות ומאשר את הפעולות הנדרשות בזמן אמת. "רה"מ נתניהו מעודכן בפרטי האירועים כל העת וממשיך לעקוב מקרוב אחר המתרחש", נמסר. "גם שרי הקבינט המדיני-ביטחוני עודכנו בפרטים".

 

ב-9:30 נמסר כי עקב האירועים בצפון הופסקו ההמראות מנתב"ג ועוכבו הנחיתות בו. בחלוף שעה קלה שבה הפעילות בנמל התעופה לסדרה.

האירוע הביטחוני החמור הלילה הפתיע מטיילים רבים שהתכוונו לנצל את סוף השבוע לטיול בנופים הירוקים של הגולן והגליל. בין המטיילים היו בני נוער מתנועת הצופים שישנו בחניון בנהר הירדן. "באמצע הלילה שמענו אזעקה ומיד אחריה היה בום", סיפרה עדי קישוני, תלמידת כיתה י"א הנמנית עם המטיילים מהצופים. "לא היינו בטוחים בדיוק מה זה, הסתכלנו לשמיים וראינו שובל". קישוני סיפרה כי בתחילה נתקפו הנערים בהלה: "היו פאניקה ולחץ, במיוחד כששמענו את ה'בום', אבל בסך הכול הייתה התנהלות טובה. אמרו לנו להישאר באוהלים, ובהמשך בדקו אם אנחנו יכולים להמשיך בטיול לפי התוכנית ואמרו לנו שכן. עכשיו אנחנו באוטובוסים, נוסעים לכיוון נחל אל על".

 

למרות האירועים בצפון אין הנחיות מיוחדות לתושבים ולמטיילים. מרשות הטבע והגנים הלאומיים נמסר: "האתרים במחוז הצפון פתוחים כרגיל. אנחנו נשמעים להוראות פיקוד העורף ולא קיבלנו הנחיות אחרות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
שרידי המטוס שהתרסק
צילום: AFP
מומלצים