שתף קטע נבחר

דיווח: שישה נהרגו בתקיפות צה"ל בסוריה, בהם זרים

לפי מרכז המעקב הסורי אחר זכויות אדם, לפחות שישה נהרגו בתקיפות הישראליות בסוריה, בהם אזרחים זרים. צה"ל הפיץ תיעוד מאחת התקיפות, שבהן הושמד בין היתר קרון השליטה במל"ט האיראני ליד תדמור. הבית הלבן: "תומכים בזכותה של ישראל להגן על עצמה"

 

 

מרכז המעקב הסורי אחר זכויות אדם מדווח הבוקר (יום א') כי לפחות שישה נהרגו - בהם אזרחים זרים - בתקיפות שביצע אתמול חיל האוויר הישראלי ביעדים שונים בסוריה בכמה סבבים. לטענת אנשי המרכז הפועל מלונדון, בהרוגים - אנשי המשטר הסורי ופעילי המיליציות התומכות בו, בעלי אזרחות סורית וזרים. צה"ל הפיץ אמש תיעוד מאחת התקיפות, שבהן הושמד בין היתר קרון השליטה במל"ט האיראני ששוגר מבסיס T4 ליד תדמור שבמרכז סוריה. בעקבות האירועים תגבר צה"ל את מערך ההגנה בצפון. בתוך כך חל שיפור במצבו של טייס חיל האוויר שנפגע עקב יירוט כלי הטיס, כששב מתקיפת המטרות הסוריות. מצבו הוגדר בינוני. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הבוקר בישיבת שרי הליכוד: "הצבנו קווים אדומים ברורים - פעלנו ונמשיך לפעול לפיהם".

 

סיכום ההסלמה בצפון: מטוס ישראלי הופל, אזעקות בצפון, מטרות איראניות הותקפו

 

אמש דיווחו כלי תקשורת בסוריה על תקיפה ישראלית נוספת בחלחלא שבדרום מערב המדינה, דיווח שאותו הכחישו הסורים.

 

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

השמדת קרון השליטה שממנו שוגר המל"ט (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
השמדת קרון השליטה שממנו שוגר המל"ט(צילום: דובר צה"ל)
 

הבית הלבן מסר הלילה בעקבות ההסלמה בצפון כי "ישראל היא בעלת ברית נאמנה של ארצות הברית ואנו תומכים בזכותה להגן על עצמה מפני כוחות סורים ומיליציות בתמיכת איראן בדרום סוריה". עוד נמסר בהודעה: "אנו קוראים לאיראן ולבעלות בריתה להפסיק את הפעולות המתגרות ולפעול למען שלום אזורי".

 

הפנטגון מסר כי לישראל הזכות להגן על עצמה מפני פעולות תוקפניות. דובר הפנטגון אדריאן רנקין-גאלוויי, הוסיף כי "ישראל היא השותפה הקרובה ביותר שלנו באזור ואנו תומכים באופן מלא בזכותה להגן על עצמה מפני איום על שטחה ועל תושביה". הוא הבהיר שארצות הברית לא הייתה מעורבת בתקיפה בסוריה.

 

לטענת צה"ל, לפנות בוקר חדר מל"ט איראני מתקדם לשטח ישראל ושהה כדקה וחצי באזור בקעת הירדן לפני שהופל על ידי מסוק אפאצ'י של חיל האוויר. מטוסי חיל האוויר יצאו לפעולת תגובה ותקפו שורת מטרות סוריות ואיראניות. לטענת ראש מטה חיל האוויר, תת-אלוף תומר בר, נרשמה הצלחה מבצעית מלאה: "זו הייתה תקיפת מערך ההגנה הסורי הנרחבת ביותר שביצענו מאז מבצע שלום הגליל. העליונות האווירית שלנו לא נפגעה היום. לא ניתן להמשך ההתבססות האיראנית בסוריה". 

בסיס סורי, T4 - שממנו שוגר המל"ט ()
בסיס סורי, T4 - שממנו שוגר המל"ט

הבסיס הסורי בתצלום אוויר ()
הבסיס הסורי בתצלום אוויר

 

 

 

 (צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז צפון) (צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז צפון)
(צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז צפון)

 (צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז צפון) (צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז צפון)
(צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז צפון)

מטוס F-16 הופל. הכוחות ליד הרדוף (צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז צפון) (צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז צפון)
מטוס F-16 הופל. הכוחות ליד הרדוף(צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז צפון)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

שרידי טילים סוריים ביישובי הצפון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
שרידי טילים סוריים ביישובי הצפון(צילום: AFP)

עוד גילה תא"ל בר כי תקיפות המטרות האיראניות בסוריה היו כירורגיות. הוא לא פירט מה הותקף, אך ציין כי איראן פועלת לפרוס בסוריה מערכות תקשורת שיהיו העיניים שלה מול ישראל: "הפעולה שלנו הייתה הצלחה מבצעית מלאה מול התוקפנות האיראנית והחוצפה הסורית".  

 

בעקבות התקיפה האווירית של צה"ל יורט מטוס קרב של חיל האוויר. שני הטייסים הצליחו להיחלץ ממנו לפני שהתרסק ליד קיבוץ הרדוף. אחד מהם נפצע קל ואילו השני באורח קשה. מבית החולים רמב"ם בחיפה שבו אושפז הטייס, נמסר כי חל שיפור במצבו. ד"ר ירון בר לביא, מנהל טיפול נמרץ ברמב"ם, מסר כי צוות המחלקה גמל את הטייס מהנשמה. הוא בהכרה מלאה, ומצבו מוגדר בינוני, אף שהוא עדיין בטיפול נמרץ. 

 

 (צילום: אחיה ראב"ד) (צילום: אחיה ראב
(צילום: אחיה ראב"ד)

איסוף שברי תחמושת ילד הרדוף (צילום: אחיה ראב"ד) (צילום: אחיה ראב
איסוף שברי תחמושת ילד הרדוף(צילום: אחיה ראב"ד)

הבוקר ממשיכים חיילי צה"ל באיסוף שברי המטוס ליד קיבוץ הרדוף, זאת לאחר שכלים כבדים אספו חלקי תחמושת כבר אתמול. 

 

מזכיר קיבוץ הרדוף, יובל אלעד: "המטוס התרסק ממש בכניסה של הקיבוץ, מטרים ספורים מהתיכון, מחדר החשמל, משאר הקיבוץ. הייתה בהלה מאוד גדולה בשעות הבוקר המוקדמות אבל יצאנו מזה ממש בנס, אין לנו שום נזק, לא בנפש ולא ברכוש. אתמול עד 17:00 אחר הצהריים הקיבוץ היה סגור, לא הייתה כניסה ויציאה. גם עכשיו אנחנו בעצם עוברים דרך מצפה עדי, כך אנחנו יכולים לצאת ולהיכנס. אנחנו מחכים שהנתיב הראשי ייפתח ונוכל לחזור לשגרה".

 

בהודעה של הקואליציה המאגדת את בעלי בריתו של הנשיא בשאר אסד נטען שישראל תקפה מל"טים של צבא סוריה המשמשים אותו למלחמתו בדאעש. "ישראל וארה"ב מסייעות לארגוני הטרור בסוריה ודואגות לצרכיו של דאעש", נטען בהודעה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
השמדת קרון השליטה
צילום: דובר צה"ל
מומלצים