שתף קטע נבחר

בגיל 70: כך שומרים על אהבה 50 שנה

אנה ומנחם הכירו בצבא, אורה וראובן מספרים על אהבת נפש, ריטה ומרק חיו יחד במשפחת אומנה ושרה ויגאל יצאו לבאולינג. 4 זוגות מספרים מה צריך לעשות בשביל לשמור על זוגיות ואהבה יותר מ-50 שנה

בשיתוף "מגדלי הים התיכון"

 

אין גיל לאהבה. 4 זוגות שנשואים כבר יותר מ-50 שנה מספרים היום על הדייט הראשון שלהם, איך ידעו אז שזאת או זה בן הזוג שלהם לחיים, מה הכי טוב באהבה בגיל מבוגר ואיך הם שומרים שהיא לא תדעך. תכירו את אנה ומנחם, אורה וראובן, ריטה ומרק ויגאל ושרה.

 

עוד במדור 60 פלוס:

מחקר מצא: אלו התכונות של האנשים שחצו את גיל 90 

אלו 30 היתרונות הבריאותיים להליכה יומיומית

בגיל 65: שרה, שלום וניסים מגשימים חלומות שפיספסו 

 

אהבה ראשונה. אנה ומנחם בחצר ביתם (מתוך האלבום המשפחתי) (מתוך האלבום המשפחתי)
אהבה ראשונה. אנה ומנחם בחצר ביתם(מתוך האלבום המשפחתי)

אנה ומנחם עדן

אנה ומנחם נשואים כבר 53 שנה. אנה היום בת 73 ומנחם בן 75, יש להם שתי בנות וארבעה נכדים. מחצר ביתם בבית בנורדיה של מגדלי הים התיכון הם מספרים שנפגשו בצבא "שנינו מצפת", מספר אנה היום "הפגישה הראשונה שלנו הייתה בבסיס של חיל האוויר, זיהתי שהוא מצפת".

 

"אני כבר ידעתי מי היא", מגלה מנחם בחיוך "נסענו יחד באוטובוס כמה שנים קודם וכבר שאלתי מי היא, איפה היא עובדת ומה עושה אביה".

 

היציאה הראשונה שלהם הייתה לסרט בבסיס. "אחרי הסרט הלכנו ל"שקם" לשתות קפה" הם נזכרים. "כך זה נמשך מספר חודשים וב"אפטרים" יצאנו לאכול באופן קבוע במסעדת  1001".

 

איך ידעתם שזה בן הזוג שלכם? "זיהיתי אדם ישר מאד, נבון, גבוה ורזה", אומרת אנה "הוא הזכיר לי שחקני קולנוע משנות ה-60". "היא היתה האהבה הראשונה שלי", אומר מנחם "אהבתי מאוד את הפנימיות שלה".

 

מה הכי טוב באהבה בגיל מבוגר? "שאפשר לסמוך אחד על השני שיש עזרה הדדית גם בפעילויות היומיומיות כמו שמנחם מכין מרק ואני יכולה לקרוא ספר", אומרת אנה והם צוחקים. "אנחנו מכירים כל כך הרבה שנים כך שאנחנו משלימים אחד את השנייה ואף קולעים למחשבות אחד של השני".

 

מה הסוד שלכם? "להשתדל לא להרגיז אחד את השני, לפרגן, להחמיא ולאהוב. ולהשקיע בילדים ובנכדים ללא גבול - זו אהבה גדולה" הם אומרים. 

 

"קמים בבוקר ועושים אהבה". אורה וראובן (מתוך האלבום המשפחתי) (מתוך האלבום המשפחתי)
"קמים בבוקר ועושים אהבה". אורה וראובן(מתוך האלבום המשפחתי)

אורה וראובן פולוס

אורה וראובן נשואים כבר יותר מ-60 שנה. אורה היום בת 87 וראובן בן 89 הם הכירו בקיבוץ. "אני למדתי בסמינר לוינסקי לימודי הסמכה בשביל להיות גננת", מספרת אורה "בשנה האחרונה ללימודים נאמר לנו שבמקום ללמוד אנחנו צריכים ללמד ולעבוד עם עולים חדשים ברחבי הארץ ורק בסיום השנה נהיה זכאים לתעודה. אני קיבתי את העיר עכו וחיפשתי מקום לגור, כך הגעתי לקיבוץ סער של השומר הצעיר. עדיין לא נבנו בתים וכולם גרו במבנים של המחנה הבריטי הנטוש במקום. ישנו בנים בנות יחד ושם נפגשנו לראשונה, היינו ארבעה, שתי בנות ושני בנים שאחד מהם היה ראובן".

 

"חשוב לציין שהמרחק בין המיטות היה ענק" אורה ממהרת להוסיף. "יום אחד ראובן סיפר שיש לו יום הולדת ואני אמרתי 'שיש לי מחר' והצעתי 'בוא נחגוג יחד', הוא הסכים, נסענו לנהריה ומאז התחלנו להיות חברים, ממש זוג. לאחר זמן מה עזבנו את הקיבוץ חזרנו לתל-אביב ושנה אחרי - התחתנו".

 

איך ידעת שהוא האחד? "אהבתי אותו אהבת נפש", היא מגלה "הוא היה נורא יפה". "אני בחרתי בה כי לא היו בנות אחרות בקיבוץ" צוחק ראובן ואורה ממהרת להוסיף "הייתי מאד שוויצרית ומאוד בלטתי".

 

מה הכי טוב באהבה בגיל מבוגר? "אנחנו מבינים אחד את השני יותר", אומרת אורה ומצחקקת "אנחנו גרים במגדלים בכפר סבא ויש לנו חיים מלאים עניין, קמים בבוקר עושים אהבה, מתחבקים ומתנשקים יוצאים לפעילויות היום, ולפני השינה מתחבקים ומתנשקים". "הכל שקר" אומר בתגובה ראובן ושניהם צוחקים.

 

מה הסוד שלכם? "הסוד לשמירת האהבה היא העובדה שאנחנו בעיקר הפכים", מגלה אורה "ראובן הוא אדם נוח ואני קשה ואגרסיבית ואנחנו משלימים אחד את השנייה, ויש גם את ההומור והחברות הטובה".

 

ביחד מגיל 12. ריטה ומרק לוכטיג (מתוך האלבום המשפחתי) (מתוך האלבום המשפחתי)
ביחד מגיל 12. ריטה ומרק לוכטיג(מתוך האלבום המשפחתי)

ריטה ומרק (יעקב) לוכטיג

ריטה ומרק יחגגו השנה 70 שנות נישואים. ריטה בת 91 ומרק בן 93 הכירו במשפחת אומנה אליה נשלחו אחרי שעלו לישראל.

 

ריטה נולדה בצ'כוסלובקיה, ניצולת שואה, עלתה לארץ בעליית ילדים כשהייתה בת 12. מרק נולד בפולין  גם הוא ניצול שואה, ועלה בעליית ילדים לארץ והוא בן 14. הם הגיעו לישראל לבד לקרובי משפחה בודדים שהיו להם אולם, בשנת 1942 ריטה חוותה טרגדיה ונאלצה לעבור למשפחת אומנה וגם מרק לא הסתדר עם הדוד והועבר לאותה משפחה.

 

"גדלנו יחד במשפחה ממוצא גרמני ייקי בתל-אביב", הם מספרים "לא היה כסף לבילויים והחינוך היה נוקשה מאד. אנחנו לא זוכרים שהיה רגע מסויים של התאהבות ובטח לא דייט מיוחד, חתונה הייתה המהלך הטבעי לתחילת חיים משותפים בזכות החיבור והקשר החזק שנוצר ביננו באותו בית אומנה שגדלנו".

 

מרק היה בן 22 וריטה בת 20, הימים ימי מלחמת השחרור ובהפוגה אחת שהייתה הם קיבלו שלושה ימי חופש להתחתן. ביוני השנה יחגגו 70 שנות נישואין.

 

מה הכי טוב באהבה בגיל מבוגר? "הכי טוב שעברנו לגור בדיור מוגן בגיל צעיר", אומרת ריטה במהירות ובלי היסוס "מרק היה בן 72 ואני בת 68, עשרים שנה אנחנו גרים במגדלי הים התיכון בכפר-סבא. אולי זה נשמע כמו תעמולה אבל זו האמת". מרק מסכים עם ריטה "זו האמת". וריטה מסבירה "המעבר נתן לנו שקט וביטחון מצד אחד ומצד שני, חיים מעניינים ופעילות שהמקום מציע. ככה אנחנו יכולים לבלות יותר ולהקדיש יותר זמן אחד לשניה".

 

מה הסוד שלכם לזוגיות של 70 שנה? "לוותר אחד לשניה", אומרת ריטה. "סבלנות אחד כלפי השני". אומר מרק. "בשנה האחרונה מרק לא היה בקו הבריאות", חולקת ריטה את היתרון שבקושי, "הטיפול בו מאוד חיזק את הקשר שנו". "כמובן שגם היו דברים משותפים שעברנו יחד, דברים טובים ודברים לא טובים וזה מחזק מאוד את הקשר", מוסיף מרק.

 

"אנחנו לא צריכים לדבר, אנחנו חושבים אותו הדבר, זה מדהים אותנו כל פעם שזה קורה" מסכמת ריטה בחיוך ומרק מוסיף "או שיש את זה או שאין!".

 

ברגמן ( באדיבות שרה ויגאל ברגמן )
דייט ראשון בבאולינג בתל אביב. שרה ויגאל ברגמן( באדיבות שרה ויגאל ברגמן )
 

שרה ויגאל ברגמן

שרה ויגאל נשואים כבר יותר מ-50 שנה. שרה בת 74 ויגאל בן 75 נפגשו בעזרתו של חבר משותף שנתן ליגאל את הטלפון של שרה והאחרון קבע את המפגש. "הלכנו לבאולינג באבן גבירול בתל אביב שהיה אטרקציה חדשה באותה התקופה ושם נפתחנו אחד אל השני המסכות התקלפו והאישיות האמיתית נחשפה", מספר יגאל היום.

 

"אני יצאתי עד אז עם הרבה בנות", הוא מוסיף "אבל עם שרה פגשתי לראשונה בחורה אמיתית כנה ואחת שתדע להיות אשת איש, לנהל משפחה ולהיות אמא של ילדיי". גם שרה הייתה פרקטית כששקלה את האפשרות לחיים משותפים אז "מאחר והייתה לי דעה חיובית על מושבניקים וכפריים", היא מספרת "ומאחר ויגאל נולד וחי בכפר זה הוביל אותי למחשבה של זוגיות מוצלחת".

 

מה הכי טוב באהבה בגיל מבוגר?  "הדרך לזוגיות מוצלחת עוברת דרך הבנה ההדדית סלחנות ויתורים דאגה וכיבוד איש את רעהו". אומרת שרה.

 

אז מה הסוד שלכם? "אין סוד", הם אומרים בחיוך "אם מקיימים את הרעיונות שאמרנו קודם באופן אוטומאטי האהבה והמשיכה אחד אל השני תתמיד גם אחרי 50 שנה ואף תתעצם".

 

 

אהבה לא תמיד מגיעה בגיל צעיר. צפו בנורית גפן שפוגשת את רותי ובני שמפתחים אהבה וחברות בגיל מבוגר: 

 

 

בשיתוף "מגדלי הים התיכון"

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מגדלי הים התיכון
מתוך האלבום המשפחתי
אהבת נפש. אורה וראובן פולוס
מתוך האלבום המשפחתי
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים