שתף קטע נבחר

בכיר בחיל האוויר: "ביצענו אלפי פעולות בסוריה בשנה האחרונה"

המל"ט האיראני ששוגר לישראל היה ברמה טכנולוגית גבוהה מאוד, מסביר ראש להק אוויר. לדבריו, באלפי פעולות של חיל האוויר בסוריה רק השנה - הכוחות "מתמודדים עם ירי לעברם"

 

 

ראש להק אוויר, תא"ל אמנון עין-דר מבסיס חיל האוויר בתל נוף, התייחס הבוקר (יום א') לתקיפת חיל האוויר בסוריה בעקבות חדירת המל"ט האיראני משטחה לישראל, והסביר: "אנחנו פועלים בסוריה, רק בשנה האחרונה כבר ביצענו בסוריה אלפי פעולות ואנחנו מתמודדים גם עם חלק מהירי הזה. במקרה הזה המטוס נפגע, מן הסתם אנחנו לא מרוצים מזה ונתחקר זאת, נלמד מה לעשות בפעמים הבאות".

 

ואולם הוא לא סבור שמדובר ב"מארב איראני", שנועד לגרור את צה"ל לתסבוכת מבצעית. "אני לא מזהה בשלבים האלה שום דבר רוחבי ומפתיע. זה לא נראה כמו אמבוש, זה נראה כמו פעולה שהם העריכו שהיא תצליח להם בלי שנאתר אותה. זה לא קרה. הצלחנו להפיל את המטוס, ושאר הירי היה כאשר גם הצלחנו לאתר בקבועי זמן מאוד קצרים גם את מפעילי המל"ט הזה בטווחים מאוד רחוקים".

שרידי המטוס שהתרסק ליד הרדוף (צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז צפון) (צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז צפון)
שרידי המטוס שהתרסק ליד הרדוף(צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז צפון)

תקיפת הבסיס הסורי, T-4 ()
תקיפת הבסיס הסורי, T-4

שרידי טילי נ"מ בצפון  (צילום: AFP) (צילום: AFP)
שרידי טילי נ"מ בצפון (צילום: AFP)

רמת הגולן, אתמול  (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
רמת הגולן, אתמול (צילום: עידו ארז)
 

לדבריו, "המל"ט ששוגר היה בטכנולוגיה מאוד גבוהה, זה חיקוי של מל"ט אמריקני שנפל בידיהם". עוד הוסיף: "האיראנים מתבססים בסוריה או לפחות מנסים, לכן גם פגענו בהם מעבר להפלת המל"ט וגם נמשיך לעשות את זה כל אימת שנאתר אותם, זה יהיה חלק מהעניין".

 

עין-דר הגדיר את פעולתה של רביעיית המטוסים שהשתתפה בתקיפת קרון השיגור האיראני שהפעיל את המל"ט, כ"תקיפה עמוקה בתוך סוריה. במסגרת התקיפה נורו לעברם כמות גדולה של טילים, אחד מהם פגע במטוס או בסמוך לאחד מהמטוסים שלנו, הוא נפגע ונאלץ לנטוש".

 

כמו כן הבהיר בעניינו של מערך הנ"מ הישראלי: "מערך הנ"מ שלנו לא נועד מול טילי הגנה אווירית, זו לא המשימה שלו". עין-דר אף הסביר כי צה"ל יירט בעבר רקטות מסוריה: "יש יכולת כזאת. כשזה נכון, בודקים את האפשרות לעשות את זה. אבל זה לא היה המקום".

 

לדבריו, הפגיעה במערכת ההגנה האווירית הסורית היא בעלת משקל בלתי מבוטל: "לא הייתה פגיעה כזאת מאז 1982 במערך שלהם, היא מאוד רחבה, היא תשפיע עליהם ועל קבלת ההחלטות. אני לא מניח שהם לא ינסו להתגונן בעתיד, אבל הם נפגעו בצורה מאוד משמעותית, והרמזים לזה מתחילים להתגלות הבוקר, למרות שמנסים להסתיר את זה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים