שתף קטע נבחר

תיעוד: הפלת המל"ט האיראני

פורסם תיעוד של הפלת המל"ט האיראני על ידי מסוק אפאצ'י של חיל האוויר, בעת שהוא חדר לשטח ישראל. "צדק 3 רשאי להפיל את המטרה", נשמע ברשת הקשר רגע לפני פיצוץ המל"ט, ולאחר מכן האישור על הביצוע המוצלח - "מוודא תוצאה חיובית על המטרה"

 

 

דובר צה"ל פרסם תיעוד של הפלת המל"ט האיראני אתמול (שבת) לפנות בוקר. המל"ט הופל על ידי מסוק אפאצ'י של חיל האוויר בעת שחדר לישראל. רגע לפני פיצוץ המל"ט נשמע ברשת הקשר: "צדק 3 רשאי להפיל את המטרה". מיד לאחר מכן נשמע האישור על הביצוע המוצלח - "מוודא תוצאה חיובית על המטרה".

 

אחר כך תקפה ישראל מטרות בסוריה, ועקב ירי נ"מ נטשו טייסים של מטוס "סופה" F-16 את מטוסם והוא התרסק. טייס אחד נפצע קשה והשני נפצע באורח קל. שרידי הטילים נפלו בשטחים פתוחים בישראל. צה"ל הזהיר כי "איראן גוררת את האזור להרפתקה והיא תשלם את המחיר".

מל"ט איראני חדר לשטח ישראל. מתוך תיעוד הפלת המל"ט (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
מל"ט איראני חדר לשטח ישראל. מתוך תיעוד הפלת המל"ט(צילום: דובר צה"ל)

אתמול בבוקר נשמעו אזעקות רבות – בגליל, בגולן ובעמק הירדן. צה"ל מסר כי הן נשמעו כתוצאה מירי הנ"מ הסורי. בישראל היו שלוש או ארבע נפילות של רכיבים מטילי הנ"מ הסוריים בשטחים פתוחים. בסך הכול ירו הסורים כ-20-15 טילי נ"מ.

 

בעקבות האירועים הגיבה ישראל בתקיפות נוספות. צה"ל מסר כי ביצע תקיפה "רחבת היקף" שכללה ירי על שלוש סוללות הגנה אווירית סוריות וארבע מטרות איראניות בסוריה. לפי צה"ל התקיפה בוצעה בסך הכול נגד 12 מטרות. בסביבות 9:00 אתמול בבוקר דיווחה הטלוויזיה הסורית על סדרת תקיפות ישראליות בפרברי דמשק, ושעה קלה אחר כך פורסמה הודעת צה"ל. בהודעה נמסר כי התקיפה המתוארת בוצעה "לפני מספר דקות". ביישובים רבים בצפון נפתחו המקלטים ליתר ביטחון ושלא בהנחיית הצבא.

 

 

 

זירת התרסקות מטוס הסופה הישראלי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
זירת התרסקות מטוס הסופה הישראלי(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

במקביל, מפקד החמ"ל של "בעלי הברית של סוריה" - המיליציות שפועלות בהכוונה איראנית לטובת הנשיא אסד - פרסם הודעה ולפיה "פעולות הטרור שביצעה ישראל לא יעברו בשקט מעתה ואילך. כל תקיפה ציונית חדשה תזכה לתגובה רצינית".

 

בעקבות האירועים ביקשה ישראל מרוסיה להתערב בדחיפות כדי למנוע הסלמה בצפון. גורמים מדיניים אמרו כי ישראל הבהירה למוסקבה שכל אזהרותיה מהתבססות איראנית בסוריה התממשו וכי איראן גורמת לחוסר יציבות שרוסיה אינה מעוניינת בו. ישראל העבירה לרוסיה מסר שלפיו אף שהנחיתה מהלומה כבדה על הסורים והאיראנים – היא מעדיפה שהאירוע יסתיים בזה ואין לה עניין בהסלמה נוספת. עם זאת, משרד החוץ הרוסי התייצב לצד אסד והודיע: "יש לכבד את ריבונות סוריה, כל איום על אנשינו אינו מקובל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
תיעוד ההפלה
צילום: דובר צה"ל
מומלצים