שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  בזכות האבולוציה: האם יהודים אשכנזים עמידים לנגיף HIV?

  הקשר המפתיע בין תיאוריית האבולוציה של צ'ארלס דארווין לבין נשאות HIV בקרב יהודים אשכנזים: ד"ר ארז גרטי, ראש תחום תקשורת המדע, מכון דוידסון לחינוך מדעי, מסביר לרגל 209 שנים לציון הולדתו של דארווין, למה יש יהודים אשכנזים שעשויים להיות עמידים ל-HIV ואיך התופעה הזו משפיעה על חקר המחלה. צפו

   

   

  מחר (ב') מציינים בעולם 209 שנים להולדתו של צ'רלס דרווין, ביולוג אנגלי שהתפרסם בזכות תיאוריית האבולוציה, הגורסת כי מוצא האדם מן הקוף.

   

  ד"ר ארז גרטי, ראש תחום תקשורת המדע, מכון דוידסון לחינוך מדעי, מסביר כי התיאוריה של דארווין הנותנת הסבר לכל המורשת הביולוגית של כל יצור חי בכוכב שלנו, עשויה להסביר גם את התופעה של עמידות של אחוזים מסוימים של יהודים אשכנזים לנגיף ה-HIV.

   

  לדברי ד"ר גרטי יש מעט מאוד אנשים בעולם שיש להם עמידות לנגיף. "שכשנגיף נכנס לגוף של האנשים העמידים, הוא לא מצליח להיקשר לתאי הדם הלבנים בגופם, לפלוש לתוכם ולהתרבות בתוכם. מדובר בקומץ זעום מהאוכלוסיה אבל מסתבר שבאירופה אחוז האנשים שנושאים את המוטציה הזאת יחסית יותר גבוה".

   

  הוא מוסיף כי כפי הנראה, אפשר לקשור את האנשים הללו גנטית לאבות אבותיהם, שחיו כנראה לפני מאות שנים בתקופת מגיפת האבעבועות השחורות שהייתה באירופה. "לשמחתנו המחלה הזו כבר לא קיימת בעולם. אבל הנגיף של האבעבועות השחורות גם הוא נקשר לאותו קולטן (כמו נגיף ה-HIV) ופולש דרכו לתוך התא. אנשים שהייתה להם המוטציה הזאת והקולטן הזה היה פגום באיזשהי צורה, הנגיף לא הצליח להיקשר ולא הדביק אותם, וכך הם שרדו והעמידו צאצאים והתכונה הזאת עברה הלאה לדור הבא".

   

  אז ניתן לומר שיהודים אשכנזים מחוסנים יותר מפני הידבקות ב-HIV?

  "יהודים חיו בקהילות סגורות, התחתנו בתוך הקהילה ולכן הרבה מאוד תכונות שמרו את עצמן, בין השאר, מחלות שונות, כמו טיי זקס, דיסאוטונמיה משפחתית, וכל מיני מחלות גנטיות שונות, אבל כפי הנראה גם עמידות לנגיף HIV. חשוב לזכור שמדובר ב-10-20 אחוז".

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  האם יהודים אשכנזים עמידים?
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים