שתף קטע נבחר

אלוף פיקוד הצפון: "המערכה יכולה להפוך בן רגע למלחמה של ממש"

לדברי האלוף יואל סטריק, "איראן רוצה לייצר פיקוד קדמי בסוריה. לא ניתן לזה יד". עם זאת הבהיר כי פניה של ישראל אינם להסלמה. הדברים נאמרו בטקס חילופי מפקד אוגדת הבשן (210), החולשת על רמת הגולן. תת-אלוף עמית פישר, שהחליף את תת-אלוף יניב עשור: "המבחן הגדול יהיה מבחן המלחמה"

 

 

 

מימין לשמאל: תת-אלוף יניב עשור, האלוף יואל סטריק ותת-אלוף עמית פישר (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
מימין לשמאל: תת-אלוף יניב עשור, האלוף יואל סטריק ותת-אלוף עמית פישר(צילום: אביהו שפירא)

 

אלוף פיקוד הצפון יואל סטריק אמר בצהריים (יום א') בהתייחסות פומבית ראשונה של בכיר בצה"ל להסלמה הביטחונית בגבול סוריה - כי "במציאות שבה המערכה שבין המלחמות יכולה להפוך בן רגע למלחמה של ממש - לאוגדה מרחבית שהגבול הסורי הוא ביתה, שמורה משמעות שקשה להפריז בחשיבותה". עוד אמר כי "איראן מבקשת לייצר פיקוד קדמי בסוריה, לא ניתן לזה יד".

 

בטקס חילופי מפקד אוגדת הבשן (210), החולשת על רמת הגולן, במחנה נפאח שברמה, הזהיר האלוף כי "מי שיחצה את הגבול בפשט ובדרש יזכה לתגובה הולמת". לדבריו, "המעורבות האיראנית באזור היא איום מטריד לישראל ולעולם כולו". עם זאת הבהיר כי "פנינו אינם להסלמה".

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

המל"ט האיראני הופל (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
המל"ט האיראני הופל(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

תקיפת כונן השיגור בסוריה ()
תקיפת כונן השיגור בסוריה

 (צילום: זהר שחר) (צילום: זהר שחר)
(צילום: זהר שחר)

איסוף שברי תחמושת ילד הרדוף (צילום: אחיה ראב"ד) (צילום: אחיה ראב
איסוף שברי תחמושת ילד הרדוף(צילום: אחיה ראב"ד)

נטישת F-16 לאחר שיורט (צילום: מיה הימלהוך) (צילום: מיה הימלהוך)
נטישת F-16 לאחר שיורט(צילום: מיה הימלהוך)
 

"בשנים האחרונות שולחת איראן את ידיה הארוכות על מנת לבסס את כוחה באזור. אנו רואים את מאמציה הגדולים ליצור סהר שיעי במזרח התיכון. המעורבות האיראנית באזור היא איום מטריד בעבור ישראל אך גם בעבור העולם המערבי כולו. אירועי שבת האחרונה מהווים משנה תוקף לחשיבות המעמד הזה שעיתויו נקבע חודשים מראש", אמר.

 

לדבריו, "היום ברור לכולם מה שידענו מזמן: איראן מבקשת לייצר פיקוד קדמי בשטח סוריה שמטרתו פגיעה בישראל. לא ניתן לזה יד. לא נסכן את אזרחי ישראל ולא נאפשר לערער את יציבות האזור כולו. פנינו אינן להסלמה אך היכולת גבוהה ואיננו מהססים להשתמש בה. כך עשינו בעבר, כך פעלנו אתמול וכך נוסיף כל אימת שנצטרך".

 

המפקד הנכנס, תת-אלוף עמית פישר, אמר בטקס חילופי המפקדים כי "עלינו להכין עצמנו מבצעית ומודיעינית לאיום המתגבר: חזרת צבא סוריה וכוחות איראנים. המבחן הגדול יהיה מבחן המלחמה".

 

תת-אלוף פישר הוא המפקד השלישי של האוגדה המרחבית מאז הוקמה לפני ארבע שנים בעקבות מלחמת האזרחים בסוריה והשינויים בגולן הסורי. קודמו בתפקיד, תת-אלוף יניב עשור, אמר כי "חיזבאללה ואיראן מבקשים להתבסס במרחב ונוכחנו בכך בשבת החולפת. המסר לאויבינו חד וברור: אנו נחושים להגיב בעוצמה מול אויבינו".

 

עוד אמר כי "בחמש השנים האחרונות מתחוללת בסוריה מלחמה נוראית, ברוטלית ועקובה מדם, מלחמת הכול בכול, אזרחים לוחמי חופש נגד משטר רודני ואכזר. מלחמה בין שיעים לסונים, מלחמת ג'יהאד שנושאי דגלה איבדו צלם אנוש. כך שלמעשה גדר הגבול אינה מפרידה בין ישויות ריבוניות אלא סימבולית מבחינה בין תרבויות וציביליזציה. לצד כל אלו חיזבאללה ואיראן מבקשים לשפר עמדות ולהתבסס במרחב ולייצר ציר רדיקלי - מטהרן ועד ביירות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
אלוף פיקוד הצפון, יואל סטריק, בטקס חילופי המפקדים
צילום: אביהו שפירא
מומלצים