שתף קטע נבחר

אחרי חוק השואה: הצעת חוק בפולין אוסרת שחיטה כשרה

החוק שאוסר לייחס לפולין אחריות לפשעי השואה אושר, ובפרלמנט עברו למטרה הבאה - הלכות שחיטה. הצעת חוק מבקשת לאסור שחיטה יהודית במדינה ולהגביל ייצוא בשר כשר, צעד שמאיים גם על ייבוא הבשר מישראל

 

שחיטה כשרה (ארכיון) (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
שחיטה כשרה (ארכיון)(צילום: רויטרס)

מפלגת השלטון בפולין לא עוצרת בחוק השואה. אחרי שנשיא פולין, אנדז'יי דודה, חתם על החוק השנוי במחלוקת שמאפשר להטיל עונש מאסר על מי שייחס לעם הפולני אחריות לפשעי השואה, כעת מגישה מפלגת השלטון הצעת חוק שכוללת הגבלות חדשות על השחיטה היהודית ומאיימת לשלוח לארבע שנות מאסר את מי שיפר אותן. 

 

ממשלת פולין אומנם לא הכריזה על ההגבלות החדשות, אולי כלקח מהסערה שגרמה ההכרזה על חוק השואה, אך בהצעת חוק כללית בת 48 עמודים בנושא זכויות בעלי חיים שמבקשת הממשלה להעלות לדיון השבוע מסתתרות ההגבלות על השחיטה הכשרה.

 

 

ראש ממשלת פולין, מתאוש מורביצקי, במוזיאון השואה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ראש ממשלת פולין, מתאוש מורביצקי, במוזיאון השואה(צילום: רויטרס)
 

ההגבלות כוללות בין היתר איסור על ייצוא בשר כשר מפולין, דבר שיפגע בחלק גדול מאוד מהקהילות היהודיות באירופה וגם בייצוא הבשר לישראל. חלק מרשתות השיווק בארץ מייבאות ומוכרות בשר כשר מפולין, וכך מגבירים את התחרות בשוק הבשר ישראלי. הפסקת ייצוא של בשר כשר מפולין עלולה לגרום לעליית מחירים משמעותית במחירי הבשר בארץ.  

 

החוק מבקש גם לאסור לבצע שחיטה כאשר הבהמות נמצאות "במצב לא טבעי", דהיינו כשהבהמה לא עומדת על ארבע רגליים, דבר שמקשה מאוד על האפשרות לבצע שחיטה יהודית כשרה. כחלק מהלכות השחיטה הכשרה, המקפידה על צער בעלי חיים, אסור להפעיל שום לחץ על הסכין בעת השחיטה - מה שאינו מתאפשר כשהבהמה עומדת, וראשה נשען בכבדות על הסכין.  

 

יושב ראש איגוד הארגונים היהודיים באירופה, הרב מנחם מרגולין, הודיע שהאיגוד ייאבק לביטול החוק. הוא גם קרא לממשלת ישראל להתנות את תיקון חוק השחיטה בכל הסדר בין הממשלות ואמר כי "איסור על שחיטה כשרה עומד בניגוד מוחלט לעקרון חופש הדת - עקרון יסוד במדינות האיחוד האירופי. המצב בפולין הזוי ואינו מתקבל על הדעת. אני קורא לממשלה בפולין לא לחוקק את החוק המביש הזה ולקחת בחשבון שהאמון של העם היהודי בהנהגה הפולנית הולך ומידרדר. אני לא רוצה לדמיין מה יהיה השלב הבא לאחר חקיקת חוק השואה והטלת מגבלות על שחיטה כשרה במדינה".

 

לדברי הרב מרגולין, המגבלות החדשות פשוט לא יאפשרו לבצע שחיטה כשרה בפולין. "יש אנשים שהשקיעו כסף רב בהקמת מפעלים ובתי שחיטה כשרים ועכשיו מגיע החוק המזעזע הזה ושם לזה סוף. יש פה רצון לא ברור לפגוע אך ורק בשחיטה הכשרה וגם להגביל את ייצוא הבשר הכשר. הם לא מסבירים את ההיגיון של החוק. הפופוליזם והלאומנות מרקיעים שחקים ויוצרים מלחמות עם יהודים לצרכים פוליטיים", טוען מרגולין.  

 

הפרלמנט הפולני כבר אסר שחיטה כשרה בפולין ב-2013, אך ההחלטה בוטלה על ידי בית המשפט החוקתי. השופטים קיבלו את עתירת איגוד הארגונים היהודיים באירופה ופסלו את החוק הפולני בשל העובדה שהוא סותר את עקרון חופש הדת.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים