שתף קטע נבחר

העותר נגד המלצות בתיקי נתניהו: "לא מפעילים אותי"

עו"ד יוסי פוקס, שבעבר עתר בטענה שאולמרט לא יכול לשמש ראש ממשלה כשצל העמדה לדין מעליו, עתר נגד פרסום המלצות המשטרה בתיקי 1000 ו-2000 - ואלו לא יוגשו עד הדיון בבג"ץ. "פרסום ההמלצות מנוגד לחוק", אמר לאולפן ynet

 

 

המשטרה לא אמורה לפרסם המלצות להגשת אישום ובטח שלא לפרסמן - כך הסביר הבוקר (יום ב') עו"ד יוסי פוקס, שהגיש עתירה נגד פרסום המלצות המשטרה בתיקי 1000 ו-2000 הנוגעים להתנהלותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

 

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הורה למשטרה לדחות את פרסום המלצותיה בתיקים שבהם נחקר ראש הממשלה. זאת בנימוק שהמדינה טרם הגישה את עמדתה, וכן נוכח העתירה של פוקס, שטוען כי נאסר על המשטרה להגיש המלצות ממילא.

 

חוק ההמלצות שאישרה הכנסת אינו חל על תיקים 1000 ו-2000. לטענת פוקס, גם לפני אישור החוק אסור היה למשטרה להמליץ לפרקליטות על העמדה לדין. המדינה צפויה להשיב לעתירה כבר בימים הקרובים, ולכן הדחייה בהגשת ההמלצות תהיה ככל הנראה קצרה. גורמים המעורים בחקירות העירו כי הדחייה איננה מפריעה למשטרה, משום שהיא ממילא אינה ערוכה להעביר את ההמלצות ביומיים הקרובים.

עו"ד יוסי פוקס (צילום: אלי סגל) (צילום: אלי סגל)
עו"ד יוסי פוקס(צילום: אלי סגל)

במוקד פרשת 1000: יחסי נתניהו-מילצ'ן (באדיבות חדשות 2, מתוך המהדורה המרכזית ) (באדיבות חדשות 2, מתוך המהדורה המרכזית )
במוקד פרשת 1000: יחסי נתניהו-מילצ'ן(באדיבות חדשות 2, מתוך המהדורה המרכזית )
 

פוקס עתר בזמנו לבג"ץ נגד ראש הממשלה דאז אהוד אולמרט, בטענה שאינו יכול לשמש כראש ממשלה כשמעליו צל ההעמדה לדין, אך הוא הסביר: "עשו סלט בין שני מהלכים שונים. אחרי מסקנות ועדת וינוגרד שמצאה את אולמרט אשם בחלק מכשלי המלחמה ונוכח העובדה שהייתי קצין במלחמה הזאת וראיתי דברים קשים, עתרתי בדרישה שיכריז על נבצרות. זה לא היה קשור לחקירות ולא להמלצות.

 

"דבר אחר שהיה כשפניתי ליועמ"ש מזוז בשעתו, אחרי שכבר הייתה החלטה עקרונית להעמיד את אולמרט לדין בכפוף לשימוע, אבל הוא התקדם באנאפוליס בתהליך של נסיגה מרוב שטחי יו"ש. סברתי שבמקרה הזה מהלכים כאלה לא ניתן לעשות במצב המשפטי שבו הוא היה".

 

לדבריו, פרסום המלצות משטרה להגשת אישום הוא מקרה שונה, כיוון שהוא "לא קשור לזכות הציבור לדעת. היות שלהמלצות של המשטרה בתיקים שבהם רק היועץ המשפטי לממשלה יכול להחליט על הגשת אישום, אין להן שום מעמד משפטי". פוקס הדגיש: "הגשת המלצות על ידי המשטרה פוגעת בתהליך. אני רוצה לצטט משפט של השופט וינוגרד, כשהמליצו להעמיד לדין את אולמרט בעבירות שוחד: 'המשטרה חרגה מסמכותה בהמלצה על אישום נגד ראש הממשלה. זה לא תפקידה'".

 

הוא הסביר כי עתירתו מבוססת על הנחיות שניתנו כבר בשנת 2002, ולפיהן המשטרה צריכה לסכם את תיק החקירה ולהעביר אותו ליועץ המשפטי לממשלה, "היא לא אמורה לצרף בכלל המלצות, בטח שלא לפרסם. זה מנוגד גם לחוק סדר הדין הפלילי".

 

אז למה היה צריך את החוק ההמלצות, הם לא הכירו את מה שאתה הכרת?

"טענתי את זה בכנסת כשהתחילו את התהליך. זה מיותר. יחד עם זאת, הרציונל היה במקומו, כי על פי חוק ההמלצות הוא לא יחול על תיקי החקירה הקיימים. מה חל עליהם? החוק הישן. תחשבו שעכשיו הלינץ' שיעשו לראש הממשלה יוביל למצב שבו הולכים לבחירות, אבל בעוד שנה היועץ המשפטי לממשלה יחליט שאין מקום להעמדה לדין, הוא המוסמך הבלעדי, אז מה עשית?"

 

פוקס מתעקש כי לא עומד מאחוריו שום גורם פוליטי: "אף אחד לא מפעיל אותי, אני עושה פעולות משפטיות כדי לשמור על המחנה הלאומי. לגיטימי לגמרי".

 

הוא הוסיף: "אני מאלה שסבורים שאם תהיה החלטה על הגשת אישום נגד ראש הממשלה אחרי שימוע, הוא חייב להתפטר, למרות שחוק יסוד הממשלה לא דורש את זה. יש פסיקה עקבית של בג"צ בנושא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי סגל
עו"ד יוסי פוקס
צילום: אלי סגל
מומלצים