שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  לגלות עולם מסתורי: טיולי מערות ומבצרים
  מבצרים בסגנון ימי הביניים מציתים את הדמיון שלכם? מערות מסתוריות גורמות לכם לריגוש? קחו את הילדים וצאו למסע מעל ומתחת לפני הקרקע, אל מצודות קסומות, מבצרים טומני סוד ומערות שיגרמו לכם לשכוח מהעולם. ויש אפילו כמה חידושים שיפתיעו אתכם

  בשיתוף רשות הטבע והגנים

   

  מסתבר שגם בעולם המערות, המצודות והמבצרים הקדומים, יש מה לחדש. כיום, טיולים מסוג זה הפכו להיות נוחים, נגישים ומשפחתיים יותר עקב פיתוח והסדרה שבוצעו בשנים האחרונות. אז אם אתם בעניין של הרפתקה משפחתית מגבשת, זה הזמן לקרוא, לבחור ולצאת למסע של גילוי.

   

  שמורה בליבכם - אוהבים את הטבע הישראלי? זה הזמן שלכם להמליץ על האתר של המדינה

   

  גן לאומי ציפורי

  לפני שנים ספורות הוכשר כאן לביקורים מפעל מים תת-קרקעי מרשים, מהתקופה הרומית. ההליכה בו, עמוק בבטן האדמה, היא חוויה שאתם חייבים לחוות עם הילדים, לצד ביקור במנהרת ששת הפירים הסמוכה. כך או אחרת, ב"בירת הגליל" שבה ישבה הסנהדרין ובה נחתמה המשנה, נותר עושר נפלא של פסיפסים מעוררי השראה, שרידי תיאטרון רומי, רובע מגורים יהודי ששומר ושוחזר לעילא, מצודה צלבנית ובית כנסת שבו נחנך לאחרונה סרטון היסטורי סוחף, ובו נערכים טקסי בר מצווה מרגשים.

   (צילום: דורון נסים) (צילום: דורון נסים)
  (צילום: דורון נסים)
   

  גן לאומי תל מגידו

  במרחק נגיעה מצומת מגידו ממתין לכם עולם תת-קרקעי בלתי נשכח, בדמות המנהרה ומפעל המים התת-קרקעי של מגידו הקדומה, שנחשבה לאחת הערים החזקות בכנען. כאן שומרו ושוחזרו מבנים ארכיאולוגיים רבים מהתקופה הכנענית והישראלית, בהם שערים מלאי הוד, שרידי ארמונות ומקדשים ועוד. אל תוותרו על התצוגה, הסרטון והצפייה בדגם האתר הייחודי, שבמבואת הכניסה. כדאי לדעת כי האתרים העיקריים כאן (כולל מפעל המים) הונגשו לאנשים עם מוגבלויות.

   (צילום: דורון ניסים) (צילום: דורון ניסים)
  (צילום: דורון ניסים)
   

  גן לאומי תל חצור

  למרות שהוא חבוי מן העין, תל חצור מספק הצצה מרגשת אל קורותיה של חצור המקראית – כנראה הגדולה שבערי ארץ ישראל בתקופה הכנענית המאוחרת. לצד ארמון גדול, מבנים קדומים ותצפיות נוף יפות, אתם פשוט חייבים לרדת לבטן האדמה, אל קרביו של מפעל המים הקדום. כאן, בין ראש פינה למטולה, תגלו פיסת היסטוריה מרתקת. במקום אף הוכשר מסלול טיול נגיש.

   (צילום: גלית רוזן) (צילום: גלית רוזן)
  (צילום: גלית רוזן)
   

  גן לאומי תל באר שבע

  זה המקום לראות את הנוף שבו חיו ופעלו אברהם יצחק ויעקב. ואם המשפט הזה לא מרגש אתכם מספיק, רדו אל נבכי מפעל המים המרשים, המשולב בביצורי העיר. הוא נחשף ושוחזר באופן מוקפד, ובשנת 2003 נפתח למבקרים. התפאורה שלכם תכלול פיר עמוק וגרם מדרגות, מאגר אדיר החצוב בסלע ותעלת הזנה המובילה מי שיטפונות מנחל חברון אל המאגר. עוד במקום: מזבח אבן משוחזר, באר מים עמוקה, מבנים קדומים ומגדל תצפית מרשים.

  קירות הפיר (צילום: באדיבות רשות הטבע והגנים)
  קירות הפיר(צילום: באדיבות רשות הטבע והגנים)
   

  גן לאומי בית גוברין

  כיצד נראה פלא אדריכלי קדום? בדיוק כך: עושר בלתי נתפס של מערות, ששימשו למטרות שונות במרוצת הדורות, חלקן מסתוריות, חלקן מציתות את הדמיון. אפשר לבלות כאן יום שלם ולא לשבוע מהחוויות התת-קרקעיות. אל תוותרו על ביקור במתחם עיר בני החורין, שהוכשר למבקרים לאחרונה ובו אמפיתיאטרון רומי, מצודה צלבנית ושלטי המחשה מקוריים במיוחד.

   (צילום: רשות הטבע והגנים) (צילום: רשות הטבע והגנים)
  (צילום: רשות הטבע והגנים)

  שמורת טבע מערת הנטיפים

  לפני מספר שנים התרחש הפלא: מערכת תאורה חדשה, אקולוגית ואמנותית, הותקנה במעמקי מערת הנטיפים. התוצאה: המרחב המוכר והאהוב הפך לקסום, מסתורי ומרגש הרבה יותר. אם עדיין לא ביקרתם - הגיעו ותופתעו, משפע הזקיפים והנטיפים, שהולכים ונוצרים מזה עידן ועידנים.

   (ארכיון רשות הטבע והגנים) (ארכיון רשות הטבע והגנים)
  (ארכיון רשות הטבע והגנים)
   

  גן לאומי בית שערים

  יש מי שמכנים אותו "הר הזיתים של העולם היהודי הקדום", אך עבור רבים, זהו מרחב שמשלב מורשת עשירה לצד מערות קבורה שהוכשרו לביקורים, באמצעות שבילי טיול, תאורה מוקפדת ושלטי הסבר מאירי עיניים. כאן, במקום שבו חי, פעל ונקבר רבי יהודה נשיא, תגלו בלב המערות שפע של ארונות קבורה מעוטרים, תבליטי מנורה עתיקים וגם פינות ישיבה הטובלות במרחב מטופח. במאי הקרוב ייחנך כאן מיצג חוויתי, שייערך בתוך בור מים, המגולל את סיפורה המרגש של המנורה שהפכה לסמל המדינה.

   (צילום: רשות הטבע והגנים) (צילום: רשות הטבע והגנים)
  (צילום: רשות הטבע והגנים)

  שמורת טבע נחל מערות

  הנה ההזדמנות שלכם לטייל בין מערות האדם הקדמון בכרמל, במסלול שנבנה באופן שיוצר מתח, עד לשיא: חיזיון מהפנט הנערך בעומק אחת המערות. כאן תיחשפו לשרידים פרהיסטוריים, לדמויות קדמוניות ולשפע של נוף ירוק של הכרמל. עוד במקום: מסלול בוטני, מסלול גיאולוגי ואפילו שביל חדש וקצרצר: "שביל הרגליים היחפות" (תגיעו – תבינו). בשמי השמורה דואים עופות דורסים המנוטרים באופן רציף. גם עולם הצומח העשיר זוכה לאישוש וניטור כל העת.

   (צילום: ארכיון רשות הטבע והגנים) (צילום: ארכיון רשות הטבע והגנים)
  (צילום: ארכיון רשות הטבע והגנים)
    

  גן לאומי הרודיון

  האם זה ארמון או מבצר? הרודיון היא גם וגם. כאן, בין ירושלים למדבר יהודה, קרא המלך הורדוס תיגר על איתני הטבע ובנה ארמון קיץ מאובזר ומפנק, שפארו ניכר גם היום. לאחר שתבקרו בקבר הורדוס, שנחשף לפני מספר שנים, רדו אל מחילות המסתור, שהוכשרו לביקורי קהל. יחד עם בורות המים והמערות שחצבו לוחמי מרד בר כוכבא, תזכו לשעה ארוכה של ריגוש במעמקי ההר, במיוחד אם הגעתם עם ילדים.

   (צילום: דורון ניסים) (צילום: דורון ניסים)
  (צילום: דורון ניסים)
   

  גן לאומי עבדת

  במרומי נחל צין שבנגב, ממתינות לכם חורבותיה מעוררות ההשראה של העיר הנבטית הקדומה, שחולשת על המרחב כולו ומספקת מבטים נפלאים על המדבר. לפני הכל, תוכלו לצפות בסרטון הסבר, בדגם תלת-ממדי של העיר ובתצוגה ארכיאולוגית. אל תוותרו על מערת הקבורה הרומית, שבה תבליטים וכוכים לרוב. בעיר העליונה, צעדו בין רחובות קדומים, מצודה אדירה וכנסיות ביזנטיות מול הנוף. כדאי לדעת כי לפני מספר שנים, נערך כאן פרויקט שיקום מקיף, שבוצע לאחר מקרה ונדליזם חמור בעתיקות.

   (צילום: דורון ניסים) (צילום: דורון ניסים)
  (צילום: דורון ניסים)
   

  גן לאומי ארבל

  גם נוף, גם אתגר משפחתי: גבוה מעל הכנרת, ממתינה לכם הפתעה כפולה. לצד תצפיות הנוף הנהדרות שהוכשרו על פסגת ההר, מתפתל שביל שיוליך אתכם, בין שמים לארץ, אל "מבצר המערות" – מערות טבעיות הנטועות במצוק, חלקן הורחב על ידי האדם. במקום שבו התחולל קרב טרגי בין הורדוס למתנגדיו שהסתתרו במערות, תגלו מבצר האדיר, שבו מעברי סתרים, גרמי מדרגות, אולמות ובורות מים.

   (צילום: ארכיון רשות הטבע והגנים) (צילום: ארכיון רשות הטבע והגנים)
  (צילום: ארכיון רשות הטבע והגנים)
   

  גן לאומי מבצר נמרוד

  "משחקי הכס" זה כאן: למרגלות החרמון שוכן המבצר הגדול ביותר שנותר בישראל מימי הביניים, מבצר מלא אופי, עוצמה, מסתורין וגם סיפורים היסטוריים מרתקים. הוא מוקף מצוקים, חולש על נוף פנורמי מרהיב ומציע מגדלים נישאים, אולמות גדולים ואפילו מעבר סתרים שדרכו יכלו הנצורים לצאת מהמבצר מבלי להתגלות. במקום נערכות כל העת עבודות שימור, כמו גם פיתוח מסלולי טיול בין מוקדי העניין המרכזיים.

   (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)
   

  גן לאומי מבצר יחיעם

  הן הצלבנים והן העותמאנים חמדו את הנקודה האסטרטגית הזו, שמציגה את הגליל המערבי במלוא יופיו. במקום שנראה כמו תפאורה של סרט היסטורי, תשוטטו בין אולמות גדולים, מגדלים ושער מרשים וכן עמדות לוחמים ממלחמת העצמאות. כדאי לדעת כי המבנים זכו לשימור נרחב וכן הוכשר מסלול ביקור נגיש לאנשים עם מוגבלות. כדי להיכנס לאווירה, מומלץ לצפות בסרט שמוקרן באולם ייעודי.

   (צילום: רון פלד) (צילום: רון פלד)
  (צילום: רון פלד)
   

  גן לאומי כוכב הירדן

  כל מי שביקר במבצר הצלבני "בלוואר" שמזרח הגליל התחתון, לא ישכח את נופי בקעת הירדן והגלעד הניבטים מתצפיות הנוף המצויות פה, אבל הנוף הוא רק בונוס לדבר האמיתי: מבצר צלבני מושלם ויחיד במינו בישראל. מעבר לשימור הקפדני לו זכה המבצר, לאחרונה הותקנה כאן מערכת תאורה ייחודית, המאפשרת טיול קסום בשעות החשיכה. במקום הוכשר שביל טיול מעגלי ("שביל הידיד"), וכן שביל נגיש וחניון לילה המאפשר קמפינג תחת שמים זרועי כוכבים.

   (צילום: אריאב בולדו) (צילום: אריאב בולדו)
  (צילום: אריאב בולדו)
   

  גן לאומי אפולוניה

  חפשו את "ספסל האוהבים", גבוה על רכס הכורכר מול הים, והיטמעו בתפאורה הכי רומנטית שפגשתם מזה זמן רב. אבל לא רק רומנטיקה מציע האתר, אלא גם מבצר צלבני שלו עבר מסעיר, תצפיות נוף שנבחרו בקפידה, מסלול טיול נגיש וכמובן – מבטים ממושכים אל הכחול הגדול שמצוי מולכם. כדאי לדעת: באתר בוצעו פעולות למיגון מצוק הכורכר, כמו גם פעולות שימור וחפירות ארכיאולוגיות נרחבות, שחושפות את ימי העבר במלוא הדרם.

   (צילום: יובל חן) (צילום: יובל חן)
  (צילום: יובל חן)
    

  גן לאומי עין חמד

  חשבתם שבין תל אביב לירושלים מפרידה רצועת אספלט משמימה? חשבו שוב, כי אחרי שתגלו את עין חמד, תשובו אליה שוב ושוב. זהו גן לאומי "בוטיקי" שבו מרחבים מוריקים, פלגי מים החולפים בתעלות, בבריכות ותחת גשרונים וגם מבנה צלבני ששומר, המציע מפגש בלתי אמצעי עם העבר. אל תוותרו על פיקניק ממושך במתחם הנופש שהוכשר פה ועל דגימת מסלול הטיול שסומן במקום.

   (צילום: רשות הטבע והגנים) (צילום: רשות הטבע והגנים)
  (צילום: רשות הטבע והגנים)
   

  גן לאומי עיר דוד

  "כאן הכל התחיל" היא סיסמתו של אחד האתרים החשובים שבגן הלאומי סביב חומות ירושלים. זהו מרחב שמושך אליו מטיילים מהארץ ומהעולם, היוצאים למסע מרתק מעל האדמה ומתחתיה, במקום שבו התרחשו אירועים מכוננים בתולדות עם ישראל. אל תחמיצו הליכה "רטובה" בנקבת חזקיהו, ביקור בברכת השילוח ובתעלת הניקוז הגדולה ועוד. כל מבט וכל צעד חושפים פן אחר של ההיסטוריה המקומית, שנחשפת כל העת, בזכות החפירות הארכיאולוגיות הנערכות במקום.

   (צילום: קובי הראתי)
  (צילום: קובי הראתי)
   

  למידע, פרטים והצעות לטיולים בגנים הלאומיים ובשמורות הטבע, היכנסו לאתר רשות הטבע והגנים

   

  בשיתוף רשות הטבע והגנים

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים