שתף קטע נבחר

עשן ולהבה גדולה: שוב תקלה במתקן האתילן בחיפה

בפעם השנייה בעשרת הימים האחרונים אירעה תקלה במפעל כרמל אולפינים במתחם בתי הזיקוק. תושבים מדווחים על ריח חזק ועשן. ראש העיר חיפה: "יש להקים ועדת בדיקה"

 

 

בפעם השנייה בחודש האחרון מתחוללת הערב (יום ב') תקלה במתקן האתילן במפעל כרמל אולפינים במתחם בתי הזיקוק בחיפה. התקלה גורמת לבערת לפיד גבוה במיוחד המאיר את כל המפרץ. תושבים מדווחים על ריח חזק ועשן העולה מהלפיד. בבתי הזיקוק אמרו כי אכן מדובר בתקלה שנבדקת.

 

האירוע החל בשעות הערב המוקדמות, פחות מיממה לפני שמתקן האתילן אמור להיות מושבת לצורך תחזוקה. הלהבה האירה את כל האזור והתושבים המבוהלים דיווחו על ריח חזק שאופף את האזור.

 (צילום: איריס גל) (צילום: איריס גל)
(צילום: איריס גל)

 (צילום: טלי גריקשטס) (צילום: טלי גריקשטס)
(צילום: טלי גריקשטס)

 (צילום: אייל זוהר) (צילום: אייל זוהר)
(צילום: אייל זוהר)

מדובר בתקלה שנייה של המתקן ב-10 ימים. בתחילת החודש גם כן בער הלפיד בעוצמה במשך כשעה, בשעות היום, כאשר הבערה לוותה בעשן שחור.

 

מבתי הזיקוק נמסרה הערב הודעה לקונית: "בעקבות תקלה במתקן האתילן בכרמל אולפינים ישנה פעילות לפיד ערה. הנושא בבדיקה". לאחר מכן אמרו בבתי זיקוק: "עקב תקלה במדחס במתקן בכרמל אולפינים, המתקן פסק לפעול. צוות המתקן התגבר על התקלה, והמתקן נמצא כרגע בתהליך הפעלה מחדש". באיגוד ערים לאיכות סביבה במפרץ חיפה אמרו כי הם "עוקבים".

 

"פגיעה מתמשכת בבריאות התושבים" 

ראש העיר חיפה יונה יהב זעם על רצף התקלות הבלתי נגמר במתקן ובמפעל. "התקלות החוזרות במתקני בז"ן מחייבות להקים ועדת בדיקה חיצונית, שתשים בשקיפות את מה שמתרחש. לא ניתן להמשיך לתת לכמיליון מתושבי המדינה לראות לפיד בוער ולספר שזה בטוח".

 

יהב קרא לשר להגנת הסביבה זאב אלקין, "לעמוד בראש ההתנגדות ליוזמה ההזויה להקמת מועצה תעשייתית במפרץ חיפה ולחוק חיפה כימיקלים. כל אלו שיאפשרו לממשלה להרחיב מפעלים קיימים ולהיכנע ללחצים של בעלי ההון".

 

בארגון אזרחים למען סביבה קראו להוציא צו סגירה למפעל. "עוד 'תקלה' שגרתית בבתי הזיקוק. לא ברור מה עוד צריך לקרות בשגרת התקלות והתאונות של מפעלי בתי הזיקוק כדי שהמשרד להגנת הסביבה יתחיל לפעול באמת נגדם. פגיעה מתמשכת בבריאות התושבים היא בוודאי לא סיבה לפעול או להוציא צו סגירה"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איריס גל
מתחם בתי הזיקוק, הערב
צילום: איריס גל
מומלצים