שתף קטע נבחר

ילקוט הכזבים של נתניהו

אובמה חשב עליו דברים דומים, סרקוזי התלונן שהוא לא יכול לסבול אותו - אבל דווקא טראמפ הוציא לנתניהו תעודת שקרן. מה שמותר לנשיא, לא בהחלט מקובל כשזה מגיע לחקייניו

 

טראמפ ונתניהו (צילום: AP) (צילום: AP)
טראמפ ונתניהו(צילום: AP)

מעטים הם המנהיגים בעולם, אם בכלל, שזכו להודעה רשמית מהבית הלבן שהם שקרנים. ראש הממשלה בנימין נתניהו ככל הנראה יצר תקדים: אחרי שאמר אתמול בסיעת הליכוד שהוא במשא ומתן עם האמריקנים לגבי סיפוח בגדה, התקבלו דבריו בתדהמה ובזעם בבית הלבן: לא רק שהם תבעו מיד שנתניהו יוציא הבהרה, הם גם פרסמו הצהרה מטעמם שדבריו של נתניהו הם כזבים.

 

גם הנשיא אובמה חשב דברים דומים על נתניהו, אבל הוא לא הוציא הודעה רשמית על כך. סרקוזי התלונן באוזני אובמה שהוא לא יכול לסבול את נתניהו כי הוא שקרן. על כך הגיב אובמה: "לך נמאס ממנו? אני צריך להתמודד איתו כל יום". השניים לא שמו לב שהמיקרופון פתוח.

 

על אובמה חשב נתניהו שהוא רע לישראל, נשיא גרוע, לא חבר. דונלד טראמפ, לעומת זאת, בעיני נתניהו, הוא הידיד הגדול שמעולם לא היה כמותו לישראל בבית הלבן ודווקא הוא זה שהוציא לנתניהו תעודת שקרן. רשמית. צחוק הגורל.

 

כשטראמפ מביט על הסכסוך הישראלי־פלסטיני, הוא רוצה להשיג אחת מהשתיים: או את "עסקת המאה" כפי שהתרברב שישיג, או לייצר לפחות מראית עין שהוא משמר את מעמדה של ארצות־הברית בעולם כמתווכת הוגנת. נתניהו לא נתן לו עד כה דבר מהשניים. בדבריו על הסיפוח בגדה שנדון בין ירושלים לוושינגטון חבט נתניהו בעוצמה בניסיונו, שנראה עתה כמעט נואש, של טראמפ לשמור על מעמדה הגלובלי של ארצות־הברית.

 

טראמפ אינו אדם שהאמת היא נר לרגליו. אבל אתמול לא רק השקרים של נתניהו הקפיצו את הבית הלבן, אלא החירות שנטל לעצמו לסבך את הממשל האמריקני מול העולם שממילא זועם על טראמפ בשל הכרזתו על ירושלים כבירת ישראל. הודעת הבית הלבן אמש נועדה גם לאותת שמה שמותר לנשיא, לא בהחלט מקובל כשזה מגיע מחקייניו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים