שתף קטע נבחר

חשוב להכיר: אלו 8 הסימנים שמעידים - התקף לב בדרך

לא רק כאבים בחזה: הסימפטום הידוע ביותר של התקף לב הוא תחושת לחץ באזור החזה, אך ישנם סימנים נוספים שהכרתם עשויה להציל חיים. מדריך חירום

 


הוא תוקף בפתאומיות, וללא טיפול מיידי - הוא עלול להפוך לקטלני. אך במרבית המקרים, התקפי לב מתאפיינים בתסמינים שאפשר לזהות מבעוד מועד, ובאמצעות טיפול מהיר ומיידי - למנוע את הסיבוכים והתמותה.

 

כ-10 אלפים איש לוקים מדי שנה בהתקף לב. כ-3,000 נוספים נמנעים מלהגיע לבדיקה בבית החולים על אף הסימנים המוקדמים ומתים בבתיהם, כך מגלים הנתונים.

 

על פי הנתונים, רק 60% מהחולים עם התקפי לב מגיעים תוך פחות מ-6 שעות מהרגע שבו מתחילים הכאבים בחזה, שהוא הזמן שבו ניתן לפתוח את העורק החסום על ידי צנתור דחוף או על ידי תרופות הממסות את הקריש החוסם את העורק, ובכך להציל את שריר הלב מנזק.

 

10 אלפים ישראלים בשנה. התקף לב (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
10 אלפים ישראלים בשנה. התקף לב(צילום: shutterstock)
  

הגורמים המרכזיים להתקפי לב הם לרוב שילוב של גנטיקה, תזונה עתירת שומנים, הימנעות מפעילות גופנית, עישון וסוכרת. לפיכך, הימנעות מגורמי הסיכון תפחית משמעותית את הסיכון להתקף לב (ולשבץ מוחי).

  

אוטם שריר הלב יוצר מגוון של סימפטומים אפשריים. אצל נשים במיוחד, יכול להופיע תסמין כללי כמו עייפות או כאבי גב, אולם הסימנים הקלאסיים הם כאבים במרכז בית החזה או ברום הבטן שמקרינים לאברים נוספים. 

 

עוד כתבות:

למיון תוך 3 שעות: איך מזהים שבץ מוחי – ומה עושים

"בגיל 37 לקיתי בהתקף לב וגוגל הציל את חיי"

התקף לב: האם הוא קטלני יותר עבור נשים?

 

למה זה קורה?

כמו כל איבר בגופנו, גם הלב זקוק לאספקת חמצן שוטפת - שמסופקת לו על ידי מערכת כלי דם הנקראים כלי דם כליליים (קורונריים). במקרה של חסימה חלקית או מלאה של אחד מכלי הדם הללו, נוצר נזק בלתי הפיך לאותו אזור בלב שהוזן עד כה על ידי כלי הדם החסומים, בשל אי הגעת חמצן.

מצב זה הוא התקף לב (אוטם שריר הלב).

 

הגורמים המרכזיים להתקפי לב הם לרוב שילוב של גנטיקה, יחד עם תזונה עתירת שומנים, הימנעות מפעילות גופנית, עישון וסוכרת. לפיכך, הימנעות מגורמי הסיכון בני המניעה תפחית משמעותית את הסיכון. 

 

הגורמים העיקריים להתקפי הלב בנשים הם סוכרת, עישון, רמות נמוכות של הכולסטרול הטוב HDL, השמנת יתר והיסטוריה משפחתית של מחלות לב.

 

איך מתבצע האבחון?

כדי לאבחן התקף לב, יש צורך בשניים מתוך שלושת הממצאים הרפואיים הבאים:

  • סימנים מקדימים דוגמת אלה לעיל (לרוב לחץ בחזה)
  • סימנים מתאימים בתרשים האק"ג
  • בדיקת אנזימים בדם

 

בבדיקת האנזימים נמדדת רמתם של אנזימים המשתחררים לזרם הדם בזמן פציעה של שריר הלב כפי שמתרחש בעת התקף לב.

 

אנזימים אלה, הקרויים CPK וטרופונין, עולים לערכים גבוהים במיוחד בשיאו של התקף הלב ונשארים גבוהים זמן קצר לאחר האירוע.

 

עשויים להשתנות בין גברים ונשים. סימנים להתקף לב (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
עשויים להשתנות בין גברים ונשים. סימנים להתקף לב(צילום: shutterstock)

במקרה כזה מובהל החולה בדרך כלל לצנתור. בפעולת הצנתור מוחדר צנתר דרך שורש כף היד, או לעתים דרך המפשעה, ומאפשר לרופאים לבדוק את קוטר כלי הדם הכליליים המזינים את שריר הלב, ואף להרחיב כלי דם שנחסמו. 

 

8 סימני האזהרה להתקף לב:

 

1. כאב או חוסר נוחות בחזה

זהו הסימן הקלאסי להתקף לב. הכאב בחזה עלול להיות עצום (יש חולים שמתארים "פיל שעומד על החזה"), ולעיתים הלחץ מתון יותר. הלחץ מתחיל באזור עצם החזה, עם או בלי הקרנה לכתף, לצוואר, לבטן או לגב. עם זאת - חשוב לציין כי לא כל אחד שלוקה בהתקף לב יסבול מלחץ בחזה, ולעיתים אף קשה להבחין בין לחץ בחזה לבין צרבת, בגלל התחושה הדומה. אצל נשים יותר נפוצים התקפי לב שלא לוו בלחץ בחזה - אצל חלקן הוא עלול להקרין ללסת התחתונה או להופיע רק ככאב בלסת התחתונה.

 

2. כאב באזורים אחרים

חוסר נוחות או כאב בבטן, בגב, בצוואר, בלסת התחתונה, בזרועות או אפילו בשן עלולים להיות סימן מקדים לפני התקף לב. אבל לא צריך להיכנס לפאניקה: לא כל כאב גב או שן הוא התקף לב, ובמרבית המקרים התקף הלב מלווה בסימנים נוספים ובסימן הקלאסי של לחץ בחזה.

 

3. זיעה קרה

התקף לב עלול לגרום לחלק מהאנשים להזיע זיעה קרה גם ללא כל מאמץ וללא סיבה נראית לעין. הבגדים הופכים רטובים - והפנים חיוורות. התופעה יכולה להתרחש בחורף, וגם כשהמזגן פועל במלוא העוצמה, ביום או בלילה. כאשר העורקים חסומים, הדבר דורש מאמץ רב יותר מהלב לבצע את תפקידו כמשאבה של הדם, וכך גם סיבי העצב של מערכת העצבים אינם מקבלים את אספקת הדם והגירוי הנחוץ לשליטה על ההזעה. כתוצאה מכך, הגוף מנסה לשמור על טמפרטורה תקינה, מה שמוביל אותו להזעת יתר בשל המאמץ האנרגטי הרב שהלב עומד בו.

 

4. עייפות

במהלך השבועות לפני התקף הלב, זרימת הדם הלקויה מתחילה לתת את אותותיה ומובילה לתשישות ועייפות. פעילויות פשוטות כמו התכופפות כדי לקשור שרוכים עלולות להיות מעייפות. רוב האנשים אינם תופסים את העייפות שלהם כסימן מקדים, משום שהם קושרים אותו לחוסר שינה, לחץ או חיים עמוסים.

 

5. קוצר נשימה

שכיח יותר בנשים - שמתארות קוצר נשימה ימים לפני התקף הלב. לעיתים קוצר הנשימה כה משמעותי עד שהן מתקשות לנהל שיחה רגילה. הסיבה לסימן הזה קשורה לתהליך בו הדם חוזר מהריאות אל הלב. כאשר המשאבה אינה עובדת טוב, נוזל עלול לדלוף אל הריאות, מה שגורם לקוצר נשימה.

 

הזמן עשוי להיות קריטי. הגעת צוות החייאה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
הזמן עשוי להיות קריטי. הגעת צוות החייאה(צילום: shutterstock)

 

6. תסמינים דמויי שפעת

רוב האנשים החווים התקף לב חשבו שמדובר בכלל בשפעת, בשל תסמיני שפעת מלווים. פרט לחום גבוה, התסמינים של התקף לב עלולים להיות דומים לתחלואה דמוית שפעת, כולל קוצר נשימה, הזעות, בחילות, שיעול, עייפות ותשישות. אם אתם בקבוצת סיכון ולקיתם בתסמינים דמויי שפעת ללא חום – חובה לשלול גם התקף לב.

 

7. סחרחורת

חולים מתלוננים על סחרחורת ולעתים אף על עילפון לפני התקף לב. הסכנה בכך היא פגיעת ראש או שברים בשל הנפילה. חבלה מסוכנת במיוחד לקשישים הנמצאים בסיכון מוגבר לשבר בעצם הירך. שבר כזה גורם לפגיעה בכלי דם ראשי ולדימום שעלול להרוג בתוך שעות ספורות.

 

8. חרדה

מצב חרדתי שכיח מאוד אצל אלה הסובלים מהתקף לב. חלק מתארים את התקף החרדה כתחושה שמשהו קטלני מתקרב. על פי הסברות, זו אולי הדרך של הגוף שלנו להזהיר שמשהו אינו פועל כשורה.

 

הסימנים עלולים להיות שונים בין גברים ונשים

כאמור, אצל נשים הסימנים להתקף לב עלולים להיות שונים מהסימנים ה"קלאסיים" להתקף לב וזו הסיבה שבגללה נשים נוטות להגיע באיחור מסוכן לאבחון וטיפול. אמנם ברוב המקרים, כמו אצל גברים, הסימן הבולט ביותר להתקף לב בנשים הוא כאב, לחץ או תחושת אי נוחות באזור החזה, אך אצל נשים יש נטייה יותר ברורה לחוות את שאר הסימנים כמו העייפות בימים שלפני ההתקף, צריבה בגרון, כאבי גב ולסת, בחילות, הקאות וקוצר נשימה.

 

כיצד ניתן למנוע את ההתקף?

  • לאנשים בריאים מומלץ לגשת לבדיקת אק"ג מעל גיל 40 אחת לחמש שנים לפחות יחד עם בדיקות דם הכוללות רמות שומנים וכולסטרול.

 

  • מומלץ לרכוש מד לחץ דם ביתי, ולבדוק לאחר כמה דקות מנוחה ובסביבה שקטה ורגועה את לחץ הדם אחת לחודש לפחות.
  • ברגע האמת: בכל מקרה שבו אדם אינו חש בטוב ומגלה את אחד הסימנים שהוזכרו, הזעיקו את מד"א ללא עיכוב בטלפון 101. צוות ניידת טיפול נמרץ יערוך בדיקת אק"ג ובדיקות נוספות, ובעת הצורך יבהיל לבית החולים.

 

  • עד להגעת מד"א, הורו לחולה לשבת או לשכב בהתאם לנוחיותו, מבלי להתאמץ. אין לאפשר לחולה לגשת אפילו לשירותים – כל מאמץ גם קל ביותר, עלול להחמיר נזק אפשרי ללב. אם החולה מאבד את הכרתו, יש להתחיל בהחייאה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
ברוב המקרים אפשר לזהות ולמנוע
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים