שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  תסמונת המבטא הזר: אמריקנית שסבלה מכאבי ראש התעוררה עם מבטא בריטי

  לפני כשלוש שנים, מישל מיירס, תושבת טקסס שמעולם לא עזבה את ארה"ב סבלה מכאבי ראש עזים. למחרת היא התעוררה עם מבטא בריטי, שאיתו נותרה עד היום. מדובר בתסמונת "המבטא הזר" שמתרחשת פעמים רבות בעקבות פגיעה מוחית

   

   

  תארו לכם שיום אחד המבטא שלכם משתנה: זה מה שקרה למישל מיירס, בת 45 מטקסס, שבעקבות אפיזודה של כאבי ראש עזים השתנה לה המבטא האמריקני למבטא בריטי כבד, אף שמעולם לא עזבה את ארה"ב.

   

  מיירס, לשעבר מלכת היופי של טקסס, סבלה כמה שנים מכאבי ראש. בוקר אחד, לאחר ערב של כאבים היא התעוררה עם מבטא בריטי, אף שמעולם לא יצאה את גבולות ארצות הברית. "שלחו אותי לפסיכיאטר בבית החולים כדי לוודא שלא השתגעתי", סיפרה לתקשורת המקומית.

   

  בשני מקרים קודמים של כאבי ראש, סיפרה מיירס שהתעוררה פעם אחת עם מבטא אוסטרלי, ופעם אחת עם מבטא אירי שנמשך שבועות לפני שהתפוגג. אחרי כאב הראש השלישי, בשנת 2015 בעקבותיו התהפך המבטא שלה למבטא בריטי כבד - מבטא שלא עבר עדיין. "כשאני מדברת, כולם שומעים כביכול את מרי פופינס", סיפרה.

   

  כשאני מדברת שומעים את מרי פופינס. מישל מיירס ( ) ( )
  כשאני מדברת שומעים את מרי פופינס. מישל מיירס

   

  תסמונת המבטא הזר

  לאחר שהרופאים שללו את האפשרות שמיירס סובלת מהפרעה נפשית, או שמדובר ב"פייק ניוז", היא אובחנה כסובלת מתסמונת נדירה שנקראת "תסמונת המבטא הזר". לרוב מתרחשת התופעה אצל אנשים שסובלים משבץ מוחי או פגיעה מוחית. התסמונת גורמת להופעה פתאומית של מבטא זר שפעמים רבות נותר לכל המשך חייהם.

   

  ככל הידוע, תוארה התסמונת לראשונה בשנת 1907. נוירולוג צרפתי בשם פייר מארי תיאר אדם בפאריס דובר במבטא גרמני לאחר שבץ מוחי. מאז תוארו בספרות הרפואית כ-100 מקרים כאלה.

   

  אף שמיירס לא סבלה משבץ מוחי, היא אובחנה בתסמונת אחרת בשם אהלס דנלוס, הגורמת לחבלות ופגיעה במפרקים, לעתים תוך גמישות יתר הגורמת לפריקות. המצב הגורם לכאב רב ככל הנראה קשור בדרך כלשהי לתסמונת המבטא הזר המסתורית בה לקתה, אם כי הרופאים עדיין אינם תמימי דעים בעניין.

   

  בשנת 2016 אירע מקרה דומה ביוסטון שבטקסס, כאשר ליסה אלמיה בת ה-33 נכנסה לתיקון מנשך בולט בלסת. הניתוח הצליח, היא התעוררה כשהיא כמעט אינה סובלת מנפיחות באזור הניתוח. אך כשפתחה את פיה, החלה לדבר במבטא בריטי.

   

  במקרה אחר שאירע ב-2011, בן 55 מטקסס עבר שבץ מוחי ולאחר מכן התחיל לדבר במה שכמה אנשי רפואה תיארו כמבטא קוקני. עם הזמן המבטא המקורי חזר, אבל מומחים אומרים שהמבטא החדש של אנשים שלקו בתסמונת עלול להימשך כמה חודשים או אפילו שנים, ולפעמים אפילו להפוך לקבוע. יש טיפולים באמצעו ריפוי בדיבור, אבל אין מרפא ידוע לתסמונת.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  גרה בטקסס מדברת במבטא בריטי
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים