שתף קטע נבחר

דוד אמסלם: "לפיד שטינקר קטן". כחלון: "רק היועמ"ש יחליט"

לאחר פרסום המלצות המשטרה בתיקי נתניהו, תקפו בקואליציה את ח"כ לפיד, ששימש כעד בתיק 1000. השר משה כחלון: "החוק קובע כי רק היועץ המשפטי לממשלה רשאי לקבל החלטות בעניין הגשה או אי הגשה של כתב אישום". אבי גבאי: "תם עידן נתניהו"

 

 

תגובות רבות במערכת הפוליטית להמלצת המשטרה להעמיד לדין את ראש הממשלה בנימין נתניהו בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים בתיקים 1000 (פרשת המתנות) ו-2000 (שיחות נתניהו-מוזס). יו"ר הקואליציה ח"כ דוד אמסלם כינה את יאיר לפיד, עד בפרשה 1000, "שטינקר רקטן". שר האוצר משה כחלון התייחס כתב בדף הפייסבוק שלו: "אני ער לרחשי הציבור, מימין ומשמאל, בנוגע להמלצות המשטרה סביב חקירות ראש הממשלה. החוק קובע כי רק היועץ המשפטי לממשלה רשאי לקבל החלטות בעניין הגשה או אי הגשה של כתב אישום. עד אז אמשיך להוביל ולנווט את הכלכלה הישראלית לרווחת כלל אזרחי ישראל".

 

"אני קורא לכולם - מימין ומשמאל - לחדול מהתקפות על המשטרה ועל מערכת שלטון החוק. יש לתת למערכות לפעול ללא לחצים, לא מימין ולא משמאל, ולפעול באופן מסודר, מקצועי ושקול", הוסיף כחלון.

 

"אין שום דבר חדש", אמר אמסלם לאחר פרסום ההמלצות. "המטרה סומנה כבר לפני כשנתיים. נורו עשרות חיצים לעבר המטרה בתקווה שאחד מהם יגיע ליעד. באף מדינה דמוקרטית בעולם לא היו מעזים ולא מעלים על דעתם בשום אופן לזמן ראש ממשלה מכהן ולחקור אותו האם הוא קיבל בקבוקי יין, שוקלדים או סיגרים מחבר שלו. עד אנה נבוא?".

 

במליאת הכנסת אמר אמסלם על לפיד: "היית מתאגרף, היית יונית לוי, היית שחקן קולנוע. בילית בבתי קפה בתל אביב כשכולנו רצנו בג'בלאות וגדלנו בעיירות פיתוח, והערכים של יש עתיד זה להיות כתב בעיתון במחנה? חוצפה ועזות מצח". ח"כ מיקי זוהר אמר כי "המשטרה כושלת פעם אחר פעם כשהיא חוקרת אנשי ציבור ואנשים מפורסמים". לאחר מכן שיגר מסר ליו"ר יש עתיד: "אף אחד לא ירצה לשבת איתך לעולם. אתה מלשן עלוב. אני בז לערכים שלך, שטינקר קטן".

 

 

 (צילום: מוטי קמחי, גיל יוחנן) (צילום: מוטי קמחי, גיל יוחנן)
(צילום: מוטי קמחי, גיל יוחנן)
  

בליכוד ובקואליציה יישרו קו עם עמדת ראש הממשלה ותקפו את יאיר לפיד, שהעיד בתיק 1000, ומנגד אמר אבי גבאי כי "תם עידן נתניהו. בקלפיות או בחקירות". במחנה הציוני קראו לנתניהו לצאת לנבצרות. 

 

השר לביטחון פנים גלעד ארדן מסר כי "לראש הממשלה עומדת חזקת החפות ועל כולנו לזכור גם בערב זה, שכאשר מדובר בנבחר ציבור- רק היועץ המשפטי לממשלה מוסמך לקבוע אם אכן ישנן ראיות המצדיקות הגשת כתב אישום. ראש הממשלה מוביל את מדינת ישראל בשנים האחרונות באחריות ובמסירות בתקופות קשות ומורכבות ובהתאם להכרעת העם ואני אמשיך לגבות אותו ולתמוך בהנהגתו".

  

שר התיירות יריב לוין התייחס להודעת המשטרה ולפיה לפיד שימש כעד בתיק 1000: "הערב נחשף המהלך הבזוי לביצוע הפיכה שלטונית נגד רצון הבוחר. בושה וחרפה שהעד המרכזי נגד ראש הממשלה נתניהו הוא הפוליטיקאי יאיר לפיד, שמנסה כבר שנים להחליף אותו בתפקיד".

 

"לפיד, שהפסיד פעמיים בבחירות, מנסה לכבוש את השלטון על ידי עדות חסרת מהימנות. אין ספק שהאמת תצא לאור והממשלה תמשיך להוביל את ישראל בדרך שלנו, ובהנהגתו הבוטחת של ראש הממשלה נתניהו". בתגובה להמלצת המשטרה כינס אמש לפיד את סיעת יש עתיד. 

 

שרת התרבות מירי רגב אמרה על המלצות המשטרה: "החידוש היחידי הערב הוא חשיפת פניו האמיתיות של יאיר לפיד - פוליטיקאי כושל שהעדיף להצטרף למניפי הגיליוטינה ברוטשילד ולנסות להפיל את נתניהו ואת הליכוד בדרכים לא דמוקרטיות. פרסום זהותו כעד המרכזי הוא המסמר האחרון בארון הפוליטי שלו".

 

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן תקף גם הוא את לפיד ואמר: "לפיד התגלה הערב בבושתו הציבורית, כשהוא ממשיך את ניסיון הפוטש נגד נתניהו שאותו ניסה להוביל כבר ב-2014, בגינו אף הודח מתפקידו הכושל באוצר".

 

 


שר המדע אופיר אקוניס אמר בתגובה להמלצת המשטרה: "במדינת חוק ראש ממשלה לא מורשע על בסיס המלצות המשטרה ולא באולפני הטלוויזיה. אני מאמין לדברי ראש הממשלה בנושאים שאליהם הוא נדרש. אני אומר לכם גם הערב: את ראש הממשלה בוחרים אזרחי ישראל, רק בבחירות חופשיות ודמוקרטיות".

 

גבאי: "נתניהו פגע במשטרה כפי שאף נחקר לא עשה"

במחנה הציוני אמרו כי "על ראש הממשלה להודיע על נבצרות מיידית. אם לא יעשה כך על ראשי מפלגות הקואליציה לקבל את ההחלטה עבורו. המלצות המשטרה ברורות, קשות ונחרצות. ערב שבו משטרת ישראל ממליצה להעמיד לדין ראש ממשלה בישראל בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים הוא ערב קשה".

 

יו"ר המפלגה אבי גבאי אמר כי "ראש הממשלה ושלוחיו פגעו במשטרה ובמוסדות שלטון החוק כפי שאף נחקר לא עשה - כולל ניסיונות להגביל את החוקרים ולפגוע באמון הציבור בחוקרים. חובתו של כל איש ציבור הגון, לחזק את המשטרה וגורמי החוק ולפעול לסיום דרכה של הממשלה בראשות נתניהו".

 

יו"ר סיעת המחנה הציוני יואל חסון פנה במכתב ליועץ המשפטי לממשלי אביחי מנדלבליט ואמר לו: "הכדור אצלך, פרסם מועד סופי לקבלת ההכרעה". יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ שלי יחימוביץ', אמרה כי "זהו יום שחור למדינה ולשלטון החוק. עבירת השוחד היא מהחמורות בספר החוקים, וכשמדובר בראש הממשלה היא מזעזעת את יסודות המדינה". ח"כ מיכל בירן נאמה במליאה במקביל לנאום נתניהו ואמרה: "ביבי, אתה קוסם אבל לא נותרו עוד שפנים לשלוף מהכובע. ככה לא נראה כלום. ככה נראה שוחד".


פורסם לראשונה 13/02/2018 21:42

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
שר האוצר כחלון
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים