שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  הלפיד הבוער: מה גורם לבהלה במפרץ חיפה?
  הלפיד מופעל במקרה של תקלה במדחס שבו מיוצרים אתילן ופרופילן, כדי שחומרים מסוכנים לא ייפלטו לאוויר. באיגוד ערים מפרץ חיפה התייחסו לתקלות החוזרות ואמרו: "רצף התקלות במתקן אינו תקין"

  בחודשים האחרונים הבחינו תושבי חיפה והקריות כמה פעמים בעשן ולהבה גדולה בשל תקלה במפעל כרמל אולפינים במתחם בתי הזיקוק. השבוע התקלה חזרה על עצמה וראש העיר חיפה יונה יהב קרא להקים ועדת בדיקה.

   

   

  אז מדוע הלפיד בוער בצורה כזו, שגורמת לבהלה בקרב תושבי אזור מפרץ חיפה? כרמל אוליפינים מייצרת פוליאתילן ופוליפרופילן, שמשמשים כחומרי גלם לתעשיית הפלסטיק. בתהליך הייצור לוקחים חומרי גלם שמופקים מנפט גולמי ומפתחים אותם בתנורים מייחודים, מהם מיוצר אתילן ופרופילן. על מנת להפוך את חומרי היסוד של המפעל לפולימרים, ישנם מערכות שדוחסות את החומרים הללו למגדלי זיקוק, שם הם מקוררים ולאחר מכן עוברים תהליך נוסף.

   

  את הדחיסה מבצעים מדחסים, אך בתהליך הדחיסה אירעה תקלה במדחס. על מנת שלא לשחרר את החומרים לסביבה, מוציאים אותם דרך הלפיד - שם הם נשרפים על מנת שלא ייפלטו חומרים מסוכנים.

   

  אבל למרות ההסבר, שאמור להרגיע, התושבים חוששים. "כל השמיים היו מוארים. זה היה כמו אפוקליפסה", כתבה חגית רפאלי. "שום דבר לא מזיז את התושבים מהכורסא. ברור שאם 50 אלף איש היו מפגינים הכל היה משתנה".

   

  "לא ראיתי שהעירייה מוציאה צווי סגירה למפעלים המזהמים", כתב מנדי ספונד. "ולשר להגנת הסביבה ממש לא איכפת מה קורה בחיפה ובכל האזור הזה". תושבי חיפה סיפרו שהלפיד הבוער האיר את הבניינים בעיר. "המראה פשוט מפחיד ומזעזע", אמרה מורן קנטור. "חייבים לעשות משהו בנידון". "זה פשוט נראה מפחיד", אמרו אחרים. "הלפיד בער שעות ארוכות וגרם לזיהום אוויר מסוכן לתושבי חיפה ולאף אחד לא מזיז".

   

  במתקן שבו אירעה התקלה, שתוקנה בינתיים, היו חמש תקלות בשנת 2017 ועוד שתיים השנה. השבוע הודיעה קבוצת בז"ן כי מתוכננת עבודת תחזוקה יזומה במתקן האתילן, לתקופה של כ-25 יום. בבז"ן ציינו כי "הלפיד משמש כאמצעי בטיחותי וסביבתי ופועל בטכנולוגיה יעילה ומיטבית". הדבר אמנם נכון, אך פעילות הלפיד מעידה גם על התקלות הרבות במתקני המפעלים הפטרוכימיים במתחם.

   

   

  כך, היו תקלות רבות בחודשים האחרונים שלא גרמו להפעלת הלפיד, אלא לעלייה בפליטות תחמוצות החנקן. ד"ר עופר דרסלר, מנהל איגוד ערים מפרץ חיפה אמר כי "איגוד ערים אחראי על ניטור האוויר, לרבות כמות המזהמים באוויר בכל זמן נתון. בזמן האירוע כונן של האיגוד בוחן את כל תחנות הניטור על מנת לדעת מה נושמים האזרחים והאם הם בסכנה בשל כך. כמו כן הכונן בודק את קולטני הגזים שנמצאים בארובות בתי הזיקוק ובודק מה נפלט מהן אל האוויר והאם זה תקין. זאת נוסף על קשר מול המפעל על לסיום התקלה. לפי הרגשת האיגוד התקלות במתקן ספציפי זה גוברות על תחום הסביר ועל כן ביחד עם גורמים נוספים פועל האיגוד לבדיקה רחבה יותר של הנושא. רצף התקלות במתקן אינו תקין, והאיגוד פועל על מנת לבחון את הנושא בכל האמצעים העומדים לרשותו".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים