שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחקר חושף: כך ניקיון הבית משפיע על תפקודי הריאות אצל נשים

  עכשיו זה רשמי: נשים שלאורך שנים נוהגות לנקות בעזרת מוצרים שמכילים כימיקלים סובלות מהידרדרות מהירה יותר בתפקוד הריאות לעומת נשים שאינן מנקות. מחקר מקיף שנמשך 20 שנה גילה שאצל גברים שמנקים לא הייתה השפעה. בעלים, קחו את הסמרטוט

  נשים שעובדות במשק בית או שמשתמשות באופן קבוע בתרסיסי ניקוי ובמוצרי ניקיון אחרים סובלות לאורך זמן מירידה גדולה יותר בתפקוד הריאות בהשוואה לנשים שאינן מנקות. כך עולה ממחקר חדש שפורסם אתמול בכתב העת החדש של האיגוד האמריקאי למחלות נשימה.

    

  במחקר, שנערך באוניברסיטת ברגן בנורווגיה, נבדקו 6,235 נשים מרחבי אירופה לאורך תקופת זמן של 20 שנה. גילן הממוצע של הנשים בתחילת המחקר היה 34.

   

  נזק לדרכי הנשימה. דווקא אצל נשים (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  נזק לדרכי הנשימה. דווקא אצל נשים(צילום: shutterstock)

   

  "למרות שבשנים האחרונות אנחנו יודעים יותר ויותר על ההשפעות קצרות הטווח של חשיפה לכימיקלים כימיים על אסתמה, חסר לנו הידע של השפעת אותם כימיקלים לטווח הארוך", הסביר פרופ' ססיל סוואנס, רופא בכיר במרכז האוניברסיטאי של בריאות בינלאומית בנורווגיה, שהוביל את המחקר.

   

  "בחרנו לעשות את המחקר כי החשש שלנו הוא שהכימיקלים שבחומרי הניקיון עלולים לגרום לנזק קבוע לדרכי הנשימה ושהחשיפה הממושכת אליהם יכולה להאיץ את קצב הירידה בתפקוד הריאות שמתרחשת עם הגיל".

    

  השפעה על הריאות כמו עישון של 20 שנה

  תוצאות המחקר אוששו את חששם של החוקרים. במחקר נמצא שאצל נשים שניקו את הבית חלה מדי שנה ירידה של 3.6 מיליליטרים במהירות האוויר הננשף בשנייה, לעומת נשים שלא ניקו את בתיהן. אצל נשים שהשתמשו בשואבי אבק נרשמה ירידה של 3.9 מ"ל, לעומת אצל נשים שלא השתמשו בהם.

    

  גם נפח הנשיפה המקסימלי – כמות האוויר הכוללת שאדם יכול לנשוף בכוח – ירד במהירות של 4.3 מ"ל בשנה אצל נשים שניקו בבית לעומת כאלו שלא, וב־7.1 מ"ל בשנה בקרב נשים שעובדות במשק בית, בהשוואה לנשים שעוסקות במקצועות אחרים.

    

  על פי החוקרים, הירידה המואצת בתפקוד הריאות אצל נשים שעובדות במשק בית כמקצוע דומה לאדם שעישן מדי יום קופסת סיגריות במשך 20 שנה.

    

  החוקרים משערים שהירידה בתפקוד הריאות מיוחסת לגירוי שרוב חומרי הניקוי גורמים לריריות של דרכי הנשימה, שלאורך זמן גורם לשינויים מתמשכים בדרכי הנשימה.

    

  לעומת ההשפעה הניכרת אצל הנשים, אצל גברים התמונה הייתה שונה. המחקר לא מצא שגברים שניקו בבית או בעבודה חוו ירידה גדולה יותר בתפקודי הריאות שלהם בהשוואה לגברים שלא עסקו בניקיון, אך החוקרים לא הצליחו למצוא את הסיבה לכך.

    

  החוקרים מדווחים שהם הביאו בחשבון במהלך המחקר גורמים מתערבים שאולי היו יכולים להטות את התוצאות, כמו למשל רקע של עישון, משקל וכדומה. "חשוב מאוד שהמסקנות של המחקר הזה יגיעו לכמה שיותר נשים, שיבינו שבטווח הארוך שימוש בחומרי ניקוי שמכילים כימיקלים עלול בסבירות גבוהה לגרום לנזק משמעותי למדי לריאות שלהן", אמר פרופ' סוואנס. "הכימיקלים האלה הם בדרך כלל מיותרים. סמרטוט מבד ומים הם יותר ממספיקים כדי לנקות".

   

   


   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  חומרי הניקוי עלולים להזיק
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים