שתף קטע נבחר

הרוצח מחלמיש נשלח ל-4 מאסרי עולם. דעת המיעוט: דינו מוות

עומר אל-עבד, המחבל שביצע את הטבח בחלמיש ורצח שלושה מבני משפחת סלומון, נשלח לארבעה מאסרי עולם. השופט גלבוע סבר כי יש להטיל עונש מוות: "המחבל נהנה וחייך לאורך כל המשפט. הוא צריך להשיב את נשמתו לבורא"

 

בית המשפט הצבאי בעופר גזר הבוקר (יום ה') ארבעה מאסרי עולם על עומר אל-עבד, המחבל שרצח את בני משפחת סלומון ז"ל בפיגוע הדקירה בחלמיש לפני כחצי שנה. השופט סא"ל דב גלבוע, שהיה בדעת מיעוט, סבר כי יש להטיל עונש מוות על אל-עבד. המחבל, שבתחילת הדיון חייך מול המצלמות, יפצה את המשפחה בסכום של 1.8 מיליון שקל.

 

צוות של שלושה שופטים הטיל שלושה מאסרי עולם על המחבל בגין כל רצח - ואחד נוסף על כוונתו לרצוח את טובה סלומון, אם המשפחה שנפצעה בפיגוע. כמו כן דרשו השופטים שהמחבל לא ישוחרר בשום עסקה עתידית. יש לציין כי גזר דין על עונש מוות צריך להתקבל פה אחד, ולכן גם אם שופט נוסף היה תומך בעמדת סא"ל גלבוע, המחבל היה נשלח לכלא.

 

המחבל בבית המשפט הצבאי, הבוקר (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
המחבל בבית המשפט הצבאי, הבוקר(צילום: אוהד צויגנברג)

 

"מדובר בנסיבות חריגות במיוחד", נימק השופט גלבוע את החלטתו. "הנאשם, משלב המחשבה ועד הטבח הנפשע, פעל כמי שרוצה לבצע טבח. עבירותיו הן מהחמורות שיש בספר החוקים של מדינת ישראל. מכאן עולה כי על הנאשם לגזור את העונש המרבי. השאלה אם יש די בעונש שתוצאותיו הן שלא יראה אור יום, או שהנאשם צריך להשיב את נשמתו לבורא".

 

"צפיתי בו לאורך כל המשפט נהנה בחיוך והוא אף הגדיל לעשות זאת מול בני המשפחה בשלב הטיעונים לעונש. הנאשם וסנגורו נמנעו מכל פעולה אשר תצביע על אפשרות שתוטל עליו עונש מאסר. אני קובע כי עונשו של הנאשם הוא גזר דין מוות".

 

השופט גלבוע: "צפיתי במחבל נהנה ומחייך לאורך כל המשפט" ()
השופט גלבוע: "צפיתי במחבל נהנה ומחייך לאורך כל המשפט"

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן הגיב לגזר הדין ואמר: "כעת נגזרו ארבעה מאסרי עולם על המחבל הנתעב שרצח בנווה צוף את בני משפחת סלומון - את אבי המשפחה יוסי סלומון, את הבן אלעד ואת הבת חיה הי"ד, ופצע קשה את אם המשפחה, טובה. שום מספר של מאסרי עולם לא יספיק כדי להעניש את חיית האדם הזאת שהחיוך עוד מרוח על פרצופה. ליבי דואב עם משפחת סלומון".

 

אל-עבד הורשע בחודש דצמבר ברציחתם של אלעד, חיה ויוסף סלומון ז"ל ובפציעתה באופן קשה של אם המשפחה טובה סלומון, שמתאוששת מאז הפיגוע. הפרקליטות הצבאית ביקשה לגזור על אל-עבד, תושב הכפר כובאר, ארבעה מאסרי עולם - אחד בעבור רצח כל בן משפחה, ועוד אחד בגין יתר העבירות שבהן הורשע: שתי עבירות של ניסיון לגרימת מוות בכוונה, עבירת הסתה ועבירות נוספות.

 

במהלך הכרעת הדין סיפרו בני משפחת סלומון עד כמה זעזע הרצח את עולמם. מיכל סלומון, אלמנתו של אלעד ז"ל, שהצליחה להציל את ילדיה כשהחביאה אותה באומץ רב מפני המחבל, לא הייתה בהכרעת הדין ולא הגיעה לגזר הדין בגלל הקושי לראות את פניו של המחבל.

 

עוד בזמן הכרעת הדין נשמעו קריאות רבות לגזור עונש מוות על המחבל בגלל המעשה המחריד שעשה והתוצאות הקטלניות והקשות שבאו בעקבותיו. בין היתר טען שר הביטחון אביגדור ליברמן כי יש להטיל עונש מוות על אל-עבד וכתב: "גזר דין מוות הוא העונש היחיד שהולם מעשה שפלות כזה. אני קורא לשופטים להפגין אומץ ולהטיל על המחבל גזר דין מוות. דם יהודי איננו הפקר, אין מקום למחבלים - גם לא בבית הסוהר".

 

מיכל ואביה דן לנדא כתבו לקראת הדיון היום: "לצערנו מאז ועד היום הצטרפו עוד אנשים טובים לרשימת הנרצחים והפצועים ועוד משפחות נעטפו בענן הכאב. רק בתקופה האחרונה איבדנו אנשי חינוך מדהימים שיכלו ליצור דורות של תלמידים עתירי ערכים ותרבות. מדינת ישראל עומדת מול רשות פלסטינית שבצורה מפורשת מסיתה בכל אמצעי שברשותה לרצוח יהודים. היא יצרה מצב הזוי שבו רצח יהודים הפך להיות אמצעי קל להשגת כספים, פתרון לבעיות אישיות וחברתיות ועוד".

 

מיכל ואביה הוסיפו: "אנו מבקשים ממערכת המשפט והשלטון במדינת ישראל להפגין נחישות ולחזק את ההרתעה מול המחבלים, משפחותיהם והמסייעים להם - בעונש מוות, בהריסת הבתים, בשלילת תושבות ובענישה חמורה למי שידע ולא מנע.

 

"בנוסף אנו מבקשים לקדם את החקיקה שתקזז את הסכומים שהרשות מפרישה מתקציבה כמתנה למחבלים ובני משפחותיהם על הפשעים שעשו. חקיקה חד-משמעית שלא משאירה אפשרויות לדרג המבצע לעקוף אותה".

 

 

 

 

 

 

 

 


פורסם לראשונה 15/02/2018 10:08

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המחבל עומר אל-עבד מחייך, הבוקר
מומלצים