שתף קטע נבחר

מבחן האש של לפיד

נתניהו לא הסתער על האיש שמאיים להפילו רק כספין לצורכי חקירה. אחרי פרשת פרי, לפיד נקלע לסערה אמיתית

אחת התכונות המרכזיות של יאיר לפיד, על כך מסכימים גם יריביו, היא חריצות. יחד עם זאת, צריך להודות, מאז שנכנס לפיד לפוליטיקה הכול הלך לו די בקלות. הוא גרף 19 מנדטים בבחירות 2013 והחליק בקלות לכס שר האוצר. מהקדנציה הקצרה שלו שם לא נותר זיכרון גדול. בבחירות 2015 כוח המנדטים של יש עתיד נפגע אבל לפיד נפל על הרגליים. הוא פנה לאופוזיציה רק כדי להפוך למי שנראה, לפחות על פי הסקרים כיום, כמועמד המאיים ביותר על שלטונו של בנימין נתניהו.

 

 

בשבועות האחרונים, אולי לראשונה בקריירה הפוליטית שלו, לפיד נאלץ להתמודד עם "מבחן האש". למעשה מדובר בשני מבחנים: הראשון היה תחקיר "עובדה" על יעקב פרי, ידידו הטוב וחבר סיעתו. על פי התחקיר, פרי, בהיותו ראש השב"כ, הדליף לשר החשוד בפלילים אריה דרעי מידע סודי מחקירותיו.

 

מהגל הראשון בתחקיר העדיף לפיד להתעלם. הוא אפילו שחרר משפט שלעג לחושפי הממצאים. את החלק השני, על שקריו של פרי לכאורה לגבי שירותו הצבאי, לקח לפיד אחרת לגמרי. בין שלב בקשת התגובה ועד השידור הספיק פרי להודיע כי הוא מתפטר מהכנסת. אלוהים יודע מה נאמר בשיחה בין לפיד לפרי בחדר הסגור, אבל סביר להניח שהזלזול שנקט לפיד כלפי החלק הראשון בתחקיר נעלם כלא היה.

היחיד שנראה פיזית כמו ראש ממשלה. לפיד (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
היחיד שנראה פיזית כמו ראש ממשלה. לפיד(צילום: עמית שאבי)

אך פרשת פרי נראית כמשחק ילדים (בין היתר כי אנשי הליכוד לא תקפו את לפיד, אולי כי לא רצו להביך את שותפם לקואליציה ומי שנהנה מפירות ההדלפה - אריה דרעי), מול המבחן השני שאיתו לפיד מתמודד עתה. זהו מבחן המנהיגות האמיתי - קשירת שמו לפרשות נתניהו.

 

מתנה לאבי גבאי

חצי שעה לפני פרסום המלצות המשטרה בתיקי 1000 ו-2000 ערכה המשטרה שיחת תדרוך לכתבי הפלילים. על הקו היו כתבים ממערכות התקשורת השונות שהאזינו בסקרנות לדברי דוברת המשטרה, מירב לפידות. במשך דקות ארוכות היא שטחה בפניהם את ממצאי החקירה. כאשר סיפרה על חוק הטבות המס שהיטיב עם ארנון מילצ'ן ושאותו, לפי המשטרה, ניסה נתניהו לקדם בתמורה לטובות ההנאה – הפתיעה לפידות ואמרה לכתבים כי אחד העדים בפרשה הוא לא אחר מאשר שר האוצר לשעבר, יאיר לפיד.

 

מכל עשרות העדים שהעידו בחקירות נתניהו שם אחד בלט מאוד. באחת, לפיד נכנס ללב הסערה.

 

נתניהו, שלא מפספס טעות של היריב, הסתער על הפרט הזה כמוצא שלל רב. לפיד אמנם אינו עד המפתח בפרשה כפי שהיו שטענו (יש כמה עדים בנושא, לרבות פקידים בכירים במשרד האוצר), אך ראש הממשלה ומגניו בליכוד ניצלו את העדות הזאת כדי לתקוף. "מלשן", כינה את לפיד יו"ר הקואליציה, ח"כ דודי אמסלם.

 

לפיד ופרי בימים אחרים. ההתעלמות נגמרה בחלק השני של התחקיר (צילום: יוגב אטיאס) (צילום: יוגב אטיאס)
לפיד ופרי בימים אחרים. ההתעלמות נגמרה בחלק השני של התחקיר(צילום: יוגב אטיאס)
  

לפיד נקלע למצוקה. מחד – הוא בוודאי לא רוצה להכתים את החקירה וגם לא את עצמו ולהיראות כמי שהעיד נגד נתניהו בניסיון להפילו; מאידך – הוא בסך הכול נקרא למשטרה (ביוזמת המשטרה) וסיפר את האמת. לקח ללפיד כמעט יממה להתעשת ובסופה שחרר הקלטה שלו נואם. "כך מדברים עבריינים", אמר על אמסלם וחבריו, "אל תאיימו עלינו" (הווידאו בראשית הכתבה).

 

לפיד נראה בשתי הדקות האלה כמי שמבקש לשדר נחישות אך גם מבוהל מהסיטואציה שנכפתה עליו. הוא לא תכנן את הסערה, שנמצאת רק בראשיתה. במעלה הדרך, בוודאי אם יחליט היועץ המשפטי לממשלה להגיש כתב אישום בתיק 1000, המבחן של לפיד יתעצם, כגובה עוצמת האש.

 

נתניהו לא הסתער על לפיד במקרה. לא מדובר רק בספין לצורכי חקירה. ראש הממשלה מזהה ביו"ר יש עתיד סכנה אמיתית לשלטונו. לפיד הוא אחד השחקנים היחידים במערכת הפוליטית שיודע להופיע ונראה, פיזית, כמו ראש ממשלה.

 

נקודה אחרונה - באירוע העדות של לפיד קיבל גם אבי גבאי מתנה: עד כה אמרו מתנגדיו של יו"ר המחנה הציוני שהוא לא יכול להרכיב קואליציה עתידית בשל הסכסוך שלו עם כחלון וליברמן. עכשיו, מתנגדי לפיד אומרים שגם לו תהיה בעיה. "נניח שנתניהו יילך בין היתר בגללו הביתה, הליכוד יוכל לסלוח לו ולשבת איתו?", אמר אחד מאנשי הליכוד. משעמם לא יהיה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
מורן אזולאי
צילום: ירון ברנר
מומלצים