שתף קטע נבחר

8 שנות מאסר לרב "מקובל" שאנס נערה בבית כנסת

ישעיהו ריזקאן, רב קהילה בבני ברק, אנס שלוש פעמים במרמה נערה בת 17 וביצע בה מעשים מגונים ארבע פעמים. הוא אמר לה: "רצון שמיים שנחיה יחד". היום נגזרו עליו 8 שנות מאסר: "התנהלותו התאפיינה בתחכום"

 

אילוסטרציה (צילום: שאטרסטוק) (צילום: שאטרסטוק)
אילוסטרציה(צילום: שאטרסטוק)

בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר היום (ה') שמונה שנות מאסר על הרב ישעיהו ריזקאן (64) מבני ברק, שהורשע בשלושה מעשי אונס במרמה ובארבעה מקרים של מעשים מגונים במרמה בנערה בת 17. "התנהלות הנאשם התאפיינה בתחכום", צוין בגזר הדין. עם זאת, בית המשפט עיכב בחודשיים את ביצוע העונש.

 

ריזקאן, רב קהילת בית הכנסת "אהבת התורה" בבני ברק, נודע כמדריך ומורה דרך וכן יועץ רוחני והלכתי. הוא גם נודע בקהילתו כ"מקובל" שבקי ברזי הקבלה. משפחתה של הקורבן משתייכת זה שנים לקהילה החרדית ונמנית עם החצר שבראשה עמד הנאשם.

 

המעשים שיוחסו לרב אירעו בסוף 2014. לפי הכרעת הדין, בשלב מסוים מסר הרב לנערה מכתב "מהשמיים, כדבריו, שבו תיאר לה חלום ולפיו היא נועדה לו ובהתאם לכך הורה לה לטבול בים כדי להיטהר ולבוא אליו כשהיא טהורה. הוא גם התרה בה לבל תספר על כך דבר להוריה פן יאונה לה רע. הרב אף הסביר לנערה כי החיבור ביניהם מציל אותה מ"גזירה".

 

עוד צוין בהכרעת הדין, שניתנה בספטמבר האחרון, כי הרב תקף את הנערה בבית הכנסת ואנס אותה במחסן. לפי הכרעת הדין, היא ביצעה את דרישותיו "מסיבות רוחניות ודתיות ובהיעדר כל ידיעה על טיבם של קשרים ומגעים פיזיים לאישה, משמעותם והקשרם המיני". השופטים קבעו פה אחד כי הרב ניצל את מעמדו הרם ואת היכרותו עם המשפחה כדי להשיג במרמה את הסכמתה לאונס ולמעשים מגונים.

 

"מסמך קיום יחסי מין מרצונה החופשי" 

במקרה נוסף בביתו, מסר הרב לנערה ספר שכותרתו "תורת הטהרה" ולאחר מכן ערך מעין טקס של הטלת "גורל". בסיומו בישר לה שנקבע כי רצון שמיים הוא שיחיו יחד. באותו מעמד הורה לה הרב לחתום על מסמך, שלפיו היא מסכימה לקיים עמו יחסי מין מרצונה החופשי, ונוכח תלותה בו ואמונתה שמעשיו הם בעלי משמעות רוחנית והשלכות דתיות ורוחניות, היא נעתרה לו וחתמה על המסמך. אז ביצע בה שוב מעשה מגונה ואינוס.

 

ריזקאן הכחיש במהלך משפטו מכול וכול את כל המיוחס לו, וטען כי התלונה היא פרי עלילה שרקחו הורי הצעירה בשיתופה. אבל השופטים קבעו כי עדותה של הצעירה הייתה אמינה והתלוו אליה עדויות ההורים ורבנית נוספת. בנוסף לעונש המאסר בפועל, גזרו השופטים על ריזקאן גם שנתיים מאסר על תנאי וחייבו אותו לפצות את הנערה ב-100 אלף שקלים.

עו"ד בסרגליק (צילום: אלי סגל) (צילום: אלי סגל)
עו"ד בסרגליק(צילום: אלי סגל)

בגזר הדין ציינו השופטים כי "התנהלות הנאשם התאפיינה בתחכום וכללה אלמנטים של סודיות מסתורין עמימות והפחדה. בכל אחד מהם ניתן לראות נסיבה לחומרה בייחוד שהם נשקלים על רקע מאזן הכוחות בינו לבין קורבנו והיותה תמימה ומוחלשת לעומתו בכל דרך".

 

עורכי הדין אייל בסרגליק ואיתי כהן, סנגוריו של הנאשם, מסרו בתגובה: "אין כל ספק שבהכרעת הדין וגזר הדין נפלו טעויות קשות ביותר, בין היתר תוך התעלמות מסתירות בולטות בעדות המתלוננת, אשר סתרה עצמה במספר רב של נושאים בין היתר טענה כי 'נאנסה בכוח' וסתרה את עצמה במהלך עדותה כאשר טענה שהפצירה בנאשם. היא טענה כי לא הכירה את הביטוי 'לא תנאף' כאשר לומדים אותו בתחילת הלימודים במגזר החרדי.

 

"נזכיר עוד שבית המשפט הציע לצדדים לתקן את סעיף האישום לאחר חקירת המתלוננת לעבירות פחותות בצורה משמעותית ובצדק הנאשם עמד על חפותו. הדברים יוכחו בערעור ולא בכדי בית המשפט אפשר היום חודשיים של עיכוב ביצוע לצורך הגשתו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאטרסטוק
אילוסטרציה
צילום: שאטרסטוק
מומלצים