שתף קטע נבחר

הקרב על "הבית הירוק" ביפו: יפונה לטובת מגורים‏

אחד מסמלי העיר, שנבנה בשנת 1934 על ידי השייח' עלי ומשמש מאז מלחמת העצמאות את משרד הביטחון, יפונה לטובת שטחי מגורים ומלונאות. אחמד משהראוי, חבר מועצת העיר: "זה צריך להיות מקום ציבורי - ונלחם על כך"

מתחם "הבית הירוק", כינויו של הבניין בעל הקירות הירוקים בשכונת עג'מי ביפו, המשמש את בתי הדין הצבאיים של מחוזות מרכז, מטכ"ל, חיל האוויר, פיקוד העורף והפרקליטות הצבאית, יפונה בשנים הקרובות - ככל הנראה עד לסוף שנת 2019 - ובמקומו יבנה מתחם למגורים ומלונאות.

 

בימים אלו מתנהל משא ומתן אינטנסיבי בין עיריית תל אביב לבין משרד הביטחון, כמי שמחזיק בנכס שנתפס על ידי המדינה. שני מבנים בעלי חשיבות היסטורית במתחם צפויים להישמר ולעבור שחזור.

 

לכתבות נוספות בערוץ הנדל"ן

 

הבית הירוק. עוד סמל יפנה את מקומו (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
הבית הירוק. עוד סמל יפנה את מקומו(צילום: מוטי קמחי)

 

בשנים האחרונות פועלת עיריית תל אביב להפקעת השטח שנמצא בסמוך לכיכר חאג' כחיל, בין הרחובות שבטי ישראל ויפת, כך שהשטח יעבור לידי העירייה. חלקו אמור לשמש את הציבור הרחב.

 

אחמד משהראוי, חבר מועצת עיריית תל אביב לשעבר ופעיל בולט בקרב תושבי יפו, אמר כי "ראוי שעיריית תל אביב תבקש לקבל לידיה את המבנה, שישמש רק לתועלת הציבור היהודי והערבי - מעין מוזיאון של יפו בשילוב עם ספריה. הייתי מעוניין גם שיקדישו מבנה בעיר על שמו של השייח' עלי. אני ותושבים רבים לא רוצים שיבנו שם עסקים פרטיים ונדל"ן, זה צריך להיות מקום ציבורי - ונלחם על כך".

 

סגנון אר דקו

בבית הירוק התקיימו בשנים האחרונות המשפטים המתוקשרים ביותר של צה"ל, ובהם משפטו של החייל היורה מחברון אלאור אזריה והמרד בכלא 6. בתי הדין הצבאיים צפויים לעבור לקרייה משפטית שתוקם סמוך לבית ליד, באזור השרון.

 

 
 

הבניין מאופיין בסגנון אר דקו, שהחל להתפתח בתחילת המאה ה-20 וצבר תאוצה בין השנים 1920–1930, ותקרותיו הגבוהות מעוטרות בציורים. הבית עצמו נבנה בשנת 1934 עבור שייח' עלי, סוחר בדים ופרדסן יפואי מוכר, שעזב את יפו במהלך קרבות מלחמת העצמאות. לאחר שננטש נתפס הבית על ידי כוחות צה"ל שפעלו במקום, וממנו פעלה מחלקת שירות המודיעין הראשונה של צה"ל בראשותו של איסר בארי.

 

ממשרד הביטחון נמסר כי "משרד הביטחון בוחן את המשך השימושים במתקן".

 

מדובר צה"ל נמסר כי "מתחם הבית הירוק מתפנה, לאור הקמת קריה משפטית ובית כליאה מרכזי במחנה בית ליד בשנים הקרובות".

 

מעיריית תל אביב נמסר כי "מתחם הבית הירוק הינו נכס של המדינה ומשרד הביטחון. המגרש הינו בעל אופי ציבורי וכולל שני מבנים לשימור. העירייה מקדמת תכנית להפקעת את המגרש לייעוד ציבורי לטובת העירייה, כאשר חלק מהמגרש ישמש לטובת מגורים ומלונאות".

 


פורסם לראשונה 15/02/2018 21:14

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
הבית הירוק ביפו
צילום: מוטי קמחי
מומלצים