שתף קטע נבחר

רימה, גנב והטריד עד: כתב אישום נגד ראש העיר כפר סבא

פרקליט המדינה דחה את טענותיו של יהודה בן חמו בשימוע וכעת הוגש נגדו כתב אישום בגין עבירות מרמה, גניבה וגם הטרדת עד. בין היתר הוא מואשם כי השתמש לצרכיו האישיים בתווי קנייה שהיו מיועדים לנזקקים בעיר. סנגוריו: "בכוונתו להתפטר כדי להיאבק על חפותו"

 

יהודה בן חמו (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
יהודה בן חמו(צילום: מוטי קמחי)

פרקליטות מחוז מרכז הגישה היום (ו') לבית המשפט המחוזי בלוד כתב אישום נגד יהודה בן חמו, ראש העיר כפר סבא, בגין עבירות מרמה והפרת אמונים, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, גניבה בידי עובד ציבור, הטרדת עד, עבירות מס ועבירות נוספות. כתב האישום הוגש באישורו של פרקליט המדינה שי ניצן, לאחר שנדחו טענותיו של בן חמו בהליך שימוע שנערך לו.

 

לפי כתב האישום, שהוגש בידי עו"ד אורלי שרגנהיים, במהלך שנות כהונתו כראש העיר כפר סבא יצר בן חמו מנגנון הונאה, שבמסגרתו קיבל תרומות המיועדות לכאורה לנזקקי העיר ללא שיתוף מחלקת הרווחה או גזבר העירייה.

 

בן חמו מואשם כי הניע את אנשי לשכתו לפנות סמוך לחגים לאנשי עסקים וקבלנים הפועלים בעיר כפר סבא וביקש מהם לתרום באמצעות העירייה תווי קנייה לנזקקים בעיר. בתמורה לפניות קיבל בן חמו תווי קניה בסך כולל של יותר מ-600 אלף שקלים. בחלק מתווי הקניה עשה בן חמו שימוש לצרכיו האישיים, ואת חלקם חילק לאנשים שונים בהתאם לראות עיניו.

 

בין היתר חילק בן חמו את התווים למקורביו, עובדי לשכתו, עובדת משק ביתו ולפעילי שכונות, לשימושם האישי או לחלוקה לתושבי העיר. בן חמו גם לא דיווח על התקבולים לרשות המסים ולא שילם את המסים הנובעים מפעילות זו.

 

בנוסף, במהלך כהונתו כראש העיר כפר סבא קידם בן חמו את עניינו של חברו הקרוב, בעל עסקים בכפר סבא, באופן פעיל מול גורמי טיפול עירוניים, תוך שנמנע מלדווח לחברי הוועדות או רשות הרישוי המקומית בהן שימש כחבר ויו"ר, על קשריו עמו ועל ניגוד העניינים בו הוא מצוי. בן חמו לא הדיר עצמו מעיסוק בעניינו של החבר ואף השתתף באופן פעיל בדיוני ועדות שונות שדנו בענייניו, חתם על היתרים בעניינו כיו"ר ועדה ועוד.

 

כחלק מתנאי שחרורו של בן חמו במסגרת תיק זה קבע בית משפט השלום בראשל"צ כי נאסר עליו ליצור קשר עם מי מהמעורבים בחקירה, בנוגע לנושאי החקירה. בתחילת חודש ספטמבר 2017 פגש בן חמו את נהגו, שהינו עד תביעה ונחקר בתיק, שוחח עמו על אודות התיק וחומר החקירה, וכל זאת בניגוד להחלטת בית המשפט. בסיום השיחה הטיח בן חמו בנהג: "ציפיתי מהאנשים שלי שישמרו עליי".

 

הפרקליטות מבקשת להאריך את תנאי השחרור בערובה שהוטלו על בן חמו וכן מבקשת להוסיף ולהטיל עליו תנאי נוסף, שלפיו יורחק לא רק מבניין העירייה, אלא מתפקידו ועיסוקו כראש העיר.

 

"במעשים המיוחסים לו בכתב האישום, ניצל בן חמו לרעה את מעמדו, סמכויותיו, השפעתו הרבה והכוח הנובע מתפקידו כראש העיר והסמכות המוניציפלית העליונה בעירו, ועשה בכל אלו שימוש לרעה, לצורך עשיית רווחים אישיים על חשבון ציבור בוחריו וציבור נזקקי עירו", נכתב בבקשת הפרקליטות. החקירה נוהלה בידי משטרת ישראל בסיוע רשות המיסים - חקירות מס הכנסה מרכז.

 

עורכי הדין בעז בן צור ודקלה סירקיס, סנגוריו של בן חמו, מסרו בתגובה: "מבלי להקל ראש בכתב האישום יצוין כי הטענות החמורות שנשמעו בתחילת החקירה ובעיקר טענות השוחד - נפקדות מכתב האישום. עתה נטענות טענות ברף הנמוך יותר. כפי שיתברר בהמשך וכעולה מחומרי החקירה, גורמים אינטרסנטיים, ובראשם עד המדינה, עומדים מאחורי בריאתו של סיפור המעשה העיקרי שבכתב האישום, המוקצן - גם הוא - עד מאוד. מר בן חמו מודיע כי לאחר שיקבל באופן פורמלי את כתב האישום יש בכוונתו להודיע על התפטרותו כדי לנהל את ההליך המשפטי ולעמוד על צדקתו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שעל, "ידיעות אחרונות"
יהודה בן חמו
צילום: עמית שעל, "ידיעות אחרונות"
מומלצים