שתף קטע נבחר

נתניהו הניף חלק מהמל"ט האיראני לעבר זריף שהשיב: "זה קרקס"

ראש הממשלה הציג בוועידת הביטחון במינכן שרידים מהמל"ט שיורט על ידי חיל האוויר בצפון - ופנה ישירות אל שר החוץ האיראני ששוהה בגרמניה: "אתה מזהה את זה?". נתניהו הזהיר: "נפעל לא רק נגד סוכני איראן אלא נגד איראן עצמה". זריף השיב: "הסכם הגרעין נחתם למרות הניסיונות ההזויים של נתניהו"

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הציג הבוקר (יום א') בוועידת הביטחון הנערכת במינכן שבגרמניה שרידים מהמל"ט האיראני שיורט בסוף השבוע שעבר על ידי חיל האוויר בצפון. נתניהו הניף בנאומו בוועידה שרידים מכלי הטיס ואמר: "מר זריף (שר החוץ האיראני מוחמד זריף. א"א), אתה מזהה את זה? אתה אמור לזהות, זה שלך. אתה יכול לקחת איתך מסר לרודנים מטהרן: אל תנסה את נחישותה של ישראל". זריף משתתף אף הוא בוועידת מינכן והגיב מאוחר יותר: "חזיתם בקרקס מצד נתניהו".

 

נתניהו אמר עוד בנוגע למל"ט שניסה לחדור לתחומי ישראל ויורט כי "הם שלחו מל"ט לתוך ישראל, חיללו את ריבונותנו וסיכנו את ביטחוננו. השמדנו אותו ואת מערך ההפעלה שלו מסוריה, וכשירה לעבר מטוס שלנו - ישראל השמידה סוללת נ"מ. ישראל לא תאפשר למשטר הסורי לכרוך חבל תלייה על צווארנו".

נתניהו מציג בוועידה חלק מהמל"ט האיראני (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ) (צילום: עמוס בן גרשום, לע
נתניהו מציג בוועידה חלק מהמל"ט האיראני(צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)

נתניהו הוסיף: "מאוחר יותר תשמעו את מר זריף. הוא דובר חלקלק של משטר איראן, אני נותן לו קרדיט - הוא משקר ברהיטות. בשנה שעברה בכנס זה הוא אמר שקיצוניות נגרמת על ידי חוסר תקווה וכבוד. אם זה נכון אז למה המשטר האיראני מונע מעמו תקווה וכבוד על ידי מעצר עיתונאים ואקטיביסטים? זריף אומר שזו טעות לקרוא להם 'רדיקלים', אבל איך אפשר לקרוא למשטרה שתולה הומואים בכיכרות? הוא אומר שלסכסוכים בסוריה ותימן 'אין פתרונות צבאיים'. אם זה נכון, למה איראן שולחת לוחמים ונשק לעורר אלימות במקומות אלה?"

 

המפה שהציג נתניהו (צילום: ועידת מינכן לביטחון) (צילום: ועידת מינכן לביטחון)
המפה שהציג נתניהו(צילום: ועידת מינכן לביטחון)

ראש הממשלה אף הראה מפה שמציגה את את ההשפעה של איראן ודאעש במזרח התיכון ואמר: "איראן מנסה לשנות את הכלליים הבסיסיים באזור. מה שקורה באזור - האדום והשחור - האדום זה דאעש, השחור זה איראן וסוכניה. כאשר האדום מתכווץ והוא יימחק בקרוב מהמפה של המזרח התיכון - איראן נכנסת פנימה. נלחמנו נגד שני סוגים של איסלאם מיליטנטי. ישראל סיפקה מידע מודיעיני שסיכל עשרות פיגועים במדינות רבות. אנו נחושים למנוע מדאעש להעביר את הבסיסים שלו מעיראק וסיני לסומליה ואפריקה. זה קרב אחד שאנו נלחמים בו בהצלחה.

 

"מה שאיראן מנסה לעשות זה להשתלט על סוריה, להעביר בסיסים וצבא מאיראן לחצר האחורית של ישראל. היא רוצה להקים בסיסים ימיים בים התיכון. אתם מדמיינים צוללות ליד חיפה וספינות של הצי השישי? היא רוצה להעביר עשרות אלפי לוחמים שיעים לסוריה ורוצה להקים בסיסי חיל אוויר ולהביא מטוסי קרב ומסוקי קרב לסוריה. איראן משנה את כללי הבסיס בסוריה. אמרתי שלא נאפשר להם לעשות זאת וגיביתי את דבריי במעשים. עד עכשיו זה לא הצליח, ומר אסד מבין שאם יזמין את איראן פנימה - אז זה מאתגר אותנו למצב אחר ממה שהיה לנו".

 
נתניהו הזהיר: "התוקפנות האיראנית לא יכולה להיות ברורה יותר מאשר בסוריה. הם רוצים גישה לים התיכון. הזהרתי מפני ההתפתחות הזאת, הבהרתי שלישראל יש קווים אדומים ושהיא תעמוד בהם. ישראל תמשיך למנוע מאיראן להקים עוד בסיס טרור שממנו תאיים על ישראל. איראן מנסה להמשיך לחצות את הקווים האדומים האלה. נפעל ללא היסוס להגן על עצמנו ונפעל לא רק נגד סוכני איראן אלא נגד איראן עצמה".

 

על אפשרות שמי מהמעצמות תיסוג מהסכם הגרעין אמר זריף: "אם האינטרסים שלנו לא יובטחו, איראן תגיב ברצינות. זו תהיה תגובה שאנשים יצטערו על הפעולות שהם עשו. לא נהיה הראשונים להפר הסכם שעל אף ניסיונותיו של נתניהו, הוא הושג. השגנו את זה למרות נתניהו והעולם ימשיך ליישם את ההסכם למרות הניסיונות ההזויים שלו".

 

מאוחר יותר הגיב כאמור זריף לדברים ולאחר מכן התייחס לשאלה אם איראן תקבל את קיומה של ישראל. "ישראל משתמש בתוקפנות כמדיניות כלפי שכונתיה. היא פולשת לתוך סוריה, ללבנון ולמדינות אחרות. מפציצה שגרתית כמעט כל פעם. הם יכולים להאשים את איראן כל הזמן, אבל זה לא יפתור את הבעיות שלהם. ישראל מנסה לברוח מאחריות על המדיניות הפושעת שלה במשך שנים רבות ובניסיון למצוא שעיר לעזאזל ולפעמים נותנים להם את זה", תקף הבכיר האיראני.

זריף ענה לנתניהו (צילום: AFP) (צילום: AFP)
זריף ענה לנתניהו(צילום: AFP)

 

בפתח נאומו התייחס נתניהו לאמירתו של ראש ממשלת פולין מטאוש מורבייצקי, שלפיה "אפשר לומר שהיו גם פושעים יהודים" בתקופת השואה. נתניהו ציין כי "60 מיליון איש נהרגו במלחמת העולם השנייה, כולל שליש מהעם היהודי – שישה מיליון יהודים נרצחו על ידי הנאצים ועוזריהם. לעולם לא נשכח ולעולם לא נרשה לשכתב את האמת ההיסטורית. לא נשכח, לא נסלח, נילחם על האמת. זאת צוואת הנספים".

 

אחר כך דיבר ראש הממשלה על סוגיית פתרון שתי המדינות. לדבריו, "זו העמדה שלי, אני חושב שלפלסטינים יהיה כוח לשלוט על עצמם מלבד הכוח לאיים עלינו. כלומר, שתהיה להם שליטה על חייהם, אבל לנו תהיה שליטה על ביטחון – בכל הסכם אם יהיה כזה. הממשל האמריקני ניסה ליצור ההסכם כזה, אף אחד לא יכול לעשות זאת חוץ מארה"ב.

 

"תמיד יגידו שארה"ב נוטה לכיוון כלשהו, אני לא העליתי את הטיעון הזה אף פעם, לא בחרתי אף פעם לא לשתף פעולה עם האמריקנים מסיבה כזאת. צריך לעסוק בזה ברצינות ולראות אם יש הצעה אמריקנית. ממשל טראמפ עבד על התוכנית שלו בשנה האחרונה, אני לא יודע אם הם מתכוונים לפרסם אותה בחודשים הבאים. צריך לתת לזה סיכוי ולתת לאמריקנים להציג את ההצעה שלהם".


פורסם לראשונה 18/02/2018 11:35

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
נתניהו מניף את החלק מהמל"ט האיראני
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
מומלצים