שתף קטע נבחר

אלוף פיקוד דרום על הפיגוע בגדר: "לא נהסס להפעיל עוצמה"

בעקבות הפעלת המטען ופציעת ארבעה חיילים אמר אלוף אייל זמיר: "לא נסכים למציאות הזאת, מי שיבקש לערער את ביטחון ישראל ייתקל בתגובה נחושה". חשש בצה"ל שחמאס ימשיך לנצל את ההפגנות על הגדר לבצע פיגועים

 

 

אלוף פיקוד דרום אייל זמיר איים היום (א') על חמאס בעקבות פיגוע המטען על גבול רצועת עזה אתמול, שבמסגרתו נפצעו ארבעה חיילי צה"ל, שניים מהם באורח קשה ושניים בינוני. "הפגיעה בלוחמי צה"ל היא אירוע טרור חמור", אמר בטקס החלפת מפקד אוגדת סיני (252). "לא נסכים לבסס מציאות כזו של ניצול מרחב הגדר לטרור. מי שמבקש לערער את ביטחון מדינת ישראל יתקל בתגובה נחושה. בידינו עוצמה רבה. לצד הרצון לשמר יציבות בגזרה ולהימנע מהסלמה, לא נהסס להפעילה ככל שיידרש".

 

בטקס שהתקיים בבסיס צאלים החליף תת-אלוף יניב אלאלוף את תת אלוף סער צור. אלוף זמיר הדגיש שחמאס הוא האחראי לנעשה בעזה, "מעל ומתחת לקרקע, והוא שאחראי לחיי אזרחי עזה. זו הוכחה נוספת לשימוש שעושים החמאס וארגוני הטרור האחרים בהפרות הסדר במרחב גדר המערכת ככסות לטרור. מי שמבקש לערער את בטחון מדינת ישראל - יתקל בתגובה נחושה המבוססת על מודיעין וביכולות באוויר ביבשה ומהים. הבוקר ביקרתי את פצועי צה"ל מהאירוע ופגשתי את המשפחות. אני מבקש לשלוח איחולי החלמה מהריה ללוחמים, כולנו איתם".

האלוף זמיר, היום בטקס בצאלים (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
האלוף זמיר, היום בטקס בצאלים(צילום: דובר צה"ל)

כוחות צה"ל, הבוקר בגבול הרצועה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
כוחות צה"ל, הבוקר בגבול הרצועה(צילום: AFP)

שכונת זיתון בעזה, אחרי תקיפת חיל האוויר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
שכונת זיתון בעזה, אחרי תקיפת חיל האוויר(צילום: AFP)

האירוע התרחש כשגששים סרקו ובדקו את מרחב הנקודה החשודה שבה הונח אתמול המטען, מחובר לדגל פלסטיני בחסות ההפגנות. לוחמי הנדסה קרבית ניגשו לטפל בדגל, לוחמי גולני אבטחו אותם - ואז אירע הפיצוץ.

 

בין ארבעת הפצועים - שני קצינים: קצין הנדסה קרבית, שנפצע קשה, ומפקד פלוגה מגדוד 13 של חטיבת גולני, שנפצע קל. הדגל המחובר למטען, שכלל גם צינור, הונח בצד הפלסטיני של הגדר, והנפגעים העיקריים בתקרית היו מקרב לוחמי סילוק פצצות של ההנדסה, שעל פניו היו ממוגנים.

 

פרופ' מוטי קליין, מנהל היחידה לטיפול נמרץ בסורוקה, אמר אחר הצהריים: "מאושפזים כרגע שלושה פצועים מהאירוע של אתמול. שנים ביחידה לטיפול נמרץ ופצוע נוסף במחלקה הכירורגית. הפציעות הן פציעות קשות בגפיים ובעיניים. אחרי שהפצועים עברו התערבות ניתוחית לא נשקפת סכנה לחייהם. עם זאת יש צורך בהמשך טיפול ומעקב ביחידה לטיפול נמרץ".

 

בעקבות התקרית תקפו מטוסי קרב של חיל האוויר שישה יעדי חמאס, בהם מנהרת טרור, אתרים לייצור אמצעי לחימה ומתחם צבאי באזור חאן יונס. כמו כן, טנק פגע בפלסטינים שניסו להסתנן מאזור רפיח. חמאס פרסם תמונות מאזור שהותקף בשכונת זיתון. בארגון כמובן לא ציינו שמדובר במנהרה.

הפגנות על הגדר ברצועת עזה, ביום שישי (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הפגנות על הגדר ברצועת עזה, ביום שישי(צילום: EPA)

 

 

בצה"ל ממשיכים את התחקיר לבדיקת נסיבות הפיגוע ולא מן הנמנע שיימצאו ליקויים בתפקוד הכוח. ייבדק אם סדר הפעולות שבו נקט הכוח בזירה היה תקין. באופן קבוע פועלים באוגדת עזה צוותי סילוק פצצות מהיחידה המובחרת של חיל ההנדסה, יהל"ם, שמתורגלים בעשרות מקרים של זירות חשודות. בידי כוח ההנדסה המיוחד כמה אפשרויות לטיפול בנקודה חשודה, כשבראש ובראשונה בידוד הזירה והקפאת מצב עד למגע כלשהו עם החפץ החשוד. בעבר נקודות חשודות בודדו אף במשך ימים תוך שליטה מרחוק בתצפית, מעקב מודיעיני וחקר הזירה עד לנטרולה.

 

בטיפול בחפץ הנראה חשוד, גם במצב שבו אין התרעה מודיעינית מוקדמת, הכוח ההנדסי המיוחד יכול לשלוח כלב המומחה בזיהוי מטעני חבלה או רובוט בעל יכולת לנטרל את המטען מבלי לסכן הכוחות. אפשרות נוספת נוגעת להפעלת המטען באמצעות ירי מנשק צלפים מסוג בארט. בצה"ל הבהירו כי על פניו הלוחמים ניגשו מוכנים לזירה החשודה עם קסדות ושכפצים, שייתכן ומנעו תוצאות קטלניות יותר

 

סיור שערך ynet בצהריים על גדר הגבול ליד הזירה הראה עד כמה היא חשופה לשליטה, תצפית והפעלת אש אם צריך מתוך הרצועה. בתי הפלסטינים בדיר אל-בלח ואל-קרארה הסמוכות משקיפים ממרחק של כמה מאות מטרים על הנקודה שבה הונח המטען. בין הגדר לציר העיקרי שבו נוסעים כוחות צה"ל על הגבול ישנה סוללת אדמה גבוהה, אבל עבודות טיפול בגדר עצמה או במכשול, מערבית לסוללת העפר, מותיר את הלוחמים או את העובדים חשופים לצד השני.

 

התנועה הצבאית באזור הייתה היום כמעט אפסית, אבל כל העת פעלו כוחות במרחב ותצפתו. לפי הערכות, ההפגנות שחמאס מארגן במרחב של הגדר יימשכו גם בימי שישי הקרובים, וקיים חשש שיימשך השימוש במפגינים לצורך החדרה או שימוש באמצעי לחימה. בעקבות זאת חודדו הנוהלים והושם הדגש על המשך אכיפת הבידוד ברצועת הפרימטר (שטח בגבול האסור לכניסת פלסטינים), שנמשכת כמה מאות מטרים מערבית מהגדר לעבר הרצועה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
כוחות צה"ל בגבול עזה, הבוקר
צילום: AFP
מומלצים