שתף קטע נבחר

שני חיילים נפצעו קשה ושניים בינוני בתקרית בגבול עזה, חיל האוויר תקף בתגובה

שני חיילים נפצעו קשה מפיצוץ המטען בגבול רצועת עזה ושניים נפצעו בינוני בתקרית החמורה ביותר מאז צוק איתן. החיילים הגיעו לבדוק דגל חשוד על הגדר ואז הופעל המטען. הפצועים הוטסו לבית החולים סורוקה. הפלסטינים דיווחו כי חיל האוויר תקף כמה יעדים, בהם מוצבי חמאס

 

 

 
שני חיילים נפצעו קשה בצהריים (שבת) ושניים נוספים נפצעו בינוני מפיצוץ מטען על סיור צה"ל באזור גדר הגבול בדרום רצועת עזה, מול עין השלושה, כשהגיעו לבדוק דגל חשוד על הגדר. כוחות הצלה רבים הוזעקו למקום האירוע והפצועים הוטסו במסוק צבאי לבית החולים סורוקה בבאר שבע והודעה נמסרה למשפחותיהם. הפלסטינים מדווחים הערב כי חיל האוויר תקף כמה יעדים ברחבי הרצועה, בהם מוצבי חמאס.
 

על פי מה שידוע, הותקפו מוצבי חמאס בחלקה המזרחי של העיר עזה ועוד בור שיגור או מחסן אמצעי לחימה לא הרחק ממעבר קרני. התקיפות לא כוונו עד כה נגד מטרות הג'יהאד האיסלאמי. קודם לכן ירה טנק לעבר עמדת תצפית בדרום הרצועה.

 
הפצוע הקשה ביותר הוא קצין, מפקד צוות לסילוק פצצות מיחידת ההנדסה המיוחדת יהל"ם. לצדו נפצע קשה לוחם ביחידה. מפקד פלוגה מגדוד 13 של גולני נפצע באורח בינוני ולוחם מצוות החפ"ק שלו נפצע אף הוא באורח בינוני. פרופ' גל איפרגן, סגן מנהל בית החולים סורוקה ומנהל מחלקה נויורולוגית, אמר כי "אף אחד לא נמצא בסכנת חיים מיידית. כולנו מאחלים להם החלמה מהירה".

אחד הלוחמים, עמנואל (22) מירושלים סימן "וי" בידו בעת הפינוי לבית החולים סורוקה (צילום: חיים הורנשטיין) (צילום: חיים הורנשטיין)
אחד הלוחמים, עמנואל (22) מירושלים סימן "וי" בידו בעת הפינוי לבית החולים סורוקה(צילום: חיים הורנשטיין)

 

 

 

כוחות צה"ל הוזעקו למקום התקרית (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
כוחות צה"ל הוזעקו למקום התקרית(צילום: רויטרס)

 

עוד עדכן סגן מנהל בית החולים כי "בשעות הצהריים המוקדמות קיבל בית החולים הודעה על נפגעים בעוטף עזה. בהמשך הגיעו שני מסוקים שהביאו ארבעה נפגעים. הם הועברו להערכה ראשונית ושלושה נלקחו לחדר הניתוח. כל הפצועים במצב יציב וסובלים מפגיעות גפיים, רסיסים, פגיעות מהדף וכוויות ופגיעות בפנים, כמו שאופייני בפגיעות מאירועי פיצוץ. הם מטופלים על ידי צוותים רב-מקצועיים". גורמי צבא בכירים ביקרו הערב את הלוחמים ועמדו על חומרת פציעותיהם ודרכי הטיפול בהם. כמו כן, בני המשפחה שנמצאים ליד חדרי הטיפול קיבלו מידע שוטף על מצבם מהצוות הרפואי המטפל בהם.

 

המטען הונח בחסות ההפגנות

המטען המחובר לדגל פלסטיני הוצב אתמול ליד הגדר בחסות ההפגנות שנערכו במקום. לוחמי גולני וההנדסה הקרבית עסקו בבדיקת כמה נקודות חשודות בשטח ישראל ואז אירע הפיצוץ. מהתחקיר הראשוני עולה כי גששים סרקו ובדקו את מרחב הנקודה ולאחר מכן ניגשו לוחמי ההנדסה הקרבית לטפל בדגל, תחת אבטחת לוחמי גולני, ואז אירע הפיצוץ. מקרב הפצועים ישנם שני קצינים: קצין הנדסה קרבית שנפצע קשה ומפקד פלוגה מגדוד 13 של חטיבת גולני שנפצע קל. בשבועות האחרונים זיהו בצה"ל הסלמה בהפגנות הגדר שמארגן חמאס, שכללו גם שימוש בנשק חם כמו רימוני רסס. בצה"ל הגדירו את ההפגנות אלה כ"מניפולציות שאינן מקובלות". 

המחבלים ניצלו את אירועי המחאה אתמול בגבול הרצועה לצורך הנחת המטען (צילום: EPA) (צילום: EPA)
המחבלים ניצלו את אירועי המחאה אתמול בגבול הרצועה לצורך הנחת המטען(צילום: EPA)

ההפגנות אתמול בגבול הרצועה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
ההפגנות אתמול בגבול הרצועה(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)
  

הערב התקיים דיון הערכת מצב בעקבות הפיגוע בראשות הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט, מפקד פיקוד דרום אלוף אייל זמיר, מפקד חיל האוויר אלוף עמיקם נורקין ובכירי צה"ל. לפי ההערכות, תגובה משמעותית של צה"ל לפיגוע תגיע במהלך הערב או הלילה. בצה"ל מתכוונים להקים צוות שיבדוק את הדרך שבה טיפל הכוח בבדיקת הנקודה החשודה, אך מבדיקה ראשונית עולה כי הלוחמים פעלו לפי אחת הדרכים המקובלות במקרים כאלה. "אנו מתייחסים לכל נקודה שבה מניחים דגל, שקית או סלע כאל נקודה חשודה שיש לבדוק", אמרו בצה"ל.

 

מצה"ל נמסר עוד כי "זהו אירוע טרור חמור מאוד שיש בו לערער את היציבות באיזור. המטען שכלל גם צינור היה חלק מהדגל ושניהם הונחו אתמול. הדגל הונח בצד הפלסטיני של הגדר והנפגעים העיקריים בתקרית היו מקרב לוחמי סילוק פצצות של ההנדסה שעל פניו היו ממוגנים. המטען שייך לארגונים סוררים ולא של הג'יהאד האיסלאמי. חמאס אחראי לאירוע הזה כי הוא מביא את המפגינים להפגנות "הספונטניות" האלה בשבועות האחרונים שמנוצלות גם לפעילות טרור. האירועים האלה יזכו לתגובה ללא פשרות".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו שנמצא בכנס מינכן לביטחון אמר כי "התקרית היום בגבול רצועת עזה חמורה. אנחנו נגיב בהתאם. אני שולח איחולי החלמה מהירה לפצועים". נשיא המדינה ראובן ריבלין אמר בעקבות התקרית: "תפילותינו ומחשבותינו נתונות אל לוחמי צה"ל הפצועים. אני מחזק את ידיהם של כוחותינו העושים במלאכה ברצועת עזה ללא הרף. לא נאפשר כל פגיעה בשגרת החיים של אזרחי ישראל ולא נשתוק מול כל סוג של טרור נגד חיילינו הפועלים לשמירה על שגרת חייהם של אזרחי ישראל". 

 

התקרית הקשה ביותר מאז צוק איתן

זו התקרית החמורה ביותר בגבול רצועת עזה מאז סוף מבצע צוק איתן, מבחינת היקף הנפגעים הישראלים. קדם לה פיגוע צליפה בדצמבר 2014 שבמהלכו נפצע קשה לוחם גדוד הסיור הבדואי שאבטח עבודות בגדר הגבול, וכמה אירועים בהם נפגעו קל, בעיקר מחרדה, אזרחים בעוטף עזה כתוצאה מנפילת רקטות בקרבתם. הפעמיים האחרונות שבהן זיהו בצה"ל הנחות מטענים או זירות מטעני חבלה בגבול אירעו לפני כשנה, בחודש מרס 2017. בשני המקרים נוטרלו המטענים או מניחיהם בידי כוחות צה"ל ללא נפגעים ישראלים.  

ליד מקום האירוע בגבול הרצועה ()
ליד מקום האירוע בגבול הרצועה

כוחות צה"ל הוזעקו למקום האירוע (צילום: בראל אפרים) (צילום: בראל אפרים)
כוחות צה"ל הוזעקו למקום האירוע(צילום: בראל אפרים)

ליד מקום התקרית (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
ליד מקום התקרית(צילום: הרצל יוסף)

כוחות הצלה הוזעקו למקום האירוע ()
כוחות הצלה הוזעקו למקום האירוע

מתאם פעולות הממשלה בשטחים קרא לתושבי עזה להתעורר ()
מתאם פעולות הממשלה בשטחים קרא לתושבי עזה להתעורר

 

באזור התקרית התגלו שתי מנהרות טרור בשלהי 2017, אחת של חמאס בחודש דצמבר, ולפני מנהרה של הג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני. תקרית הפעלה או גילוי של מטען חבלה נחשבת לחריגה בגבול עזה אך התרחשה כבר מספר פעמים מאז סוף מבצע צוק איתן, בתחילת 2015 ובאפריל 2016. 

 

בתקופה האחרונה נשמר שקט יחסי בעוטף עזה, כשברקע האזהרות בישראל מהמצב ההומניטרי המחריף. בסוף חודש אוקטובר האחרון פוצץ צה"ל מנהרת טרור של הג'יהאד האיסלאמי סמוך לגבול הרצועה בשטח ישראל. בחודש דצמבר אותרה מנהרה נוספת מאות מטרים בתוך ישראל, הפעם של חמאס, והיא נוטרלה.

  

הג'יהאד האיסלאמי איים כי "אדמת עזה אינה פיקניק או חווה חקלאית עבור ישראל. הרובים של עזה מוכנים וזרועות בניה יפיצו זעם בפני המצור והתוקפנות".

 

מנגד קרא מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי, לתושבי עזה להתעורר אל מול ניצול חמאס את מצוקתם. בפוסט שפורסם הערב באלמונסק, עמוד הפייסבוק של מתפ"ש בערבית: "אירוע הנחת הדגל על גדר הביטחון בעזה מעיד על פחדנות. ניצול חמאס את האוכלוסייה הסובלת כתוצאה משלטון חמאס מנותב לגדר כדי להסיט הכעס של הציבור כלפי הריבון שהוא חמאס. ניצול ארגוני הטרור את האוכלוסייה ואת ההפגנות לביצוע פיגוע לא יעברו לסדר היום, וצה"ל יגיב בעוצמה. תושבי עזה, תתעוררו!!".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים הורנשטיין
פינוי הפצועים לבית החולים סורוקה
צילום: חיים הורנשטיין
מומלצים