שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  חושבים שאתם רגישים לאנטיביוטיקה? כנראה שאתם לא

  מחקר שנערך במרכז הרפואי מאיר בכפר סבא מצא כי במרבית המקרים שאנשים טוענים כי הם אלרגיים לפניצילין, מדובר בתפיסה מוטעית. לדברי פרופ' רונית קונפינו כהן, מנהלת היחידה לאלרגיה ולאימונולוגיה: "בעידן הנוכחי, בו ארסנל האנטיביוטיקות הולך ומצטמצם חשוב מאוד להימנע מכותרות מיותרות של רגישות"

  מחקר שנמשך חמש שנים במרכז הרפואי מאיר מוכיח – 95% מהאנשים שטוענים כי הם אלרגיים לפנצילין כלל אינם אלרגיים. ברוב המקרים שאנשים שמרגישים רע לאחר שימוש באנטיביוטיקה, מדובר בתופעות שאינן מסכנות חיים.

   

  כ-10% מהאוכלוסייה טוענים שיש להם רגישות לפניצילין – תרופה אנטיביוטית המופרשת באופן טבעי על ידי זן מסוים של הפטרייה. אולם מחקר שנערך במרכז הרפואי מאיר שנמשך חמש שנים ופורסם לאחרונה מגלה: למעלה מ95% מאלו המוגדרים כרגישים אינם כאלה.

   

  "ידוע כי רוב כותרות הרגישות מוטבעות בעקבות תופעות לוואי לפניצילין דוגמת בחילה, כאבי בטן, סחרחורות, הרגשה כללית רעה", מסבירה פרופ' רונית קונפינו כהן, מנהלת היחידה לאלרגיה ולאימונולוגיה במרכז הרפואי מאיר ומנהלת שירות אלרגיה לתרופות במרכז. "במיעוט המקרים, אכן התגובה הייתה אלרגית. אולם, ברוב המקרים זו הייתה תגובה שפירה, שאינה מסוכנת וגם בקרב אלו שחוו תגובה מסוכנת – הרגישות נוטה לדעוך עם השנים", היא מוסיפה.

   

   חשוב מאוד להימנע מכותרות מיותרות של רגישות (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  חשוב מאוד להימנע מכותרות מיותרות של רגישות(צילום: shutterstock)

   

  רגישות לא אמיתית עלולה לסכן את הבריאות

  המחקר המדובר כלל למעלה מ-1,000 נבדקים מתוכם שני שליש ילדים אשר דיווחו כי הם אלרגיים לחומר האנטיביוטי– פנצילין. בין התרופות השכיחות המכילות פנצילין נמצא את המוקסיפן, אוגמנטין רפאפן ועוד.

   

  במחקר התגלה כי במרבית האנשים שלהם יש רגישות לפניצילין ניתן לבטל אותה באמצעות תהליך הנמשך מספר שעות ואינו כרוך בכאב או אי נעימות בו נוטלים את התרופה בצורה מדורגת ותחת השגחה.

   

  בדנמרק לדוגמה, דווחו 6 מקרי מוות בלבד במהלך 22 שנה כתוצאה מתגובה אלרגית לפנצילין, נתון שמדגיש את נדירות האלרגיה בקרב האוכלוסייה. "מדובר בנתונים חשובים מאוד לאנשים חולים ומתאשפזים בגלל מחלה הדורשת אנטיביוטיקה", מסבירה פרופ' קונפינו כהן.

   

  "מחקרים מוכיחים כי אנשים אלו הנמנעים מלקיחת פנצילין בעת הצורך ומקבלים חלופות פחות יעילות מועדים לאשפוזים חוזרים, משך האשפוז שלהם ארוך יותר ואף אחוזי התמותה גבוהים יותר".

   

  קונפינו כהן מוסיפה: "נוכח הנתונים בעולם, המשימה שלנו כשהתחלנו את המחקר הייתה להוריד מאנשים את הכותרת של 'רגישות לפניצלין'. ואכן אחרי תחקור של המטופל בשילוב מבחן תגר (מבחן שנועד לשלול או לאמת אלרגיה באמצעות חשיפה במינון הדרגתי) הוכחנו כי לרוב המכריע - 95% של הנבדקים לא הייתה כלל אלרגיה לפנצילין".

    

  בעקבות מסקנות המחקר החל במרכז הרפואי מאיר פרויקט ייחודי לראשונה בישראל, המשותף ליחידה למחלות זיהומיות וליחידת האלרגיה והאימונולוגיה אשר מטרתו "להפריך" את תווית הרגישות לפניצילין. כל חולה מאושפז הנזקק לאנטיביוטיקה וטוען כי הוא אלרגי לפניצילין עובר תשאול יסודי במחלקה ו"מבחן תגר" בתחילת האשפוז. במרבית המקרים לא מוכחת רגישות והמטופל מקבל את האנטיביוטיקה המועדפת למצבו.

   

  "בעידן הנוכחי, בו ארסנל האנטיביוטיקות הולך ומצטמצם חשוב מאוד להימנע מכותרות מיותרות של רגישות ולצמצם ככל הניתן את השימוש באנטיביוטיקות חלופיות המעלות את הסיכוי לעמידות וזיהום בחיידקים קשים לטיפול", סיכמה פרופ' קונפינו כהן.

   

   


   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  אלרגיה לפניצילין? לא בטוח
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים