שתף קטע נבחר

החרדית שהקימה מכללה: "אנחנו כבר לא מתייעצות עם רב איפה לעבוד"

עדינה בר שלום התייחסה גם לדבריו של הרב קלנר בכנס "מחוברות לעסקים", ואמרה כי "אין כמעט נשים חרדיות שמוכנות לשמוע דיבורים כאלה". לפי סקר של משרד הכלכלה, 43% מהנשים מעוניינות לפתוח עסק לעומת 54% מהגברים. התמריץ העיקרי לנשים: השעות הנוחות

בכנס יזמות נשית ''מחוברות לעסקים" שנערך הבוקר (ג') התייחסה מייסדת המכללה החרדית (שנסגרה), וכלת פרס ישראל , הרבנית עדינה בר שלום , לדבריו מעוררי המחלוקת של הרב קלנר ואמרה כי "הנשים מהציבור החרדי כבר לא מוכנות לשמוע דיבורים כאלה". בנוסף ציינה בר שלום, בנוגע ליזמות הנשית בעסקים, כי "אנחנו כבר לא מתייעצות עם רב איפה לעבוד".

 

עדינה בר שלום. כלת פרס ישראל ובתו של הרב עובדיה יוסף (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
עדינה בר שלום. כלת פרס ישראל ובתו של הרב עובדיה יוסף(צילום: אלכס קולומויסקי)

במסגרת הכנס, שנערך על ידי הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה, הציג מנהל הסוכנות, רן קיוותי, סקר שבוצע על ידי מכון גיאוקרטוגרפיה בינואר 2018, אשר ביקש לבחון את מצב היזמות של הנשים בישראל באופן השוואתי לגברים, ואת מצב העסקים המנוהלים על ידי נשים.

 

לפי נתוני הסקר, 31% מהנשים שקלו או נמצאות בתהליך של הקמת עסק עצמאי או מעבר משכירות לפרילנסריות. זאת, לעומת 41% מהגברים הנמצאים באותו תהליך. בנוסף, 43% מהנשים ענו כי הן מעוניינות בהקמת עסק עצמאי, לעומת 54% מהגברים. נתונים אלו תואמים למגמה ניכרת בעולם המערבי, לפיה כמות הפרילנסרים הולכת וגדלה.

 

יש לציין כי לפי מחקרים שנעשו לאחרונה בישראל, דפוסי קיפוח מגדרי שבים ועולים גם בשוק העצמאיים והפרילנסרים: נשים עוסקות יותר בתחומי "צווארון ורוד" כמו חינוך, קוסמטיקה ומשפחה, ובנוסף, פערי השכר נותרים כמעט זהים לפערים הקיימים בעולם השכירים, בו הם עומדים על יותר מ-30% לטובת הגברים.

 

עוד עולה מהסקר כי התמריצים העיקריים לפתיחת עסק בקרב כלל הנשאלים (גברים ונשים) הם: היכולת להרוויח יותר (56%), שעות עבודה גמישות (49%) ומקסום רווח אישי ולא רווח לבעל העסק / החברה (40%).

 

עם זאת, התמריץ המוביל בקרב הנשים בלבד היה היכולת לעבוד בשעות עבודה גמישות (56%), בעוד שבקרב הגברים תמריץ זה זכה ל-42% בלבד. תמריץ נוסף שמשפיע יותר על הנשים הוא הרצון לפתח כישרון אישי, שזכה ל-43% בקרב הנשים לעומת 35% בקרב הגברים.

 

החסמים העיקריים לפתיחת עסק, בקרב כלל הנשאלים (גברים ונשים) היו: אובדן ההכנסה הקבועה (57%), כישלון העסק (43%), והפסד ההשקעה (42%).  נשים ציינו את חוסר הניסיון בשיווק עצמי (28%) בשיעור גבוה יותר לעומת גברים (21%), ו-22% מהנשים ציינו כי החסם המרכזי שלהן הוא חוסר בידע פיננסי, לעומת 17% מהגברים. 20% מהגברים ציינו כי אין להם קשיים כלל, לעומת הנשים שלא השיבו כך.

 

שר הכלכלה והתעשיה, אלי כהן  (צילום: יואב דודקביץ) (צילום: יואב דודקביץ)
שר הכלכלה והתעשיה, אלי כהן (צילום: יואב דודקביץ)

שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן, אמר כי "בימים הקרובים תוקם ועדה מייעצת לשר הכלכלה והתעשייה לקידום יזמות נשים, אשר תמפה את החסמים ותמליץ על הכלים הנדרשים בכדי להגדיל את נוכחות הנשים בעולם היזמות. המלצות אלו יגובשו ויובאו בפני צוות "נטו עסקים", בראשות משרדי הכלכלה והאוצר, אשר יחל לפעול בימים הקרובים".

 

דבריו המקוממים של רב המכינה הצבאית בעלי, יוסף קלנר, על נשים, שימשו כבסיס לדיון בפני הנשים המובילות שהשתתפו בפאנל המרכזי בכנס. קלנר צוטט כאומר על נשים: "מה הן נהיו? מה, בגלל ששולחים אותן לאוניברסיטאות אז הן נהיו גאונות גדולות? לא. מנכ"ליות יש פה ושם, כן. בחורילות כן". כשהתבקש להתייחס לכך שיש נשים רבות פורצות דרך בתחומים רבים, השיב הרב קלנר: "זה לא קורה בהמוניהן. ועדיין הגברים שולטים שם בצורה מוחלטת עד שהנשים תשתלטנה גם על זה".

 

כאמור, הרבנית עדינה בר שלום סיפרה כי "הנשים מהציבור החרדי הגיבו יפה מאוד לדברים. אין כמעט נשים שמוכנות להוריד את הראש ולשמוע דיבורים כאלה. טוב שאנחנו לא נבהלות. היום אנחנו כבר לא הולכות לרב להתייעץ איפה לעבוד, אנחנו מחליטות בעצמנו, ובנות בגיל 14 כבר מדברות על אקדמיה". ח"כ איילת נחמיאס ורבין אמרה כי "הדוגמא של הרב קלנר מאפיינת את החרדל"ים. הרבנים בהיסטריה שהבנות רוצות ללכת לצבא, ללמוד ולהיות בעמדות השפעה".

 

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
הרבנית עדינה בר שלום
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים