שתף קטע נבחר

המתווך קשר את חפץ להצעת השוחד לשופטת: "רק בדקתי אפשרות לקדם אותה"

פרשה 1270: אלי קמיר, היועץ האסטרטגי שנהג לשבת ב"פרלמנט" עם השופטת גרסטל, סיפר בחקירתו שניר חפץ, מקורבו של נתניהו, בדק עמו את האפשרות לקדמה לתפקיד היועמ"ש. עם זאת הבהיר: "הדבר לא היה כרוך בסגירת תיקי שרה נתניהו". פרשת בזק: פילבר מתקרב להסכם עד מדינה

 

 

פרשה 1270 - ההצעה מניר חפץ, התיווך והפנייה לשופטת: אלי קמיר, היועץ האסטרטגי שעל פי החשד פנה לשופטת הילה גרסטל והציע לה להתמנות ליועצת המשפטית לממשלה, קשר בחקירתו הן את יועץ התקשורת ניר חפץ והן את עצמו להצעת השוחד. "רק בדקתי אפשרות לקידום שלה", אמר קמיר לחוקרים. עם זאת, הוא הכחיש כי הדבר היה כרוך בסגירת ההליך המשפטי של אשת ראש הממשלה שרה נתניהו בתיק המעונות. במקביל, בתיק 4000 (פרשת בזק) מנסה המשטרה להגיע בהקדם להסכם עד מדינה עם מנכ"ל משרד התקשורת לשעבר, שלמה פילבר. 

 

קמיר לא הכחיש את דבר הפגישה עם גרסטל ואת ההצעה, שהועברה לה במהלך פגישת "פרלמנט" בבית קפה. הוא הוסיף שאכן בדק עם חפץ, מקורבו ויועץ התקשורת לשעבר של ראש הממשלה בנימין נתניהו, את האפשרות לקדם אותה לתפקיד היועמ"ש. במשטרה, יש לציין, גילו רק לאחרונה את הצעת השוחד לגרסטל והופתעו עוד יותר מכך שהשופטת עצמה לא דיווחה להם על כך, אלא רק עדכנה את חברתה, שופטת העליון דאז - וכיום הנשיאה - אסתר חיות.

מימין: אלי קמיר, ניר חפץ, הילה גרסטל ואסתר חיות ()
מימין: אלי קמיר, ניר חפץ, הילה גרסטל ואסתר חיות

גורמים בכירים במערכת אכיפת החוק אמרו ל-ynet כי "התיק סגור - ויהיה בעל השלכות גם על פרשת 4000 (פרשת בזק)". גורם המעורה בתיק הוסיף כי בידי המשטרה שתי עדויות מכריעות: האחת סיפרה על הצעה שהעביר חפץ לגרסטל להתמנות ליועצת המשפטית לממשלה בתמורה לסגירת תיק המעונות. את התמונה השלימה גרסטל עצמה, שבעדות שמסרה אישרה את ההצעה שקיבלה.

 

עו"ד ירון קוסטליץ, סנגורו של ניר חפץ, אמר בעניין השופטת גרסטל: "לא היו דברים מעולם". 

 

מהנהלת בתי המשפט נמסר בתגובה: "מכיוון שהנושא מצוי בחקירה, אנו מנועים מלהגיב".

 

השתלשלות הפרשה

חפץ היה מודע לקשריה הטובים של גרסטל עם היועץ האסטרטגי קמיר, שנהג לשבת ב"פרלמנט יום שישי" בבית קפה איתה ועם היועץ המשפטי לממשלה לשעבר, יהודה וינשטיין. התקופה היא שנת 2015 וועדת האיתור שמונתה התכנסה לבחור מחליף לווינשטיין. אביחי מנדלבליט, שלבסוף מונה לתפקיד, הגיע לוועדה בראשות נשיא העליון לשעבר, השופט אשר גרוניס. מנדלבליט נשאל על ידי חברי הוועדה אם תהיה לו בעיה להעמיד לדין את ראש הממשלה בנימין נתניהו על רקע העובדה ששימש מזכיר הממשלה הנהנה מאמונו של נתניהו.

 

מנדלבליט השיב לחברי הוועדה כי לא תהיה לו שום בעיה להעמיד לדין את נתניהו. "ברגע שאהיה היועץ המשפטי לממשלה אנהג רק על פי הדין והחוק", אמר.

אלי קמיר וניר חפץ (צילום: מוטי קמחי, יריב כץ) (צילום: מוטי קמחי, יריב כץ)
אלי קמיר וניר חפץ(צילום: מוטי קמחי, יריב כץ)

החשד הוא שבשלב הזה הבינו חפץ וקמיר כי "מנדלבליט לא יספק את הסחורה" וכן הבינו מראש הממשלה נתניהו שהוא מסיר את ידיו מתמיכתו במנדלבליט. אז פנו לכאורה למועמדת האחרת – הילה גרסטל - בהצעה המדוברת. גרסטל הודיעה להם שהיא דוחה את הצעתם.

 

בבוקר החליט בית משפט השלום בתל אביב לשחרר את קמיר למעצר בית, והמשטרה ערערה על כך למחוזי, שכאמור החליט שהיועץ החשוד יישאר במעצר עד יום ראשון. בדיון אמרה נציגת המשטרה, עו"ד עדי אדרי: "מדובר בתיק חמור של שחיתות שלטונית ברמה הגבוהה ביותר. הופתענו שהוחלט לשחרר את החשוד. החשוד מכחיש את לב העבירה וטוען שהוא לא זוכר.

 

"מדובר בפעילות שיבוש שמשליכות על שני החשודים. אנחנו מדברים על תיק שוחד, העבירה נעשתה לפני שנתיים ויותר, אך נעשתה במחשכים ולכן לקח זמן לחקור. החשד התעורר לראשונה בתחילת השבוע, היו לנו שעות מועטות לחקור".

 

עו"ד שרון קליינמן המייצגת את קמיר אמרה מנגד: "המשיב משתף פעולה. הוא תיאר את הפגישה עם מר חפץ ושלל מכל וכל שהוא העביר לגרסטל הצעה. המשיב דיווח על שיחתו לגברת גרסטל כפי שהוא דיווח לה על כל שיחה בעניין. הוא מכחיש מכל וכל שהעביר לה הצעה כלשהי".

 

אולם השופט יוסי טופף קבע: "לאחר שעיינתי בחומר החקירה ושמעתי בקשב רב את טיעוני באי כוח הצדדים, מצאתי כי קיים חשד סביר בעוצמה גבוהה ואף מעבר לנדרש בשלב דיוני זה של הפרשה ראשונה לביצוע העבירות המיוחסות למשיב. למשיב עומדת חזקת החפות אך קיימת תשתית ראייתית לכאורה המבססת חשד סביר לביצוע העבירות. מובן כי אין צורך להכביר במילים על הסכנות התלויות בשחיתות ובהשחתת המידות הציבוריות, שאין להן מקום במדינת חוק. סבורני כי עילת המעצר בשל חשד לשיבוש המשך החקירה היא ברף גבוה, כך שאין מקום לשחרור המשיב". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שעל, יאיר שגיא
קמיר וגרסטל
צילום: עמית שעל, יאיר שגיא
מומלצים