שתף קטע נבחר

חשד: היועצים חפץ וקמיר הציעו לשופטת קידום ליועמ"ש תמורת סגירת התיק לשרה נתניהו

ניר חפץ, החשוד גם בתיק בזק, והיועץ האסטרטגי אלי קמיר חשודים שהציעו לשופטת הילה גרסטל לזכות בתפקיד היועצת המשפטית לממשלה בתמורה לסגירת תיק המעונות. בית המשפט סירב להאריך שוב את מעצר חפץ העצור. נתניהו מכחיש: "תכף יאשימו אותנו ברצח ארלוזורוב". סנגורו של חפץ: להד"ם

 

אלי קמיר וניר חפץ (צילום: מוטי קמחי, יריב כץ) (צילום: מוטי קמחי, יריב כץ)
אלי קמיר וניר חפץ(צילום: מוטי קמחי, יריב כץ)
ניר חפץ, יועץ התקשורת לשעבר של ראש הממשלה בנימין נתניהו, והיועץ האסטרטגי אלי קמיר חשודים שהציעו לשופטת בדימוס הילה גרסטל קידום לתפקיד היועצת המשפטית לממשלה בתמורה לסגירת תיק שרה נתניהו (פרשת המעונות). כך הותר הבוקר (יום ג') לפרסום במסגרת חקירת תיק 1270. חפץ, העצור עד יום חמישי בגין חשד למעורבותו בפרשת בזק, הובא שוב בפני שופט אף שהוא במעצר - אך בית המשפט סירב לבקשת המשטרה להאריך את מעצרו. כעת בכוונת המשטרה לערער לבית המשפט המחוזי.

 

יצוין כי היועץ אלי קמיר, שנחקר גם במסגרת פרשת בזק, שוחרר למעצר בית - אך בית המשפט עיכב את ביצוע ההחלטה כדי לאפשר למשטרה לערער לבית המשפט המחוזי.

 

מטעמו של ראש הממשלה נמסר בתגובה: "ניר חפץ מעולם לא הציע את ההצעה ההזויה הזאת בפני ראש הממשלה ורעייתו. הוא מעולם לא נתבקש על ידם להציע הצעה כזאת, ואיננו מאמינים שחפץ אפילו העלה דבר כזה על דעתו. תכף יאשימו את הזוג נתניהו גם ברצח ארלוזורוב". המשטרה מציעה למעורבים בפרשה, בהם חפץ ופילבר, לשמש כעדי מדינה, אולם כרגע לא ברור אם המגעים מתקדמים. עו"ד ירון קוסטליץ, המייצג את חפץ, מסר בתגובה: "אין שום מגעים באשר להסכם עד מדינה". לעניין גרסטל מסר: "לא היו דברים מעולם".

 

ההודעה על ההתפתחות הדרמטית בחקירה פורסמה בעיצומו של דיון סוער בהשתתפות מפכ"ל המשטרה רב-ניצב רוני אלשיך בוועדת הפנים של הכנסת. ממש לפני פרסום ההודעה ביקש המפכ"ל הפסקה, והוא חזר ממנה כעבור דקות ספורות.

 

להלן הודעת המשטרה:

"במסגרת הלחימה הסדורה של משטרת ישראל כנגד עבירות הנוגעות לטוהר המידות ושחיתות ציבורית, ונוכח ראיות אשר העלו חשדות לביצוע עבירות נוספות, פתחה אתמול היחידה הארצית למאבק בפשיעה הכלכלית בלהב 433 בחקירה גלויה בתום תקופה של פעילות סמויה.

 

"משטרת ישראל עצרה שני חשודים בתום חקירה סמויה ומאומצת, שבמהלכה נבדק חשד לביצוע עבירות פליליות ובכלל זה עבירות מתחום טוהר המידות ושחיתות ציבורית.

ממתינה להחלטה לאחר השימוע. שרה נתניהו (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ממתינה להחלטה לאחר השימוע. שרה נתניהו(צילום: מוטי קמחי)

הוצע לה תפקיד היועמ"ש בתמורה לסגירת תיק המעונות. השופטת הילה גרסטל (צילום: הקרייה האקדמית אונו) (צילום: הקרייה האקדמית אונו)
הוצע לה תפקיד היועמ"ש בתמורה לסגירת תיק המעונות. השופטת הילה גרסטל(צילום: הקרייה האקדמית אונו)

"במסגרת החקירה הצטברו חשדות ביחס לעבירות כאמור, אשר התבצעו בשלהי שנת 2015, עת נעשתה פנייה לעובדת ציבור בכירה בהצעה לסייע לקדם את מינויה למשרת היועמ"ש לממשלה, ובכך להטות את הליך הבחירה לטובת המועמדת, לכאורה בתמורה להבטחה עתידית מצד המועמדת לגבי החלטה עתידית שלה בפרשה פלילית מסוימת, שבה היה לחשודים עניין. לפי הראיות שנאספו עד כה, פנייה זו למועמדת לא צלחה בסופו של דבר.

 

"החקירה נמצאת בעיצומה ומתנהלת בליווי פרקליטת מחוז תל אביב מיסוי וכלכלה. במסגרת החקירה, נגבו גרסאות המעורבים. המועמדת מסרה עדות פתוחה לגבי השתלשלות הדברים. שני החשודים נחקרו באזהרה בחשד לעבירות מתחום טוהר המידות ושחיתות ציבורית. בשלב זה הוחלט לבקש להאריך את מעצר החשודים לצורך המשך החקירה".

 

גרסטל נמנתה עם שמונת המועמדים הסופיים של ועדת האיתור לבחירת היועץ המשפטי לממשלה בשנת 2015. לבסוף המליצה הוועדה על מועמד יחיד, אף ששרת המשפטים איילת שקד ביקשה מוועדת האיתור להמליץ על שלושה לבחירה. המועמד היחידי שהוצע היועמ"ש כיום אביחי מנדלבליט. גרסטל מונתה לנציבת הביקורת על הפרקליטים, אך התפטרה באמצע 2016.

 

גרסטל כעסה על סירובו של מנדלבליט להתיר את פרסום הדו"ח על היחסים בין הפרקליטות למכון לרפואה משפטית באבו כביר.

היועץ האסטרטגי שנעצר עם חפץ (צילום: יריב כץ) (צילום: יריב כץ)
היועץ האסטרטגי שנעצר עם חפץ(צילום: יריב כץ)

עו"ד ירון קוסטליץ ( צילום: מוטי קמחי) ( צילום: מוטי קמחי)
עו"ד ירון קוסטליץ( צילום: מוטי קמחי)

 

ההסתבכות של חפץ

חפץ, מי שהיה אחד המקורבים לבני הזוג נתניהו, חשוד בקבלת שוחד ובשיבוש מהלכי חקירה בפרשת בזק. במהלך הדיון התברר כי חפץ כבר מסר עדות מפורטת ברשות לניירות ערך בסוף חודש דצמבר האחרון, אז נשאל על הקשרים שלו עם שלמה פילבר ושאול אלוביץ'.

  

שלשום פרסם ערוץ 10 הקלטות שבהן נשמע חפץ, ששימש לפני כמה שנים כדובר משפחת נתניהו וראש מערך ההסברה הלאומי, מתגאה בקשריו הטובים עם אלוביץ'. "אני לאלוביץ' כל דבר, אם צריך משהו - תגיד. זו קרבה הכי גדולה שיש", אמר חפץ בשיחה שהתקיימה לפני כשנה וחצי עם איש עסקים. בהמשך, כך דווח, סיפר חפץ על עסקה להקמת ערוץ טלוויזיה חדש.

  

סנגורו עו"ד ירון קוסטליץ אמר כי "חפץ זומן לעדות רק לפני חודש וחצי ברשת לניירות ערך והשיב על כל השאלות שנשאל. לפי ההלכה הפסוקה, גם כאשר אין ודאות ביחס לסטטוס הנחקר, מן הראוי להבהיר לנחקר כי האפשרות יהפוך לחשוד – קיימת. כך לא נעשה בעניינו על ידי הרשות החוקרת, ולעניין זה נודעת משמעות רבה לעניין המשך חקירתו של מר חפץ. אני משוכנע כי בסיומה של החקירה יתברר כי מר חפץ אינו חשוד והוא ישוב לעיסוקיו".

 

מוקדם יותר הבוקר נעצר כאמור קמיר. חוקרי המשטרה ורשות ניירות ערך חושדים כי האיש שימש צינור הקשר בין שאול אלוביץ', בעל השליטה בבזק, לבין משרד התקשורת. היועץ הוא החשוד השמיני שנעצר בפרשה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי, יריב כץ
אלי קמיר וניר חפץ
צילום: מוטי קמחי, יריב כץ
מומלצים