שתף קטע נבחר

אורן חזן: "ראש הממשלה צריך לזוז הצידה"

חבר הכנסת מודאג מההשלכות של פרשיות נתניהו על הליכוד: "התנועה הולכת לשלם מחיר כבד לאור שלל הפרשיות שמתאגדות מסביבה. ראש הממשלה צריך לחשב מסלול מחדש"

 

 
רובם המכריע של חברי הליכוד התייצבו עד כה לצד ראש הממשלה בנימין נתניהו למרות החשדות החמורים נגדו. לעומתם, ח"כ אורן חזן קורא פומבית לנתניהו לפנות את הדרך. הוא אמר במשדר מאולפן ynet: "לפני שנה אמרתי שאם יוגש כתב אישום נגד ראש הממשלה הוא יצטרך לצאת לנבצרות ותנועת הליכוד, שקיבלה מנדט מהמדינה להוביל את המדינה, תמנה מישהו אחר מקרב חבריה. היום אני כבר אומר שראש הממשלה בעת הזו צריך לזוז הצידה ולטפל בכל הנושאים שלו".

 

"המציאות היא אחת, תנועת הליכוד משלמת והולכת לשלם מחיר מאוד מאוד כבד לאור כל שלל הפרשיות שמתאגדות מסביבה", אומר חזן. "אם התנועה לא תדע לנקות את עצמה, להקיא מתוכה את כל מי שעשה טעות - מי שכמובן יורשע, לא מדבר על ספקולציות אלא על כל מי שנגע בשחיתות וכספי ציבור - התנועה והיא בלבד תשלם את המחיר. תנועת הליכוד היא הבית שלי, אני דואג לה, אני חושש לה ואני לא אתן לאף אחד להפיל אותה".

 

אתה אחד הבודדים, אם לא הקול הבודד היום בליכוד שאומר את הדברים האלה.

"אני אולי הקול הבודד שאומר את הדברים מול המצלמה, אבל אני לא הקול הבודד בליכוד. אני כאן כדי לומר דבר פשוט, אני מסתכל על מכלול הראיות, מכלול העדויות, עדי המדינה, שלל הכתבות, הפרשות, שנה שלמה שמתעסקים מהבוקר עד הלילה בנתניהו. אני חושב שברגע הזה ראש הממשלה נתניהו צריך לעשות חושבים ולחשב מסלול מחדש. לקרוא ליועץ המשפטי לממשלה, לשבת איתו ולנסות למצוא דרך לצאת מהפלונטר הזה כי המציאות הזו היא לא טובה".הציוץ של אורן חזן. אומר שהתכוון לחג הפורים  ()
הציוץ של אורן חזן. אומר שהתכוון לחג הפורים

חזן עם נתניהו בכנסת בימים אחרים. "אני מדבר על נבצרות לתקופה קצובה" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
חזן עם נתניהו בכנסת בימים אחרים. "אני מדבר על נבצרות לתקופה קצובה"(צילום: גיל יוחנן)

חבר הכנסת חזן אומר שהוא לא קורא לראש הממשלה לפרוש מתפקידו: "ראש הממשלה יצטרך רק להיות נבצר מתפקידו. אני מדבר על נבצרות לתקופה קצובה שבה ינקה את שמו. היה ויצא זכאי - יחזור לכיסא, היה ולא - יעזוב אותו וישלם את המחיר. אם נצטרך להחליף ולמנות מישהו, יש מערכת של בחירה, בין אם הממשלה שתמנה מקרב חבריה בתנועת הליכוד ובין אם זה המפלגה, שיש בה הליך מסודר של איך ממנים יו"ר אחר. כך או כך, אנחנו מאחלים לראש הממשלה נתניהו שיצא חף פשע, שינקה את שמו".

 

"שופטים אינם מלאכים"

השופט בדימוס פרופ' עודד מודריק מאוניברסיטת אריאל התייחס לניסיון לכאורה למנות את השופטת בדימוס הילה גרסטל ליועצת המשפטית לממשלה, בתמורה לסגירת תיק נגד שרה נתניהו. "אני לגמרי לא בטוח שזו הדרך שבה ההצעה תוארה לה. אני מעריך, כיוון שאני מכיר את השופטת והיא אישה שקולה ונבונה, שהיא לא בקלות תיפול לאיזה מהמורה, אז אני רוצה להניח שההצעה הייתה יותר מרומזת, עקיפה. מלבד העובדה שהיא סיפרה כנראה באיחור לשופטת אסתר חיות את הדבר הזה, היא לא עשתה שום צעד. היום, כשאנחנו מכוונים את הזרקור אל העניין הזה, זה נראה באמת חריג ויוצא דופן".

 

 

השיתוף המאוחר שלה לא עלול לפגוע באמון הציבור בבית המשפט?

"לא, למה יש פגיעה של אמון הציבור? להיפך, אני חושב שאמון הציבור צריך להתחזק. זה אומר שגם דבר שהוא משני נשקל באופן פחות או יותר מדוד ושקול, קיבלו החלטה וראו שאין פה פגיעה יוצאת דופן בציבור. כנראה הבינו שמהעניין הזה קשה לראות התפתחות של איזה תיק מפוצץ וקיבלו החלטה כפי שקיבלו. אגב, אני תמיד אומר ששופטים אינם מלאכים, הם יכולים לטעות".

 

השופט בדימוס מודריק התייחס גם לסוגיית עדי המדינה הצפויים בפרשת בזק. השאלה של הערכת המהימנות היא בכל מקרה שאלה מאוד קשה וחשובה במשפט. עד מדינה הוא שותף לעבירה שמעיד מטעם המדינה כנגד טובת הנאה מסוימת שניתנה לו או שהובטחה לו. כלומר, הנחת המוצא כשאתה אומר 'עד מדינה', זה שהאדם הזה שותף למעשה עבירה. החוק שולל את האפשרות להרשיע על פי העדות שלו, אלא אם כן יש לה תמיכות מאוד מאוד חזקות בראיות חיצונית, שאינן קשורות בעד עצמו, וזה הכלי שמסייע לשופט לגבש את הערכת המהימנות. אם השופט אינו מוצא או לא מציגים לו את הראיות התומכות, אסור לו להרשיע על סמך עדותו של עד המדינה. הדברים שונים לגבי עד מטעם התביעה שאינו שותף לעבירה".

 

בן דהן: "אין עניין להקדים את הבחירות"

חבר הכנסת אלי בן דהן (הבית היהודי), התייחס לשתיקה של חברי מפלגתו לנוכח הפרשיות סביב ראש הממשלה. "אני חושב שזה לא נכון. השר נפתלי בנט היה השר הראשון שאמר מצד אחד אמירה ערכית על העניין הזה של קבלת מתנות ומצד שני, שלראש ממשלה יש חזקת חפות כמו כל נאשם אחר".

 

לגבי האפשרות שהבחירות לכנסת יוקדמו אמר בן דהן: "מבחינתנו כבית יהודי אין לנו שום עניין להקדים את הבחירות. הממשלה הזו טובה, ממשלה שמקדמת הרבה מאוד נושאים ששנים רבות לא קודמו. היום מניחים בתים ביישוב חדש ויהודה ושומרון, מה שעשרות שנים לא היה. היישוב עמיחי מתחיל לקום היום, זה דבר שבשום ממשלה אחרת לא היה, בטח לא בעשרות השנים האחרונות, ואין לנו שום עניין להפסיק את עבודתה".

 

חבר הכנסת עמר ברלב מעריך כי הבחירות לכנסת יתקיימו כבר השנה: "אין לי ספק שנתניהו ייאחז בקרנות המזבח ככל יכולתו, כפי שהוא עשה עד היום. אבל גם טייס קרב לא יודע עד השנייה לפני שהטיל שפוגע במטוס שלו - מפיל אותו. הטיל הזה פגע, עכשיו הסדק שהיה הולך וגדל. בניגוד להערכות שלי שהבחירות יהיו ב-2019, אני מעריך שהבחירות יהיו השנה ואני אפילו לא אתפלא אם הן יהיו במהלך מושב הקיץ של הכנסת. זו בושה וחרפה שלא קם איזשהו מנהיג בימין ואומר מהם הערכים המוסריים שנתניהו כבר חצה ולאורם הוא צריך מיידית להודיע על נבצרות".

 

חבר הכנסת יואל חסון (המחנה הציוני): "אין פה שמחה לאיד. עבור אנשי הליכוד, חברי הכנסת והמצביעים, זו תקופה קשה. לדעתי הם עשו טעות, במשך תקופה ארוכה הם הגנו על ראש הממשלה מסיבות שהם מבינים כרגע שהן לא הסיבות הנכונות, ראו בזה סוג של עניין אידאולוגי. היום ברור שזה לא עניין אידאולוגי והם נמצאים בסוג של הלם והבנה. חברי הכנסת של הליכוד - שעכשיו ראש הממשלה רוצה להפיל אותם יחד איתו, לפזר את הכנסת על הראש שלהם - אומרים 'רגע, למה בעצם?'. גם השותפים הקואליציונים שואלים את השאלות האלה. אני אומר שאין מנוס מבחירות, לא ממשלה חלופית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
חבר הכנסת אורן חזן
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים