שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  פריצת דרך ישראלית: בדיקת דם תאפשר לאבחן רעלת הריון

  חוקרי אוניברסיטת תל אביב הובילו מחקר בינלאומי שהביא לפיתוח שיטה פורצת דרך לאיבחון מוקדם של רעלת הריון, תופעה העלולה להסתיים במות היולדת והעובר. ‎החוקרים הצליחו לפענח 25 סמנים המאפשרים לחזות בדיוק של 85% אם האישה מועדת לסבול מרעלת היריון

   

   

   

  פריצת דרך ישראלית עשויה להוביל לפיתוח בדיקת דם שתאבחן רעלת הריון: מחקר בהובלת מדעני הפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב חשף לראשונה סמנים מולקולריים בדמן של נשים המצויות בתחילת הריונן, ועתידות ללקות בהמשך ברעלת הריון.

   

  הסמנים הביולוגיים, שהתגלו באמצעות טכנולוגיה של ריצוף גנטי מהדור החדש ושיטות חישוביות מתקדמות, עשויים לאפשר אבחון מוקדם ברמה גבוהה של ודאות, ובעקבותיו טיפול מונע, שימנע לחלוטין את הופעת המחלה.

   

  ‎המחקר בוצע באוניברסיטת תל אביב על ידי הדוקטורנטית לירון יפה, בשיתוף ד"ר נועם שומרון מבית הספר לרפואה באוניברסיטת תל אביב ועם בתי חולים נוספים באנגליה, ברוסיה, באיטליה ובספרד. המאמר מתפרסם היום (ד') בכתב העת Scientific Report מקבוצת Nature.

   

  מחלה קשה שעלולה לסכן את האם והעובר רעלת הריון (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  מחלה קשה שעלולה לסכן את האם והעובר רעלת הריון(צילום: shutterstock)

   

  סימן מובהק שיעיד על קיום המחלה

  ‎"עד 8 אחוזים מהנשים ההרות עלולות ללקות ברעלת הריון במהלך השליש השני או השלישי להריונן. מדובר במחלה קשה, המסכנת את בריאותם, ולעתים אף את חייהם, של האם והעובר. לא ידוע מה גורם לה, אך קיים עבורה טיפול מונע מוכח ופשוט: מתן אספירין במינון נמוך - החל מהשבוע ה-16 לכל המאוחר, ועד תום ההריון", מסביר ד"ר נעם שומרון מבית הספר לרפואה באוניברסיטת תל אביב.

   

  ד"ר שומרון מוסיף כי "נכון להיום ניתן הטיפול המונע לנשים הרות שנחשבות למצויות בסיכון לפתח רעלת הריון, על פי הערכות רופאיהן. אך בהיעדר סמן ביולוגי מובהק וחד-משמעי לאבחון מוקדם, מתבסס החיזוי על קריטריונים כלליים, כמו הריונות קודמים, הרגשת המטופלת, לחץ דם או בדיקות אולטרסאונד מתוחכמות משולבות בבדיקות ביוכימיה בדם בעלות רגישות אבחנה לא מספקת".

   

  לדבריו, המחקר החדש נועד לאפשר אבחון מוקדם ברמת ודאות גבוהה. ‎"בעבודה שלנו ביקשנו למצוא סמן מולקולרי שמופיע בדמה של האישה כבר בשליש הראשון להיריון - כשהיא עדיין אינה סובלת מתסמינים כלשהם, ומנבא הופעה של רעלת הריון בהמשך," הוא אומר.

   

  לחפש את הפתרון כבר בגנים (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  לחפש את הפתרון כבר בגנים(צילום: shutterstock)

   

  לשם כך עקבו החוקרים אחר אלפי נשים הרות, ונטלו מכולן דגימות דם בשבוע ה-12 להריונן. בהמשך (לאחר תום ההריונות) הם התמקדו ב-75 דגימות: 35 דגימות של נשים שלקו מאוחר יותר ברעלת הריון, וכ-40 דגימות של קבוצת בקרה – נשים שסיימו את הריונן בבריאות מלאה. מכולן הפיקו החוקרים מולקולות RNA - כ-20 מיליון מולקולות מכל דגימה.

   

  הממצאים מהווים בסיס לפיתוח בדיקת דם פשוטה

  ‎"חוקרים רבים בכל העולם עוסקים בקריאת ה-DNA של העובר, אך מעטים מאוד מחפשים פתרונות המבוססים על ה- RNA – אותו חומר גנטי שמביא את ה- DNA לידי ביטוי," מסביר ד"ר שומרון. "במעבדה שלי החלטנו להתמקד דווקא ב- RNA, במטרה לפתוח חלון חדש אל רעלת הריון, וגם אל מחלות אחרות הקשורות להריון".

   

  החוקרים חשפו את מולקולות ה- RNA לטכנולוגיית 'ריצוף גנטי מהדור החדש', ולירון יפה - ביולוגית חישובית בהכשרתה, יישמה אמצעים חישוביים מתקדמים של 'למידת מכונה', כדי לאתר את ההבדלים המדויקים בין ה- RNA של הנשים שחלו בהמשך ההיריון, לבין זה של הנשים הבריאות. בסה"כ נמצאו 25 מולקולות RNA ספציפיות (מתוך 20 מיליון, כאמור) שיכולות לשמש כסמנים קליניים: התצורה שלהן בדגימת הדם מעידה – ביעילות של 85% - אם אותה אישה תסבול מרעלת בשלב מתקדם יותר של הריונה.

   

  ‎"הממצאים שלנו מהווים בסיס לפיתוח בדיקת דם פשוטה לניבוי רעלת הריון," מסכם ד"ר שומרון. "אבל יש להם גם חשיבות נוספת: הם מוכיחים שניתן להשתמש במולקולות RNA כסמנים מולקולריים כבר בשלב מוקדם של ההיריון. בכך הם מצטרפים למגמה עולמית, שמבקשת להקדים את בדיקות ההיריון לשליש הראשון – בניגוד למצב כיום, כאשר מרבית הבדיקות מבוצעות בשליש השלישי. הקדמת הבדיקות תאפשר לרופאים למנוע נזקים לאם ולעובר, ובמידת הצורך להתחיל בטיפול מונע מוקדם ככל האפשר".

   

  לדברי פרופ' משה הוד, מנהל מכון המחקר לרפואה סב לידתית בבית החולים בילינסון ונשיא האיגוד האירופאי לרפואת האם והעובר,  זוהי הבדיקה הראשונה בעולם שניתן לערוך כבר בשבוע ה-10, היא תהיה בדיקת דם בלבד בניגוד לבדיקות קודמות שמצריכות בדיקות משלימות ונעשו בשלב מאוחר יותר. "ידוע, שככל שהטיפול מתחיל בשלב מוקדם יותר הוא יעיל יותר".

   
   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  בדיקת דם שתנבא רעלת הריון
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים